19.0%
57.1%
52.3%
19.2%

Δύσκολη επικράτηση για τους Los Mambas απέναντι στους μαχητικούς Paranormal Inactivity με το τελικό 61-69 για τους νικητές, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους Los Mambas να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όμως οι Paranormal δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, προσπάθησαν στα τελευταία 3 λεπτά να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή, όμως οι Los Mambas, κράτησαν το προβάδισμα και επέστρεψαν τελικά στις νίκες, ανεβαίνοντας έτσι στο 12-3 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σκαρπέλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Τσομπάνογλου να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Με δίποντο του Βολακάκη, οι Paranormal θα κάνουν το 4-2, ο Καραμήτρος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 4-4, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Σκαρπέλη, θα γράψει το 6-4 του ματς. Εκεί, ο Καραμήτρος θα βάλει ακόμα ένα καλάθι για τους Los Mambas και θα ισοφαρίσει στο 6-6, ένα σερί όμως από τους Paranormal (7-2), ύστερα από γκολ-φάουλ του Σκουλάτου και 2 δίποντα του Σκαρπέλη, θα τους δώσει το προβάδισμα για το 13-8 του ματς. Στη συνέχεια, ο Λούβαρης με 5 συνεχόμενους πόντους έπειτα από δίποντο και τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 13-13, ο Καρόπουλος με βολή θα γράψει το 14-13, ενώ ένα τρίποντο από τον Σιγάλα από τη γωνία, θα βάλει μπροστά τους Los Mambas, με το σκορ στο 14-16. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με τρίποντο ο Σκαρπέλης, κλείνοντας έτσι την περίοδο με ένα οριακό προβάδισμα για τους Paranormal και το σκορ στο 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο από τον Καρόπουλο στην καρδιά της ρακέτας θα στείλει τη διαφορά στους 3 για το 19-16, οι Los Mambas θα προσπεράσουν όμως με ένα σερί 1-9, έπειτα από τρίποντο του Τσομπάνογλου και 3/3 δίποντα από μέση απόσταση του Κουμούτση για το 20-25 του παιχνιδιού. Εκεί, 2 απανωτά δίποντα των Βαλεντή και Σκαρπέλη θα μειώσουν στον πόντο και το 24-25, οι Los Mambas με δίποντο του Φεργαδιώτη και γκολ-φάουλ του Τσομπάνογλου θα διαμορφώσουν το 24-30, ενώ ο Σκαρπέλης με βολή και ο Παγώνας με όμορφο δίποντο, θα μειώσουν στην κατοχή τη διαφορά και στο 27-30 της αναμέτρηση. Με γκολ-φάουλ του Φεργαδιώτη και δίποντο του Καραμήτρου θα συνεχίσουν οι Los Mambas που θα γράψουν το 27-35, ο Βολακάκης με εύστοχο τρίποντο κορυφής θα μειώσει στους 5 και το 30-35, ενώ ο Λούβαρης, με δικό του δίποντο θα γράψει το 30-37 του ματς. Το πρώτο μισό του παιχνιδιού, θα σφραγίσει με δίποντο ο Ρήγος και θα στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 32-37 των Los Mambas.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Λούβαρης με δίποντο θα πάει τη διαφορά στους 7 και το 32-39, οι Paranormal με ένα γρήγορο 6-0, ύστερα από 3 δίποντα των Βολακάκη, Σκαρπέλη και Παγώνα θα μειώσουν στον πόντο και το 38-39, ενώ η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Los Mambas, όπου με ένα δικό τους σερί 2-8, με 2 τρίποντα των Σιγάλα, Φεργαδιώτη αλλά και δίποντο του Λούβαρη, θα πάνε το ματς στους 7 και το 40-47 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Καρόπουλος με 2/2 βολές θα μειώσει στο 42-47, ο Κουμούτσης ξανά από μέση απόσταση θα απαντήσει για το 42-49, ενώ ένα νέο ζεύγος βολών από τον Παγώνα, θα γράψει το 44-49 του ματς. Με ένα δίποντο του Λούβαρη, οι Los Mambas θα καταφέρουν να πάνε τη διαφορά ξανά στους 7 και το 44-51, ενώ την τρίτη περίοδο, σφράγισε με τρίποντο ο Παγώνας, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 47-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραμήτρος με 2/2 βολές θα στείλει τη διαφορά στους 6 και το 47-53, ο Βαλεντής θα μειώσει με δική του βολή στο 48-53, ενώ ο Λούβαρης, με τον ίδιο τρόπο, θα επαναφέρει τη διαφορά στους 6 και το 48-54. Εκεί, ο Βολακάκης με εύστοχο γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 3 πόντους και το 51-54, οι Los Mambas με 2 δίποντα του Λούβαρη, βολή του Σιγάλα και νέο καλάθι του Καραμήτρου θα στείλουν τη διαφορά στους 10 και το 51-61, με τον Βολακάκη να βάζει ένα όμορφο καλάθι, μειώνοντας στους 8 και το 53-61. Στη συνέχεια, οι Los Mambas θα πάνε το ματς στο 53-67 με 3 δίποντα των Καραμήτρο, Σιγάλα και Λούβαρη, όμως ο Ρήγος το πήρε προσωπικά και με 8 σερί πόντους από γκολ-φάουλ, δίποντο και τρίποντο θα μειώσει τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα στους 6 και το 61-67, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με 2/2 βολές ο Φεργαδιώτης, δίνοντας τη νίκη στους Los Mambas με το τελικό 61-69.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κομνηνός Λούβαρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Los Mambas ξεχώρισε επιπλέον ο Φεργαδιώτης, με τον Καραμήτρο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Paranormal Inactivity σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σκαρπέλης και ο Βολακάκης.