25.0%
41.7%
36.8%
23.5%

Νίκη και safe zone για τους Γ.Α.Σ.Τ. που κέρδισαν την Partouzan με 57-54 με εκπληκτικό τρίποντο στο buzzer από τον Αναστασίνη. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Καμαριωτάκης με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι το ματς θα είναι ντέρμπι και ότι δύσκολα θα μπορούσε κάποια από τις δύο ομάδες να πάρει διαφορά. Ο Κατσαρός άνοιξε το σκορ με το 0-2, ο Χαλδαίος έβαλε τρίποντο για το 3-2 και ο Λεκός απάντησε για το 3-5. Ο Κοντεκάκης ισοφάρισε σε 5-5 και οι Καραδήμας, Λεκός έβαλαν από ένα καλάθι για το 5-9. Ένα 7-0 δια χειρός Καμαριωτάκη για να πάρουν προβάδισμα με 12-9 οι ΓΑΣΤ και τρίποντο του Ζησιάδη για το 12-12. Το τελικό 14-12 της περιόδου το έγραψε ο ασταμάτητος Καμαριωτάκης.

Στη δεύτερη περίοδο το σενάριο δεν άλλαξε κατά πολύ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, μόνο που αυτο το δεκάλεπτο ήταν λιγότερο παραγωγικο. Λεκός και Ρηγανάκος έκαναν το 14-15 και ο Ντάσκας το 16-15. Ένα τρίποντο και ένα διποντο από τον Τρανούδη για το 16-20 και μια βολή του Ντάσκα για να μειώσει σε 17-20. Καλάθι από τον Κατσαρό για το 17-22 και τρίποντο από τον Μίλση για το 20-22. Ξανά καλάθι ο Κατσαρός για το 20-24 και ξανά τρίποντη απάντηση ο Μίλσης για το τελικό 23-24 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ΓΑΣΤ, κυρίως χάρη στον εξαιρετικό Βασίλη Καμαριωτάκη, πήραν ξανά προβάδισμα και έδιναν ρυθμό. Με 6-0 από τον Καμαριωτάκη ξεκίνησε η περίοδος για να πάει το σκορ στο 29-24, με τον Ζησιάδη να μειώνει σε 29-26 και τον Καμαριωτάκη να βάζει ξανά καλάθι για το 31-26. Ο Λεκός μείωσε σε 31-28 και ο Μουζουρακης έβαλε γκολ φάουλ για το 34-28. Τρίποντο από τον Λεκό και 2/2 βολές από τον Ζησιάδη για το 34-33 και 37-33 από τον Καμαριωτάκη. Ξανά τρίποντο ο Λεκός για το 37-36 και καλάθι από τον Τσόλη για το προβάδισμα της Partouzan με 37-38 λίγο πριν τελειώσει η περίοδος. Κοντεκάκης και Μουζουράκης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, βάζοντας μια βολή και ένα καλάθι αντίστοιχα, και σημείωσαν το τελικό 40-38 του δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μια πολύ άγρια ομορφιά. Το προβάδισμα πήγαινε πότε στους μεν και πότε στους δε, με τον νικητή να κρίνεται με buzzer beater τρίποντο. Ο Μίλσης με τρίποντο έκανε το 43-38 και οι Κατσαρός, Λεκός, Τρανούδης έβαλαν από ένα καλάθι για το 43-44. Καλάθι από τον Κοντεκάκη για το 45-44, απάντηση από τον Λεκό και 50-46 από Αναστασίνη και Αδαμαντίδη. Ο Κατσαρός έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια και ισοφάρισε σε 50-50 3 λεπτά πριν τη λήξη, με τον Λεμπέση να δίνει άμεση απάντηση για το 52-50. Ακολούθησαν κάποιες άστοχες επιθέσεις, όπως επίσης και κάποια λάθη για τις δύο ομάδες και κάπως έτσι μείναμε χωρίς σκορ για περίπου δύο λεπτά αγώνα, μέχρις ότου να κάνει ένα drive ο Λεκός και να βάλει γκολ φάουλ σημειώνοντας το 52-52,αφου έχασε τη βολή. Ο Αδαμαντίδης έκανε το 54-52 με 17″ να μένουν και ο Τρανούδης κέρδισε φάουλ 4″ πριν τη λήξη στην προσπάθεια του για σουτ. Έβαλε 2/2 βολές και έκανε το 54-54. Time out, επαναφορά από μπροστά για ΓΑΣΤ και η λογική έλεγε παράταση, όμως ο Αναστασίνης δεν είχε την ίδια άποψη και νικώντας τις πιθανότητες και τον χρόνο έβαλε το τρίποντο που έδωσε την παραμονή στην κατηγορία για την ομάδα του σημειώνοντας το τελικό 57-54.

Για τους νικητές, πέρα από τον εξαιρετικό Καμαριωτάκη, ξεχώρισε ο Μίλσης, καθώς επίσης και ο Αναστασίνης που έβαλε το σημαντικότερο σουτ της χρονιάς για τους Γ.Α.Σ.Τ.. Για την Partouzan καλή εμφάνιση έκαναν οι Λεκός και Κατσαρός.