16.7%
51.9%
33.3%
11.8%

Οι Phoenix Bums, κάνοντας πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και έχοντας υπομονή, ψυχραιμία και σωστές λύσεις στην επίθεση, πήραν ένα μικρό προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, το διατήρησαν σε όλο το ματς και έγιναν η πρώτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Silver με τελικό σκορ 58-52 απέναντι στους Kαλλιθέα Pimps. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες, όμως οι παίχτες των Phoenix Bums ήταν λίγο πιο ευστοχοι με αποτέλεσμα να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Κοιλάκος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα για το 0-2, για να ακολουθήσει ένα 7-0 από τους Κοβάτσο, Μοσκόφογλου και Λάσπα για το 7-2. Πανάγος και Λιμνόπουλος ισοφάρισαν σε 7-7, με τους Λάσπα και Μοίρα να βάζουν από ένα καλάθι για το 11-7. Μια βολή του Ζάκα για το 11-8 και καλάθι από τον Μπαλτζόγλου για το τελικό 13-8 του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pimps ανέβασαν στροφές, έφτασαν μεχρι και την ανατροπή, όμως οι Bums έμειναν ψυχραιμοι και σε μικρό χρονικό διάστημα πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Κοιλάκος έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για το 13-12 και 15-12 από τον Καραγιάννη. Απαντηση του Πανάγου για το 15-14 και 20-14 από τους Βερώνη και Λάσπα. Καζαφέρης, Βλάσσης και Ζουρνατσίδης έκαναν ένα 0-8 και έδωσαν προβάδισμα στους Pimps με 20-22, με τους Παπαμιχαήλ και Κοβάτσο να απαντάνε με 4-0 για το 24-22. Ο Ζάκας ισοφάρισε σε 24-24 και οι Παπαμιχαήλ – Μοσκόφογλου σημείωσαν το τελικό 28-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν ένα πολύ καλό σερί, πήραν διψήφιο προβάδισμα και κόλλησαν στον τοίχο τους Bums. Ο Ζάκας ισοφάρισε σε 28-28, οι Μοσκόφογλου, Φωτόπουλος και Καραγιάννης έκαναν το 35-28, ο Κοιλάκος μείωσε σε 35-29 και οι Φωτόπουλος και Μοίρας ανέβασαν σε 41-29. Κοιλάκος, Ζουρνατσίδης και Καζαφέρης μειωσαν σε 41-33 και 42-33 από τον Κοβάτσο. Καζαφέρης και Παναγος μειωσαν σε 42-36, ο Διαμαντόπουλος έκανε το 44-36 και ο Ζουρνατσίδης μείωσε σε 44-38. Κοβάτσος και Διαμαντόπουλος έκαναν το 47-38 και 47-39 από τον Αναγνωστόπουλο για να τελειώσει η περίοδος.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν πολύ σφιχτό και είχε πολλές επαφές. Οι Pimps έκαναν κατάθεση ψυχής, αλλά πληγώθηκαν από κάποια φθηνά λάθη στο τέλος και πέταξαν την υπερπροσπάθεια τους στα σκουπίδια. Ο Ζάκας έκανε το 47-41, ο Βερώνης ανέβασε σε 49-41 και οι Αναγνωστόπουλος, Βασιλειάδης μειωσαν 49-45. Ο Λάσπας ανέβασε σε 51-45 και 51-49 από τους Λιμνόπουλο και Παναγο. Τρεις συνεχόμενες βολές του Κοβάτσου για το 54-49, με τους Καζαφέρη και Λάσπα να μειώνουν σε 54-52 με 40″ να μένουν. Πίεση σε όλο το γήπεδο από τους παίχτες του Νίκου Ζάκα, την οποία σπάνε και βάζουν εύκολο καλάθι με τον Λάσπα οι Bums. Κακή πάσα στην επόμενη επίθεση από τους Pimps, κλέψιμο και 2/2 βολές από τον Λάσπα για το 58-52 με 19″ να μένουν. Ξανά κακή πάσα από τους Pimps, κλέψιμο από τον Μοσκόφογλου αυτήν τη φορά και τέλος στο ματς.

Για τους νικητές, πέρα από τον Κοβάτσο, καλή εμφάνιση έκαναν και οι Λάσπας και Μοίρας. Για ους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισαν οι Κοιλάκος, Ζάκας και Παναγος.