7.7%
60.0%
42.9%
44.4%

Συναρπαστικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο κλειστό Εθνικής Αντιστάσεως στην Καλλιθέα, με τη Νίκαια να πανηγυρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της επί των Pick ‘n’ Troll με σκορ 65-69, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με μόλις 5 παίκτες. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες και οι εναλλαγές του σκορ συνεχείς, με τη Νίκαια να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι νικητές έκαναν πράγματα και θαύματα με τον Μαργέλλο να κυριαρχεί, φτάνοντας μέχρι το +15 (30-45). Στην τελευταία περίοδο, οι Pick ‘n’ Troll πίεσαν και εκμεταλλεύτηκαν τη φανταστική επιθετική βραδιά του Παπαγεωργίου, με αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά στον πόντο (62-63). Στα τελευταία λεπτά η Νίκαια έκανε ορθότερες επιλογές και πήρε μία δίκαιη νίκη, η οποία την έστειλε στο 8-7 στη βαθμολογία, ενώ οι Pick ‘n’ Troll έπεσαν στο 10-4. Θα μπορούσε να πει κανείς πως το ματς ήταν παράσταση για δύο ρόλους, καθώς από τη Νίκαια ο Σάββας Μαργέλλος (32 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο) και από τους Pick ‘n’ Troll ο Ανδρέας Παπαγεωργίου (38 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα) ήταν εκθαμβωτικοί.

Έναρξη στο ματς με τους Pick ‘n’ Troll να μπαίνουν καλύτερα αλλά τη Νίκαια να μην τους επιτρέπει να ξεφύγουν. Το σκορ άνοιξε ο Παπαγεωργίου (2-0), απάντησε ο Οικονομάκος (2-2), ο Γουβόπουλος με τρίποντο έκανε το 5-2, ο Τζελέπης το 5-4 και οι Παπαδόπουλος, Γουβόπουλος έδωσαν αέρα πέντε πόντων στους Pick ‘n’ Troll (9-4), όμως η Νίκαια ισοφάρισε σε 9-9 με πέντε προσωπικούς πόντους του Μαργέλλου. Παπαδόπουλος και Παυλής έκαναν το 13-9 και ο Μαργέλλος με τρίποντο το 13-12, με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η Νίκαια πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά όχι ασφαλείας. Ο Παπαγεωργίου με “καλάθι και φάουλ” έγραψε το 16-12, η Νίκαια με σερί 0-7 από τους Οικονομάκο, Τζελέπη και Μαργέλλο πήρε προβάδισμα (16-19), αλλά ο Παπαγεωργίου έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά με δύο καλάθια για το 20-19. Οι Τζιρίτης, Γαζεπίδης και Μαργέλλος σημείωσαν το 20-24, ο Παπαγεωργίου με 1/2 βολές μείωσε σε 21-24, ο Γαζεπίδης το 21-26 και ο Παπαγεωργίου για το 23-26 με τον Οικονομάκο να σκοράρει για τρεις (23-29) και τον Χατζηκυριάκο να μειώνει σε 25-29, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, με τη Νίκαια να μπαίνει διψασμένη για τη νίκη με τον Μαργέλλο να κάνει ό,τι θέλει στο καλάθι των Pick ‘n’ Troll. Ο Οικονομάκος σκόραρε για το 25-31, ο Παπαγεωργίου με μία βολή μείωσε σε 26-31, ο Γαζεπίδης ευστόχησε για τρεις (26-34), ο Παπαγεωργίου μείωσε σε 28-34 και με οκτώ συνεχόμενους πόντους από τον Μαργέλλο η διαφορά πήγε στο +14 για τη Νίκαια (28-42). Στη συνέχεια, ο Παυλής μείωσε σε 30-42 και ο Τζελέπης αύξησε τη διαφορά στους 15 πόντους (30-45). Ο Παπαδόπουλος με δύο δίποντα μείωσε σε 34-45, ο Γαζεπίδης έκανε το 34-47 και οι Pick ‘n’ Troll με σερί 8-0 πλησίασαν στους 5 (42-47) δια χειρός Παπαδόπουλου, Παπαγεωργίου και Παυλή. Ο Μαργέλλος με “καλάθι και φάουλ” έγραψε το 42-50, ο Παπαγεωργίου μείωσε σε 44-50 και με νέο “έμμεσο τρίποντο” του Μαργέλλου το σκορ έγινε 44-53.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο ματς με τον Παπαγεωργίου να έρχεται από άλλο πλανήτη και να γυρνάει μόνος του το ματς, χωρίς όμως η ομάδα του να καταφέρει να ολοκληρώσει την ανατροπή. Ο Οικονομάκος με τρίποντο σημείωσε το 44-56, οι Παυλής και Μαργέλλος μείωσαν σε 47-56, ο Γουβόπουλος έκανε ξανά διψήφια τη διαφορά (47-58), ο Παπαδόπουλος έγραψε το 49-58, ξανά ο Γουβόπουλος για το 49-60 κι έπειτα είχαμε ένα επιθετικό κρεσέντο από τον Παπαγεωργίου. Αρχικά, ο ίδιος μείωσε σε 53-60, ο Μαργέλλος για τρεις (53-63) και με 9-0 σερί από τον Παπαγεωργίου το ματς έφτασε στον πόντο (62-63). Η Νίκαια, πάντως, παρέμεινε ψύχραιμη και ξέφυγε λίγο πριν το φινάλε στο 62-68 με τους Μαργέλλο και Τζελέπη, προτού ο Παπαγεωργίου μειώσει εκ νέου σε 65-68. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Pick ‘n’ Troll καθυστέρησαν να κάνουν φάουλ με τον χρόνο να περνάει και τον Μαργέλλο να γράφει με μία βολή το τελικό σκορ 65-69.

Πέρα από τον Μαργέλλο, ο οποίος αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης, ξεχώρισαν όλοι οι παίκτες της Νίκαιας (Τζιρίτης, Γαζεπίδης, Τζελέπης και Οικονομάκος), ενώ από τους Pick ‘n’ Troll μοναδικό στήριγμα στον Παπαγεωργίου ήταν ο Παπαδόπουλος.