15.0%
56.5%
50.0%
28.6%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, οι Reapers πήραν το αίμα τους πίσω από το ματς του πρώτου γύρου, επικρατώντας της Partouzan με το τελικό 51-60, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Silver League. Η Partouzan πάτησε πολύ καλά στο παρκέ, όμως οι Reapers βρήκαν ρυθμό, κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (24-27). Στο 3ο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ενώ στο 4ο, οι Reapers άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, για να την κρατήσουν μέχρι και το τέλος και να φύγουν με το 11ο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με την Partouzan να μπαίνει πολύ καλά στο ματς με ένα σερί 7-0 και τους Reapers να απαντούν αμέσως μετά με ένα δικό τους 2-10 με 4 πόντους του Χούσου, 4 του Ορφανού και 2 του Πουμπουρίδη για το 9-10 στο ματς. Εκεί, ο Κοντομίχαλος με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 11-10 για την Partouzan, ο Χούσος με νέο δίποντο και ο Μανωλίτσης με βολή θα διαμορφώσουν 11-13. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο ο Ζησιάδης για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα η Partouzan με την περίοδο να σφραγίζει στο 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καρατζάς με δίποντο θα κάνει το 16-13, όμως οι Reapers με ένα σερί 0-8 από 4 πόντους του Ορφανού, 2 του Πουμπουρίδη και από 1 των Καντιώτη και Χούσο θα πάρουν το προβάδισμα για το 16-21, με τον Ρηγανάκο να ευστοχεί σε ένα δεξί hook και να μειώνει τη διαφορά στην κατοχή για το 18-21. Εκεί, ο Πουμπουρίδης με σουτ μέσης θα κάνει το 18-23, ο Καρατζάς και ο Ρηγανάκος με 2 δίποντα θα διαμορφώσουν το 22-23, ενώ ο Πουμπουρίδης θα ανοίξει και πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους με το σκορ στο 22-25. Με ένα νέο δίποντο του Ρηγανάκου, η Partouzan θα μειώσει στον πόντο (24-25), ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Ορφανός για το 24-27 των Reapers.

Στην επανάληψη, η Partouzan θα πάρει το προβάδισμα με 2 δίποντα των Λεκό και Κοντομίχαλο για το 28-27, με τους Reapers να απαντούν με 3 συνεχόμενα δίποντα των Χούσο, Ορφανό και Μανωλίτση, για να πάρουν το προβάδισμα και να διαμορφώσουν το 28-33 στο ματς. Η Partouzan με βολή του Πανταζόπουλου και τρίποντο του Καραδήμα θα μειώσει στον πόντο για το 32-33, ο Καντιώτης με βολή και ο Βερώνης με τρίποντο θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 5 πόντους για το 32-37, ενώ ο Κοντομίχαλος με ένα τρομερό δίποντο θα καταφέρει να μειώσει στην κατοχή για το 34-37 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Reapers με 2/2 βολές του Βερώνη για το 34-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Reapers θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με γκολ-φάουλ του Χούσου και τρίποντο του Καντιώτη για το 34-45, η Partouzan θα απαντήσει με δίποντο και τρίποντο από τους Λεκό και Ζησιάδη αντίστοιχα για το 39-45, ενώ ο Ορφανός και ο Χούσος με 2 δίποντα θα διαμορφώσουν το 39-49 στο ματς. Εκεί, ο Λεκός με δικό του γκολ-φάουλ θα κάνει το 42-49, ο Καντιώτης με νέο τρίποντο θα κάνει το 42-51, με τον Λεκό να ευστοχεί σε βολή και να μειώνει τη διαφορά στους 9 πόντους για το 43-52. Εκεί, ο Μανωλίτσης με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά για το 43-55, με 2/2 βολές, ο Πανταζόπουλος θα μειώσει σε 45-55, ενώ ο Πουμπουρίδης με σουτ πίσω από τα 6.75 θα γράψει το 45-58 στο ματς. Με ένα δίποντο, ο Καρατζάς και ο Ρηγανάκος θα κάνουν το 49-58, ο Βερώνης με 2/2 βολές θα κάνει το 49-60, με τον Πανταζόπουλο να απαντά με εύστοχο ζευγάρι βολών για το 51-60 και τον Καντιώτη να σφραγίζει το ματς με τρίποντο για το τελικό 51-63.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Reapers ξεχώρισε επιπλέον ο Χούσος, με τον Πουμπουρίδη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από την Partouzan σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ρηγανάκος και ο Λεκός Φ..