8.7%
60.0%
40.0%
16.7%

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, το City κατάφερε να πάρει τη νίκη με 41-51, ανεβαίνοντας βαθμολογικά έπειτα και από τη 2η συνεχόμενη νίκη. Το City με ένα ξέσπασμα στο 2ο ημίχρονο, κατάφερε να χτίσει μία διαφορά την οποία οι ελλιπείς Phoenix Bums δεν κατάφεραν να ροκανίσουν παρά τις προσπάθειες που έκαναν σε άμυνα και επίθεση. Πλέον, οι Bums θα ψάξουν αλλού τις νίκες που χρειάζονται για να εξασφαλίσουν ένα εισιτήριο στα playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νοχελικά το ματς, αφού στα πρώτα 3:30 καμία ομάδα δεν είχε σκοράρει. Πρώτο καλάθι για το City, έπειτα από 2/2 βολές του Καρβούνη, με τον Μοίρα να ανοίγει λογαριασμό και για τους Phoenix Bums κάνοντας το 3-2. Στη συνέχεια, ο Συμπάρδης με τη σειρά του θα ευστοχήσει σε ένα ζευγάρι βολών για το 3-4, ενώ οι Παπαευθυμίου και Κουρμπέλας θα προσθέσουν 5 ακόμα πόντους (τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα) για το 3-9. Εκεί, οι Ph. Bums με δίποντο του Φωτόπουλου και 2/2 βολές του Μπαλτζόγλου θα μειώσουν σε 7-9, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει από δύσκολο δίποντο του Συμπάρδη που θα διαμορφώσει το 7-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το City θα μεγαλώσει τη διαφορά με 2 δίποντα από τους Καρβούνη και Πλούμπη, ενώ ο Κοβάτσος με 2/2 βολές θα μειώσει σε 9-15. Νέο δίποντο από τον Καρβούνη, με τον Βαρβαρέσο να προσθέτει έναν ακόμα πόντο με 1/2 βολές για να κάνει το 9-18, με τους Phoenix Bums να μειώνουν στη συνέχεια με ένα σερί 10-2 για να πάνε το σκορ στο 19-20. Στη συνέχεια, ο Τετράδης με ωραίο δίποντο θα κάνει το 19-22, ενώ οι Bums θα περάσουν μπροστά με 2 δίποντα των Κοβάτσο και Καββαθά για το 23-22, όμως ο Συμπάρδης θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο στη λήξη από τη γωνία για να σφραγίσει το ματς στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 23-25.

Στην επιστροφή των ομάδων, το City με ένα σερί θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 8 πόντους έπειτα από 3 δίποντα των Κουρμπέλα και Καρβούνη για το 23-31, όμως οι Phoenix Bums με υπομονή στην επίθεση αλλά και καλές άμυνες θα καταφέρουν να μειώσουν με δικό τους σερί 8-2 σε 31-33. Εκεί, το City με 2 δίποντα των Συμπάρδη και Πλούμπη θα κάνουν το 31-37, ενώ ο Κουζοβουνάς με 1/2 βολές θα μειώσει σε 32-37. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Πλούμπης με δίποντο μέσης απόστασης για το 32-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοβάτσος με βολή θα μειώσει σε 33-39 με τον Βαρβαρέσο να απαντά άμεσα με δίποντο διαμορφώνοντας το 33-41. Οι Phoenix Bums θα μειώσουν με δίποντο του Φωτόπουλου σε 35-41, με το City να ευστοχεί σε βολή του Κλαδάκη και δίποντο του Πλούμπη για το 35-44. Με βολη του Μπαλτζόγλου, οι Bums θα μειώσουν σε 36-44, ενώ το City με 2 δίποντα του Πλούμπη και τρίποντο του Τσίμπικα θα κάνει το 36-51. Το ματς θα σφραγίσουν ο Κοβάτσος με τον Μπαλτζόγλου με 5 συνεχόμενους πόντους για το τελικό 41-51.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο  Καρβούνης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 13 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Πλούμπης και Κουρμπέλας, ενώ από τους Phoenix Bums ξεχώρισε η προσπάθεια των Κοβάτσο και Μπαλτζόγλου.