29.4%
56.4%
40.0%
27.6%

Οι Phoenix Bums κέρδισαν με 75-70 τους Undertakers και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια παιχνιδιού. MVP του αγώνα ήταν ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Undertakers άνοιξαν το σκορ με τους Ορφανό και Σφηκάκη να γράφουν τους τρεις πρώτους πόντους του ματς, ο Χαλκιόπουλος μείωσε σε 2-3, 2-5 ο Γρυπάρης, 4-5 ο Παλαμιδάς, 4-7 ο Ορφανός ξανά, 10-7 με ένα 6-0 σερί δια χειρός Αξαμπανόπουλου, 10-13 οι Γρυπάρης και Καρνέσης, 17-13 οι Χαλκιόπουλος, Δασκαλάκης και Αξαμπανόπουλος, 17-15 ο Μπονάτσος και 22-15 με ένα 5-0 σερί από τον Χαλκιόπουλο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Bums έπιασαν την περίοδο από εκεί που άφησαν την προηγούμενη, με τους Καπετανάκη και Δασκαλάκη να βάζουν άλλους 5 πόντους για το 27-15, 27-20 από τους Σφηκάκη και Καρνέση, 30-20 ο Καπετανάκης και ο Δασκαλάκης, 30-25 οι Μπονάτσος και Καρνέσης, 35-25 από τους Χουλιάρα και Χαλκιόπουλο, 35-28 ο Καρνέσης, 36-28 ο Κοβάτσος, 36-35 με ένα 0-7 σερί οι Κάρμας, Σφηκάκης και Καρνέσης και 40-35 με ακόμη 4 πόντους από τον Χαλκιόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Undertakers μπήκαν με ένα 0-9 σερί από τους Στρατηγαρέα και Καρνέση για το 40-43, σε 43-43 ισοφάρισε ο Φωτόπουλος, 43-45 ο Μπονάτσος, 46-45 ο Λάσπας, 46-48 οι Γρυπάρης και Στρατηγαρέας, 47-48 ο Μοσκόφογλου, 47-50 ο Καρνέσης, 51-50 οι Κοβάτσος και Μοσκόφογλου, 51-55 με ένα τρίποντο του Καρνέση και με δύο βολές του Σαμπάνη, 53-55 ο Παπαντωνίου, 53-57 ο Σφηκάκης και 55-57 με ένα δύσκολο εκτός ισορροπίας σουτ του Χαλκιόπουλου στο μπαζερ της λήξης.

Στην τελευταία περίοδο οι Bums μείωσαν σε 56-57 με μια βολή του Παπαντωνίου, 56-58 ο Σφηκάκης, 58-58 ο Παλαμιδάς, 58-59 ο Μπονάτσος, 62-59 οι Καπετανάκης και Παλαμιδάς, 62-61 ο Γρυπάρης, 64-61 ο Αξαμπανόπουλος, 64-64 ο Καρνέσης, 66-64 ο Αξαμπανόπουλος ξανά, 66-65 με μια βολή του Καρνέση, 68-65 με καλάθι του Αξαμπανόπουλου και πάλι, 68-69 οι Καρνέσης και Γρυπάρης, 71-69 οι Χαλκιόπουλος και Μοσκόφογλου και 71-70 από τον Καρνέση με 1:20 να μένει για λήξη. Στη συνέχεια ακολούθησε από μια άστοχη προσπάθεια για κάθε ομάδα και ο Χαλκιόπουλος έβαλε δύο βολές για το 73-70 με 39″ για λήξη. Αστοχοι ξανά οι Undertakers και νεο καλάθι του Αξαμπανόπουλου για το 75-70 στα 17″ πριν τη λήξη, το οποίο ήταν και η χαριστική βολή καθώς και η επόμενη προσπάθεια των Undertakers ήταν άστοχη.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαλκιόπουλο, τεράστια συνεισφορά στη νίκη είχε και ο Αξαμπανόπουλος. Για τους Undertakers ξεχώρισαν οι Καρνέσης και Γρυπάρης.