27.8%
60.0%
32.6%
23.3%

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Καλλιθέα, οι Ασβοί κατάφεραν στην κόψη του ξυραφιού να κερδίσουν τους πολύ δυναμικούς Phoenix Bums στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Golden League με τελικό σκορ 61-56. Οι Phoenix Bums πήραν τα ηνία του σκορ και κατάφεραν να τα διατηρήσουν μέχρι τις αρχές του 4ου δεκάλεπτου, όπου εκεί, ο Κουτσουρής και ο Μακρυδάκης ήταν καταλυτικοί χαρίζοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα τους.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Phoenix Bums να πετυχαίνουν το πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού με τον Καδά για να απαντήσει άμεσα ο Μακρυδάκης με τον ίδιο τρόπο από πολύ μακριά για να φέρει το ματς στα ίσα για το 3-3. Οι Phoenix Bums όμως, με ένα σερί 0-6 από τρίποντο του Καπετανάκη και γκολ-φάουλ του Καδά θα προσπεράσουν για το 3-9. Ο Γάκης με εύστοχο δίποντο θα μειώσει εν συνεχεία για το 5-9 με τον Καπετανάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 5-11. Στη συνέχεια, ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές θα μειώσει προσωρινά σε 7-11 με τους Σαμαντά, Καδά να ευστοχούν σε 2 δίποντα για το 7-15 με τον Κουτσουρή να μειώνει στους 6 πόντους το ματς για το 9-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με νέο δίποντο του Καδά με τους Phoenix Bums να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 9-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γουλιέλμος θα διαμορφλωσει το 11-17 με τον Σαμαντά να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 11-19. Ο Μακρυδάκης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 14-19 με τον Σαμαντά να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Διαμαντόπουλο σε δίποντο, στέλνοντας το ματς στους 10 πόντους για το 14-24. Οι Ασβοί θα μειώσουν με τον Μακρυδάκη να πετυχαίνει 2 σερί δίποντα για το 18-24 με τον Διαμαντόπουλο να προσθέτει 2 ακόμα πόντους για τους Phoenix Bums από την γραμμή των βολών για το 18-26. Στη συνέχεια, οι Ασβοί θα μειώσουν με δίποντο του Ζαφειράκη, τρίποντο του Μακρυδάκη και 1/2 βολές του Κουτσουρή για το 24-26. Οι Phoenix Bums όμως θα αντιδράσουν με δίποντο στον αιφνιδιασμό του Λάσπα και 1/2 βολές του Κοβάτσου που θα κάνουν το 24-29. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Μακρυδάκης με εύστοχο δίποντο για το 26-29.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Φωτόπουλος με δίποντο θα διευρύνει την διαφορά του ματς για το 26-31 με τον Κουτσουρή να ευστοχεί σε ένα δίποντο και ένα τρίποντο από την γωνία για να ισοφαρίσει το ματς σε 31-31. Νέο δίποντο του Κοβάτσου για το 31-33 με τον Μακρυδάκη να ευστοχεί σε 2/2 βολές και να φέρνει το ματς ξανά στα ίσα για το 33-33 και τον Κουτσουρή να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα των Ασβών με δίποντο για το 35-33. Στη συνέχεια, ο Καπετανάκης με 1 βολή θα μειώσει στον πόντο για το 35-34 και ο Μακρυδάκης με δίποντο θα στείλει το ματς στους 3 πόντους για το 37-34. Με δίποντο του Φωτόπουλου θα απαντήσουν οι Phoenix Bums, ενώ οι Ασβοί με τρίποντο του Κουτσουρή θα πάρουν ένα προβάδισμα 4 πόντων για το 40-36. Έπειτα, ο Φωτόπουλος με δίποντο και ο Καδάς με 1 βολή από τεχνική ποινή στους Ασβούς θα μειώσουν στον πόντο για το 40-39, όμως ο Γουλιέλμος θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Ασβών για το 42-39. Νέο δίποντο από τον Καπετανάκη, με τον Κουτσουρή να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 43-41, για να έρθει ο Φωτόπουλος και με ένα τρίποντο στην λήξη του 3ου δεκαλέπτου θα διαμορφώσει το 43-44 για το εκ νέου προβάδισμα των Phoenix Bums.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ασβοί με τρίποντο του Ζαφειράκη θα ανακτήσουν το προβάδισμα για το 46-44 με τον Καπετανάκη να ισοφαρίζει στην συνέχεια για το 46-46. Οι Ασβοί με ένα σερί 7-0 από τους Ζαφειράκη και Μακρυδάκη θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για το 53-46. Ο Λάσπας θα σταματήσει το σερί με δίποντο για το 53-48 με τους Ασβούς να πετυχαίνουν 5 πόντους από τους Γάκη και Κουτσουρή για το 58-48. Οι Phoenix Bums όμως δεν θα παρατήσουν το ματς. Με ένα σερί 0-8 θα φτάσουν πολύ κοντά στους Ασβούς με 2/2 βολές του Καπετανάκη, τρίποντο του Σαμαντά και δίποντο του Λάσπα για το 58-56. Με λίγα δευτερόλεπτα πλέον να απομένουν, ο Κουτσουρής θα κερδίσει δύο φάουλ και θα οδηγηθεί στις βολές όπου θα πετύχει τις 3/4 για το τελικό 61-56.

MVP της αναμέτρησης ο εκπληκτικός Άρης Μακρυδάκης ο οποίος κατάφερε να σημειώσει 25 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα για να φτάσει τους 24 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη η βοήθεια και του Κουτσουρή με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Καπετανάκη με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.