42.1%
63.2%
37.8%
22.7%

Οι Phoenix Bums πιάνοντας τρομερή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα καθοριστικό 11-0 σερί και να χτίσουν διψήφια διαφορά κόντρα στους Oklaχώμα Thunders, για να ελέγξουν το ματς στη συνέχεια και να κερδίσουν με 67-55, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο το τρίτο τους ροζ φύλλο στο φετινό Summer League. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παπαντωνίου άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Phoenix Bums, ο Τσάπαλος ισοφάρισε σε 2-2 για τους Oklaχώμα Thunders, 6-2 με ένα καλάθι του Μοσκόφογλου και ένα του Πολίτη, 6-4 από τον Παπαναστασίου, 8-4 ο Καδάς, 8-6 με απάντηση του Τσιβρά, 12-6 με γρήγορο 4-0 σερί οι Παπαντωνίου και Μοσκόφογλου, 12-9 με ένα καλάθι του Μάνδυλα και μια βολή του Χριστιά, 14-9 με ένα ζευγάρι βολών του Κοβάτσου, 14-12 με τρίποντο του Λακαφώση, 17-12 με τον ίδιο τρόπο ο Φρέρης, 17-17 με 0-5 σερί οι Δέλλιος και Χριστιάς, 19-17 ο Πολίτης και καλάθι του Σουλούνια για το τελικό 19-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Χριστιάς και Τσιβράς έβαλαν μπροστά τους Oklaχώμα Thunders με 19-23, ο Φρέρης μείωσε σε 21-23, 21-24 με μια βολή του Σουλούνια, 24-24 με τρίποντο του Χαριτόπουλου, 24-27 με ένα καλάθι του Καμούζη και μια βολή του Χριστιά, 27-27 με τρίποντο του Φρέρη, 27-29 με δύο βολές του Μανωλίτση, 29-29 με νέο καλάθι του Μοσκόφογλου, 29-31 ξανά με βολές του Μανωλίτση, 32-31 με τρίποντο του Πολίτη, 32-33 από τον Καμούζη και βολές από τον Χαριτόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς με τους Phoenix Bums να είναι μπροστά στο σκορ με 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πολίτης έβαλε καλάθι για το 36-33, ο Χριστιάς ισοφάρισε με τρίποντο σε 36-36, 41-36 με ένα καλάθι του Μοσκόφογλου και ένα τρίποντο του Παπαντωνίου, 41-39 από τους Παπαναστασίου και Μάνδυλα, 52-39 με ένα καθοριστικό 11-0 σερί οι Μοσκόφογλου, Παπαντωνίου, Φρέρης, Πολίτης και Κουζοβουνάς, 52-41 με καλάθι του Μανωλίτση και άμεση απάντηση από τον Παπαντωνίου για το τελικό 54-41 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο Καμούζης και Σουλούνιας έβαλαν από ένα καλάθι και μείωσαν σε 54-45, 57-45 με τρίποντο του Κουζοβουνά 57-48 με απάντηση του Μάνδυλα, 60-48 με δύο βολές του Χαριτόπουλου και μια του Κοβάτσου, 60-51 ξανά με τρίποντο του Μάνδυλα, 64-51 με ένα καλάθι του Μοσκόφογλου και ένα του Χαριτόπουλου, 64-53 με βολές του Μάνδυλα, 67-53 ο Φρέρης και καλάθι από τον Τσάπαλο για το τελικό 67-55 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Μοσκόφογλου, πολύ καλό ματς έκανε και ο Πολίτης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους Oklaχώμα Thunders ξεχώρισε ο Χριστιάς με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.