0.0%
79.2%
41.0%
28.6%

Η Νίκαια κατάφερε να διευρύνει το σερί νικών που έχει και να ανέβει στο 9-6, έπειτα και από την επικράτησή της επί των Perama Tigers με 36-69, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με τους νικητές να ανοίγουν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο και να διατηρούν καθαρό προβάδισμα στην τελευταία περίοδο για να φύγουν με την 4η σερί νίκη τους από το κλειστό του Στ. Βενέτης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Δρούγκα και Πατσόπουλο να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα για το αρχικό 4-0 και τους Μαργέλλο με τρίποντο και Δογραματζιάν με βολή θα ισοφαρίζουν για το 4-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μαγουλάς με βολή θα κάνει το 5-4 για την ομάδα του Περάματος, ενώ ο Μαργέλλος με δίποντο και τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στη Νίκαια για το 5-9 του ματς. Στη συνέχεια, ο Πατσόπουλος θα μειώσει σε 7-9 με σουτ μέσης απόστασης, ο Μαργέλλος με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 7-11, με τους Perama Tigers να ισοφαρίζουν σε 11-11, έπειτα από 4 εύστοχες βολές των Λουκατάρη, Ρήγο και Θεοχάρη, για να κλείσουν παράλληλα και το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πατσόπουλος με δίποντο θα κάνει το 13-11 για τους Perama Tigers, όμως η Νίκαια με ένα σερί 0-8 από βολή του Σιμιντζή, 5 πόντους του Μαργέλλου από δίποντο και τρίποντο αλλά και καλάθι μέσης απόστασης του Λιάπη θα πάρει το προβάδισμα για το 13-19, για να μειώσει με βολή ο Θεοχάρης, κάνοντας το 14-19 στο ματς. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Μαργέλλου θα διαμορφώσει το 14-21, με τους Perama Tigers να ροκανίζουν τη διαφορά στον πόντο με 3 δίποντα των Γκίνη και Γκότση για το 20-21 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τη Νίκαια στο +8 με 2 δίποντα των Σιμιντζή και Οικονομάκο, αλλά και τρίποντο του Μαργέλλου που θα διαμορφώσουν το 20-28 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δογραματζιάν με βολή θα κάνει το 20-29, ενώ ο Μαγουλάς με δίποντο το 22-29 στο ματς. Εκεί, ο Σιμιντζής με δίποντο και τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 12 για το 22-34, ο Μαγουλάς θα μειώσει με εύστοχη βολή σε 23-34, ενώ 2 ακόμα δίποντα της Νίκαια δια χειρός Μαργέλλου και Οικονομάκου, θα γράψουν στο 23-38 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Γκίνης με βολή θα μειώσει σε 24-38, ο Οικονομάκος με δίποντο θα γράψει το 24-40, ενώ ο Λουκατάρης με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα γράψει το 26-40 του ματς. Με ένα σερί 8-0 από τους Οικονομάκο, Μαργέλλο, Τζελέπη και Λιάπη θα απαντήσει η Νίκαια για να ανοίξει τη διαφορά στους 22 πόντους (26-48), ο Λουκατάρης με βολή θα μειώσει σε 27-48, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσουν με 4 πόντους ο Μαργέλλος για τη Νίκαια και 2 στην εκπνοή του Θεοχάρη με όμορφο follow, για το 29-52 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκίνης και ο Θεοχάρης με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 33-52, ο Γαζεπίδης με δίποντο θα κάνει το 33-54, για να μειώσει με βολή ο Λουκατάρης σε 34-54. Εκεί, ένα ακόμα σερί της Νίκαιας (0-7) θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 27 πόντους για το 34-61, ο Λουκατάρης με δική του βολή θα μειώσει σε 35-61, ενώ ο Τζιρίτης με βολή και ο Μαργέλλος με δίποντο, θα διαμορφώσουν το 35-64 του παιχνιδιού. Με ακόμα 1 βολή του Λουκατάρη, το ματς θα πάει στο 36-64, ενώ το ματς θα σφραγίσει ο Μαργέλλος με τρίποντο και 2/2 βολές, για το τελικό 36-69.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σάββας Μαργέλλος ο οποίος σταμάτησε στους 38 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 36 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Λιάπης και Οικονομάκος, ενώ από τους Perama Tigers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μαγουλά και Δρούγκας.