30.0%
45.8%
33.3%
20.8%

Σε ένα εκπληκτικό ματς με μεγάλες διαφορές αλλά και παραλίγο ανατροπή από τα Petralona στα τελευταία 2 λεπτά, οι Clerks κατάφεραν δια πυρός και σιδήρου να επιστρέψουν στις νίκες με το τελικό 59-62 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς! Παρά το +19 των Clerks στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, τα Petralona κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στο καλάθι, με το παιχνίδι να πηγαίνει στη ρουλέτα των βολών και τους Clerks να είναι τελικά εκείνοι που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Petralona να ξεκινούν δυναμικά το ματς και με τρίποντο του Καταραχιά Αλ. και δίποντο του Κρητικού θα ανοίξουν το σκορ για το 5-0. Ο Ρίζας θα ανοίξει λογαριασμό για τους Clerks με βολή για το 5-1, ο Καταραχιάς Αλ. με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 6-1, ενώ ο Ρίζας με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 6-4. Εκεί, ο Καταραχιάς Θ. με τρίποντο θα διαμορφώσει το 9-4, με τους Clerks να απαντούν με 2 δίποντα από τους Θανάση και Σκαφίδα και βολή από τον δεύτερο για το 9-9. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Καταραχιά Θ. και γκολ-φάουλ του Κρητικού για το 14-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καταραχιάς Αλ. με δίποντο θα αυξήσει τη διαοφορά στους 7 πόντους (16-9), ενώ ο Ρίζας με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 16-11. Με τρίποντο θα απαντήσει ο Καταραχιάς Αλ. για το 19-11, με τους Clerks να τρέχουν ένα γρήγορο 0-7 για να μειώσουν στον πόντο και στο 19-18. Με 2/2 βολές, ο Καταραχιάς Θ. θα κάνει το 21-18, ο Σκαφίδας θα μειώσει σε 21-20 με δίποντο, ενώ ο Καταραχιάς Θ. με νέο δίποντο θα κάνει το 23-20. Εκεί, οι Clerks θα πατήσουν γκάζι και με ένα φοβερό σερί 0-18 (!) θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με μία διαφορά ασφαλείας, κάνοντας το 23-38.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σκαντζής Π. με 2 δίποντα θα αυξήσει το σερί των Clerks σε 0-22 για το 23-42, με τα Petralona να βάζουν φρένο στο σερί αυτό με 3 δίποντα από τους Κρητικό και Φλέγγα για να μειώσουν σε 29-42. Εκεί, ο Ρίζας με 5 προσωπικούς του πόντους θα κάνει το 29-47, ενώ τα Petralona με δίποντα των Φλέγγα και Καταραχιά Θ. θα μειώσουν σε 33-47. Με δίποντο του Σκαφίδα, οι Clerks θα κάνουν το 33-49, ενώ τα Petralona θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με δίποντο του Φασόλη και 2/2 βολές του Καταραχιά Αλ. για το 37-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φασόλης με βολή θα μειώσει σε 38-49, με τους Clerks να τρέχουν ένα μίνι σερί 2-5 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 14 πόντους για το 40-54. Στη συνέχεια, ο Κρητικός με βολή θα κάνει το 41-54, ο Ρίζας με δίποντο το 41-56, με τους Καταραχιά Αλ. και Φλέγγα να μειώνουν με 2/2 βολές και δίποντο αντίστοιχα για το 45-56. Με εύστοχη βολή του Ράνη οι Clerks θα κάνουν το 45-57, όμως στα τελευταία 2 λεπτά τα Petralona με 3 συνεχόμενα τρίποντα θα καταφέρουν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους και στο 54-57. Με 1:18 να απομένει για τη λήξη, ο “παγωμένος” Χαντζής μπήκε από τον πάγκο και έδωσε λύση στους Clerks με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία, ενώ ο Καταραχιάς Αλ. με 2/2 βολές μείωσε στους 4 πόντους για το 56-60. Τελευταίο λεπτό και ο Καταραχιάς Αλ. με δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει σε 58-60, με τον Ρίζα να ευστοχεί σε 1/2 βολές για να κάνει το 58-61. Στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα ο Σκαφίδας με βολή έκανε το 58-62, ενώ το φοβερό αυτό ματς έκλεισε ο Καρακούλης με βολή για το τελικό 59-62.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Θανάσης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 5 πόντους με 22 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 1 ασίστ φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Θανάση, από τους Clerks ξεχώρισε και ο Σκαντζής Π., με τον Ρίζα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Petralona σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Καταραχιάς Αλ. και ο Καταραχιάς Θ. αλλά και ο Κρητικός.