10.5%
43.8%
25.0%
14.3%

Με νίκη κατάφεραν να ξεφύγουν από το κλειστό του Πολυκλαδικού οι Petralona BC απέναντι στους Halia Mavericks σε ένα παιχνίδι που διεξείχθει για τη 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Rising League. Tο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Petralona μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο όμως έβγαλαν αντίδραση οι ‘Halia’, πέρασαν μπροστά στο σκορ και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα με τους Halia Mavericks να έχουν αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά, δε τα κατάφεραν και οι Petralona απέδρασαν με το ροζ φύλλο!

Ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου με τους Petralona να πατάνε καλύτερα και να προηγούνται με 5-0 μετά από δίποντο του Γιακούμη και τρίποντο από τον Καταραχιά. Ο Τούντας θα μείωσει σε 5-2 για τους Mavericks με τον Καταραχιά να ξανα σκοράρει για τρεις και να γράφει το 8-2. Μια βολή του Αγγελιδέλη θα γράψει το 8-3 για να ακολουθήσει καλάθι και φάουλ από τον καυτό Καταραχία που θα κάνει το 11-3. Απάντηση με τον ίδιο τρόπο για τους Halia με τον Τούντα για να κλείσει το δεκάλεπτο μία βολή του Κρητικού (12-6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Halia μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και κάνοντας ένα σερί 0-12 με πρωταγωνιστές τους Κλιμαντήρη (1 τρίποντο) και τον Αγγελιδέλη (1 τρίποντο, 3 δίποντα), θα προσπεράσουν μπροστά με 12-18. Το μόνο που κατάφεραν οι Petralona στο δεύτερο δεκάλεπτο είναι να σκοράρουν με μία βολή κα ένα δίποντο από τον Μυλωνά κάνοντας το 15-18, όντας πολύ άστοχοι και το δεκάλεπτο έκλεισε με ακόμη μία τρίποντη βόμβα για τους Halia από τον Βρεττό (15-21)

Μετά την ανάπαυλα το ματς έγινε τελείως αμφίρροπο αφού μετά το δίποντο του Αγγελιδέλη, οι Petralona έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 με τους Καταραχιά και Ασημακόπουλο να χτυπάνε και να φέρνουν το ματς στο 21-23. Απάντηση από τον Τσαπούταλο με ένα δίποντο για το 21-25 όμως δύο συνεχόμενα δίποντα από Γιακούμη και Κρητικό θα φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Κλιμαντήρης θα βάλει μπροστά την ομάδα του με 27-28 για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης με ένα χουκ και η βολή του Καταραχιά να βάζει σε θέση βραχέας κεφαλής τους Petralona (28-27)

Σώμα με σώμα οι δύο ομάδες και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Καταραχιά να κάνει το 30-27 για την ομάδα του αλλά με δύο βολές του Τούντα να ξανα φτάνουν στο πόντο οι Halia. Καταραχιάς θα σκοράρει πάλι για δύο αλλά θα ακολουθήσουν δύο συνεχόμενακαλάθια δύο πόντων από των Κλημαντήρη για να γίνει το 32-33 και να βάζει φωτιά στο ματς. Το δίποντο του Μυλωνά ήταν και το τελευταίο καλάθι εντός παιδειάς του αγώνα (34-33) αφού θα ακολουθήσουν μόνο βολές με μία του Αγγελιδέλη να κάνει το 34-34 και μετά μία από Γιακούμη και δύο από Καταραχιά θα γράψουν το 37-34. Μετά τη βολή του Τούντα που έγραψε το τελικό 37-35 οι Halia έβγαλαν την άμυνα και έχοντας τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά μετά από δύο επιθετικά rebound, ήταν άστοχοι και κάπως έτσι πήρανε τη πρώτη τους νίκη για φέτος οι Petralona BC.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο καυτός Αλέξανδρος Καταρχιάς με 18 πόντους, 7 rebound, 1 assist και 1 κλέψιμο ενώ καλύτερος παίχτης των ηττημένων ήταν ο Αγγελιδέλης Αναστάσης με 13 πόντους, 7 rebound, 2 assist και 1 κλέψιμο.