21.4%
75.0%
43.5%
31.3%

Ο Φωκιανός κέρδισε με 55-76 την Partouzan για να ανέβει στο 6-8 στην κατηγορία παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ και μπαίνοντας στο ματς με 5 τρίποντα στα πρώτα 6 εύστοχα εντός παιδιάς σουτ του, για να πάρει συνολικά 30 πόντους πίσω από τα 6.75 δίνοντας 26 ασίστ, με τα επιθετικά ριμπάουντ να είναι 0-16 για τους νικητές!

Το ματς ξεκίνησε με τον Φωκιανό να πυροβολά ασταμάτητα από μακριά, Μυλιόρδος και Παντελεάκης έβαλαν 3 συνεχόμενα στην αρχή για το 4-9 με τον Τρανούδη και τον Λεβαντή να απαντούν. Ο Ζησιάδης μείωσε με τρίποντο σε 7-9, αλλά ο Κρέιμερ ήταν κι αυτός εκεί για ένα τρίποντο, 7-12. Ο Μυλιόρδος σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 7-15 της ομάδας του, με τον Λεβαντή να απαντά και τον Ζησιάδη να μειώνει σε 11-15. Το 5ο τρίποντο του Φωκιανού σκόραρε ξανά ο Μυλιόρδος (11 πόντοι στο 1ο δεκάλεπτο) για το 11-18, με τον Ζησιάδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Φερεντίνο και τον Καρακατσάνη στο 14-22. Στη 2η περίοδο ο Σταματόπουλος σκόραρε για το 17-22, με τον Πλακίδα και τον Καρακατσάνη να απαντούν για το 17-26 της ομάδας τους. Ο Λεκός έβαλε 4 πόντους για το 21-26, με τον Καρακατσάνη να σκοράρει για τρεις και τον Κρέιμερ με βολές να γράφει το 23-31 μετά την απάντηση του Λεκού. Ο Σταματόπουλος έβαλε δεύτερο τρίποντο για το 26-31, αλλά ο Κρέιμερ με τον Ρίπη και τον Παντελεάκη έφεραν τον Φωκιανό στο 26-37, για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση. Ο Λεκός μείωσε σε 30-37, με τον Κρέιμερ να σκοράρει τρίποντο και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-40.

Στην επανάληψη ο Τρανούδης μπήκε με 9 πόντους, ένα τρίποντο, 3/4 βολές (φάουλ σε τρίποντο και τεχνική ποινή) και άλλο ένα τρίποντο, για να μειώσει σε 40-42. Για να γίνει αυτό είχαν περάσει 5:30 στο ματς, με τον Φωκιανό να βάζει το πρώτο του καλάθι μετά από 5 λεπτά με τον Καρακατσάνη για το 37-42. Ο Κρέιμερ με τον Λεκό σκόραραν για το 42-44, αλλά ένα 0-9 από Παντελεάκη, Ρίπη και Κρέιμερ έφερε τον Φωκιανό στο 42-53. Ο Καλογεράκης σκόραρε για το 43-55, με τον Καρατζά να απαντά και να κλείνει λίγο πιο μετά το δεκάλεπτο στο 47-56.

Στην 4η περίοδο ο Καλογεράκης έφερε το ματς στο 47-58, με τον Λεκό και τον Ζησιάδη να απαντούν, 51-58. Δύο τρίποντα από Μυλιόρδο και Τζούρτο, μαζί με ένα καλάθι του Καλογεράκη σφράγισαν οριστικά το νικητή του αγώνα, 51-66. Ο Πλακίδας με τον Φερεντίνο έφεραν την ομάδα τους στο 52-72, με τον Φωκιανό να ολοκληρώνει ένα 1-14 σερί και τον Φερεντίνο να σκοράρει και για το 53-72, πριν απαντήσει με βολές ο Σταματόπουλος και κλείσει το ματς ο Πλακίδας για το 55-76, με τον Φωκιανό να παίρνει νίκη και διαφορά.

Για τους νικητές ο Κρέιμερ είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Μυλιόρδος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Καρακατσάνης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παντελεάκης 9 πόντους, 5 ασίστ και ο Καλογεράκης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την Partouzan ο Λεκός είχε 14 πόντους, 4 ασίστ, ο Τρανούδης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ζησιάδης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.