12.5%
47.4%
43.5%
6.3%

Στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης των Playoffs του Summerleague μεταξύ των PartyZan και των Phoenix Bums, οι δεύτεροι κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στη σειρά, που κρίνεται στις 2 νίκες, παρ’ ότι πέρασαν ως 4οι από τον όμιλό τους και το έργο τους αναμενόταν κάθε άλλο παρά εύκολο μιας και αντιμετώπιζαν τους πρώτους του άλλου ομίλου (PartyZan). Η επικράτηση των Phoenix Bums ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι φανερώνει το τελικό 44-52, μιας και μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά στο σκορ, που κράτησαν και μέχρι το τέλος.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την PartyZan να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να έχει ένα προβάδισμα δύο τριών πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο. Κυρίαρχο χαρακτηριστικό του δεκαλέπτου ήταν οι πολύ σφιχτές άμυνες και από τις δύο ομάδες, γεγονός που αποτυπώνεται και στο εξαιρετικά χαμηλό σκορ (13-11), το οποίο πήραν στις πλάτες τους, κυρίως οι Σιδηρόπουλος (PartyZan) και Μοσκόφογλου (Phoenix Bums), πετυχαίνοντας από 6 πόντους ο καθένας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε σχεδόν καθόλου, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν ακριβώς στο ίδιο τέμπο στα πρώτα 7 λεπτά και τους PartyZan να συντηρούν μία διαφορά 2 έως 4 πόντων. Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των Phoenix Bums, οι οποίοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 7-0 και ανέτρεψαν το σκορ από το 23-19 σε 23-26, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Κύριος υπαίτιος της αλλαγής ταχύτητας των Bums ήταν ο Λάσπας, που πέτυχε τους 6 από τους 7 τελευταίους πόντους της ομάδας του, δίνοντάς της έτσι το προβάδισμα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι PartyZan ξεκίνησαν φουριόζοι και με 5 συνεχόμενους πόντους (Παπαντωνίου 3π. και Μπακόλας 2π.) πήραν ξανά το προβάδισμα. Η συνέχεια της περιόδου έμελλε να είναι συναρπαστική με πολλές ισοπαλίες και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα από τις δύο ομάδες, που παρά το χαμηλό σκορ μας προσέφεραν ένα ακόμη δεκάλεπτο γεμάτο ένταση και σκληρές άμυνες, το οποίο τελικά έκλεισε στο 36-38 με δίποντο του Φωτόπουλου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Μπακόλας με όμορφη ενέργεια σκόραρε για 2 και έφερε το αγώνα εκ νέου στην ισοπαλία, που όμως όπως αποδείχθηκε τελικά θα ήταν και η τελευταία. Η συνέχεια και κυρίως το τελευταίο πεντάλεπτο, ανήκε εξ ολοκλήρου στους Phoenix Bums, οι οποίοι έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους, ενώ παράλληλα διατήρησαν την ίδια ευστοχία και πλουραλισμό στην επίθεση, γεγονός που τους επέτρεψε να χτίσουν μια διαφορά 9 πόντων, 41-50 και να διατηρηθούν έως το τέλος σε απόσταση ασφαλείας, χωρίς να κινδυνέψουν ουσιαστικά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά με τελικό σκορ 44-52.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σιδηρόπουλος με 14π. και 11 ριμπάουντ, ενώ από τους νικητές οι Λάσπας και Μοσκόφογλου (11 ριμπάουντ) είχαν από 12π. και ακολούθησε ο Παπαμιχαήλ με 11π.