18.2%
46.2%
55.3%
25.8%

Η PanCar για άλλη μια αγωνιστική έκανε καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, έχτισε διαφορά και στη συνέχεια άντεξε την αντεπίθεση των Phoenix Bums για να κερδίσει τελικά με 72-59. MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Φούκος με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο η PanCar εκανε αρκετά νωθρό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα οι Bums να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, με την διαφορά όμως να μην ξεφεύγει. Ο Κουτσαύτης ξεκίνησε με ευστοχο τρίποντο το ματς, οι Μοίρας και Καδάς απάντησαν με 0-7 για το 3-7, 6-7 ο Κουτσαύτης ξανά με τρίποντο, 6-9 ο Μοίρας, 8-9 ο Χατζιδάκης, 8-13 οι Λάσπας και Μοσκόφογλου, 10-13 ο Φούκος, 10-15 ο Καδάς και 13-15 οι Κουτσαύτης και Σοφιανόπουλος για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η PanCar ξεκίνησε με απίστευτο σερί ή αν προτιμάτε συνέχισε από το 3-0 της προηγούμενης περιόδου, για να φτάσει πολύ γρήγορα στο 29-15 με σκόρερ τους Χατζιδάκη, Φούκο, Πρίφτη και Κουτσαύτη. Ο Φωτόπουλος με δύο βολές μείωσε σε 29-17, 35-17 με 6-0 σερί οι Χατζιδάκης και Κουτσαύτης, 35-19 ο Μπαλτζόγλου, 38-19 ο Φούκος, 38-21 ο Μοίρας, 41-21 με γκολ φάουλ ο Φούκος, 41-23 ο Μοίρας, 45-23 οι Κολλάρος και Πρίφτης και 45-25 ο Μοσκόφογλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Bums απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι δεν παρατανε κανένα παιχνίδι, όση και να είναι η διαφορά. Φωτόπουλος, Μοίρας και Καδάς μείωσαν σε 45-34, 47-34 ο Χατζιδάκης, 47-37 ο Μοίρας, 50-37 ο Φούκος, 50-46 οι Μοίρας, Φωτόπουλος και Μοσκόφογλου και 55-46 οι Πρίφτης και Χιουτακάκος για να ανοίξει και πάλι η διαφορά για την PanCar. Ο Λάσπας μείωσε σε 55-48 και οι Χιουτακάκος και Φούκος έγραψαν το τελικό 58-48 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η PanCar κατάφερε να διατηρήσει και να διαχειριστεί σωστά τη διαφορά που είχε, επομένως έφτασε στη νίκη χωρίς να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο τέλος. Ο Κοβάτσος μείωσε σε 58-50, 61-50 ο Κουτσαύτης, 61-53 οι Μπαλτζόγλου και Λάσπας, 65-53 οι Χιουτακάκος και Κουτσαύτης, 65-54 ο Κοβάτσος, 67-54 οι Χιουτακάκος και Φούκος με μια βολή ο καθένας, 67-56 ο Κοβάτσος, 69-56 ο Χατζιδάκης, 69-59 ο Μπαλτζόγλου και 72-59 ο Κουτσαύτης, σκορ με το οποίο τελείωσε το παιχνίδι.

Για την PanCar, πέρα από τον Φούκο, σε καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Κουτσαύτης, Χατζιδάκης. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισε με διαφορά ο Μοίρας.