47.1%
50.0%
38.6%
21.9%

Η PanCar συνεχίζει ασταμάτητη το σερί της, το οποίο πλέον έχει φτάσει στο 14-0 και δείχνει ότι δύσκολα θα χάσει στη regular. Θύμα αυτήν τη φορά ήταν η Xavalencia B.C., σε ένα ματς το οποίο ήταν αρκετά χαλαρό, αφού και οι δύο ομάδες έπαιζαν με πολλές ελλείψεις. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 72-61. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε το νέο απόκτημα της PanCar, ο Παναγιώτης Κουτσαύτης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν οτι έχουν κατέβει με χαλαρές διαθέσεις και ότι θα κέρδιζε ο πιο ευστοχος, αφού και οι δύο έπαιζαν μια πολύ στοιχειώδη άμυνα. Ο Γκουρβέλος άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Κολλάρος ισοφάρισε σε 2-2, 2-5 ο Μοσχοβίτης, 5-5 οι Σπανός και Κολλάρος, 5-7 ο Γκουρβέλος ξανά, 8-7 ο Κουτσαύτης, 8-9 ο Βασιλόπουλος, 11-9 ο Φούκος, 11-12 οι Γκουρβέλος και Κοντοπυράκης, 13-12 ο Κονταξής, 13-16 με τους Βασιλόπουλο και Κοντοπυράκη να βάζουν από ένα καλάθι, 17-16 με απάντηση ίδιου τρόπου οι Κονταξής και Φούκος, 17-18 ο Μοσχοβίτης, 19-18 ο Κονταξής με δύο βολές και τρίποντο από τον Γκουρβέλο για το τελικό 19-21 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η PanCar έμεινε σταθερή στο σκοράρισμα, κάτι το οποίο δεν κατάφερε και η Xavalencia, με αποτέλεσμα οι πρωτοπόροι να πάρουν μια μικρή διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Κοντοπυράκης έβαλε καλάθι για το 19-23, 26-23 με 7-0 σερί οι Φούκος, κονταξής, Κουτσαύτης και Κολλάρος, 26-26 με τρίποντο ο Τρούσας, 28-26 ο Κονταξής, 28-29 ο Τρούσας ξανά με τρίποντο, 34-29 με 6-0 σερί οι Σπανός και Κουτσαύτης, 34-31 ο Κοντοπυράκης, 38-31 οι Κονταξής και Κουτσαύτης με ένα καλάθι ο καθένας, 38-33 ο Κοντοπυράκης και 39-33 ο Σπανός για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Xavalencia ξεκίνησε αρκετά καλά, μείωσε γρήγορα στο καλάθι, όμως η PanCar στη συνέχεια κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να κρατήσει το προβάδισμα σταθερό. Κοντοπυράκης και Μοσχοβίτης μείωσαν σε 39-37, 43-37 από τον Κουτσαύτη και τον Φούκο, 43-39 ξανά ο Μοσχοβίτης, 48-39 με ένα καλάθι του Κονταξή και ένα τρίποντο του Κουτσαύτη, 48-41 ο Κοντοπυράκης, 51-41 ο Κουτσαύτης ξανά και από ένα καλάθι οι Μοσχοβίτης και Γκουρβέλος για το τελικό 51-45 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η PanCar εκμεταλλευτηκε το προβάδισμα της, άνοιξε την διαφορά σε διψηφιο στο τέλος και πήρε τη νίκη όντας άνετη στο φινάλε. Ο Σπανός έγραψε το 53-45, 53-46 ο Κοντοπυράκης, 58-46 οι Κονταξής και Κουτσαύτης, 58-48 ο Γεωργόπουλος, 61-48 ο Κονταξής με γκολ φάουλ, 61-50 ο Κοντοπυράκης, 63-50 ο Σπανός, 63-54 οι Γκουρβέλος με τρίποντο και Γεωργόπουλος με μια βολή και 9-0 σερί οι Σπανός, Κολλάρος και Κουτσαύτης για το 72-54. Το τελικό 72-61 του αγώνα το έγραψε με ένα 0-7 σερί προς το τέλος η Xavalencia με σκόρερ τους Κοντοπυράκη, Γκουρβέλο και Γεωργόπουλο.

Για την PanCar, πέρα από τον Κουτσαύτη, πολύ καλή απόδοση έπιασαν επίσης οι Κονταξής και Κολλάρος. Για την Xavalencia ξεχώρισαν οι Κοντοπυράκης, Γκουρβέλος και Μοσχοβίτης.