19.0%
70.0%
31.8%
25.0%

Μια πολύ σημαντική νίκη πήραν οι Pick ‘n’ Troll απέναντι στους Θαλασσόλυκους καθώς και οι δύο ομάδες βρίσκονται χαμηλά στις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα του Α’ ομίλου της Rising. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-13 για τους Pick, ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο όμως από τους Θαλασσόλυκους τους έβαλε μπροστά στην ανάπαυλα με 27-23. Το ματς όπως όλα έδειχναν θα κρινόταν στις λεπτομέρειες αφού οι δύο ομάδες πήγαν σώμα με σώμα μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όπου η ψυχραιμία των Pick ‘n’ Troll και η αστοχία των Θαλασσόλυκων έκριναν το τελικό αποτέλεσμα το οποίο ήταν 54-50.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Χιουτακάκος με τρίποντο για το 3-0 των Pick ‘n’ Roll, γρήγορα όμως Αρχέλαος και  έβαλαν μπροστά τους Θαλασσόλυκους με 3-5. Ακολούθησε ένα σερί για του Pick με τους Αγγελόπουλο, Χιουτακάκο και Βλάσση να σκοράρουν και να γράφουν το 12-5. Ο Αρχέλαος με 5 προωσπικούς πόντους τότε μείωσε σε 12-10, ένα καλάθι και φάουλ όμως του Αγγελόπουλου ξαναπήγε τη διαφορά στους 5 για το 15-10. Ο Βασολακόπουλος με τρίποντο έγραψε το 15-13 και το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα ακόμη τρίποντο του Χιουτακάκου στο 18-13.

Ο Κόκλας χαμηλά, στην αρχή της 2ης περιόδου μείωσε σε 18-15, απάντησε ο Κάτσας για το 20-15 και τότε οι Θαλασσόλυκοι πάτησαν γκάζι και με σερί 0-9 δια χειρός, Αρχέλαου (7π) και Κόκλα (2π) πέρασαν μπροστά με 20-24. Ο Χιουτακάκος μείωσε στους τρεις με μία βολή αλλά Αρχέλαος και Κόκλας συνεχίζοντας το βιολί τους έγραψαν το 21-27. Το ημίχρονο τελείωσε με 2/2 βολές του Αγγελόπουλου στο 23-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Γεώργαρου που μείωσε σε 25-27, ο Αρχέλαος γρήγορα απάντησε με 2/2 βολές, ο Γέωργαρος ξανασκόραρε για το 27-29 και τότε ο Βασιλακόπουλος με ένα τρίποντο έγραψε το 27-32. Οι Pick ‘n’ Troll αποφασισμένοι τότε να γίνουν το αφεντικό του ματς έκαναν ένα σερί 12-0 και με καλάθια από Αγγελόπουλο (4π), Ραφιά (4π), Γεώργαρο (2π) και Χουλιαρά (2π), πέρασαν μπροστά με 39-32. Αντίδραση άμμεση από τους Θαλασσόλυκους με τον Πρέκα να πετυχαίνει 5 σερί πόντους και τον Κόκλα να συμπληρώνει με άλλους δύο την ισοφάριση των Θλασσόλυκων για το 39-39. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με μία βολή του Ραφιά και ένα δίποντο του Γεώργαρου στο 42-39.

Το κρίσιμο δεκάλεπτο του αγώνα είχε ως εκκίνηση ένα καλάθι του Κόκλα για το 42-41. Απάντηση του Χιουτακάκου με τρίποντο και 45-41. Ο Βασιλακόπουλος με ένα σουτάκι μείωσε σε 45-43 και τότε ο Τσοπανάκης Νίκος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 47-43. Το τρίτο τρίποντο του Πρέκα στον αγώνα μείωσε στο πόντο για το 47-46, ο Χιουτακάκος με δίποντο αύξησε πα΄λι τη διαφορά στους 3 και ο Αρχέλαος τη ξαναμείωσε στο πόντο για το 49-48. Ακολουθούν δίποντα από Ραφιά και Αρχέλαο αντίστοιχα για το 51-50 και τότε ο Αγγελόπουλος με ένα πολλυ κρίσιμο καλάθι έκανε το 53-50. Στην επόμενη επίθεση οι Θαλσσόλυκοι ήταν άστοχοι και εν τέλει η βολή του Χουλιαρά έγραψε το τελικό 54-50 σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χιουτακάκος Πέτρος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασσίστ ενά από τους Θαλασσόλυκους ξεχώρισε ο Γιάννης Αρχέλαος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 5 κλεψίματα.