25.0%
50.0%
44.2%
30.8%

Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα ήταν το Σουβλέηκερς – Pick ‘n’ Troll, όμως στο τελευταίο ο Τσοπανάκης και η παρέα του έκαναν πολλά λάθη, έπεσαν ψυχολογικά και τελικά έχασαν με 55-66. MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Μοσχίδης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά. Έκαναν επιθέσεις με ουσία και έβρισκαν σκορ με αρκετή συνοχή. Ο Ρούσσος έβαλε μια βολή και άνοιξε το σκορ (1-0), για να ακολουθήσει ένα 0-5 από Βάσση και Σταματίου για το 1-5. Από ένα καλάθι οι Γκοβάτσος και Ρούσσος για το 5-5 και 0-6 από Βάσση και Μοσχίδη για το 5-11. Τρίποντο ο Ρούσσος για το 8-11, καλάθι ο Μοσχίδης για το 8-13 και απάντηση ο Τσοπανάκης για το 10-13. Δύο βολές από τον Βάσση για το 10-15 και 5-0 από Κυβρικοσαίο και Γκοβάτσο για το 15-15. Τρίποντο ο Σταμπολτζής για το 15-18 και απάντηση ο Ρούσσος για να ισοφαρίσει (18-18). Το τελικό 18-20 της περιόδου σημειώθηκε από τον Μαυρομάτη.

Στην δεύτερη περίοδο ο καλός ρυθμός των δύο ομάδων συνεχίστηκε, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι αρκετές. Ο Εξαρχος σημείωσε το 18-22, ο Τσοπανάκης μείωσε πάλι στο καλάθι (20-22) και ξανά στους 4 η διαφορά από τον Βάσση (20-24). Γκοβάτσος και Ρούσσος έκαναν ένα 5-0 για το προβάδισμα των Pick ‘n’ Troll (25-24), το οποίο πήρε πίσω ο Βασσης με το 25-26. Ξανά καλάθι ο Γκοβάτσος για το 27-26 και 0-6 από Κωστή, Μοσχίδη και Έξαρχο για το 27-32. Αντωνοπουλος και Τσοπανάκης ισοφάρισαν σε 32-32, ο Furness έβαλε μπροστά τους Σουβλέηκερς (32-34), ο Τσοπανάκης απάντησε με τρίποντο για το 35-34 και ο Σταμπολτζής σημείωσε το τελικό 35-36 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η επίθεση των Σουβλέηκερς φάνηκε να έχει μπλοκάρει, με τους Pick ‘n’ Troll να το εκμεταλλεύονται αυτό προς το τέλος και να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα για να μπουν με πλεονέκτημα στη τελευταία. Ο Τσοπανάκης έβαλε ακόμη ένα τρίποντο για το 38-36, ο Κωστής ισοφάρισε σε 38-38 και Ο Κυριακόπουλος έβαλε ξανά μπροστά τους Pick ‘n’ Troll (40-38). Μοσχίδης, Σταματίου και Βάσσης έκαναν ένα 0-7 για το 40-45, ο Κυριακόπουλος μείωσε με 2/2 βολές σε 42-45, ο Μοσχίδης έβαλε ξανά μπροστά με 5 την ομάδα του (42-47) και ακολούθησε ένα 8-0 από Κάτσα και Τσοπανάκη για το τελικό 50-47 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Σουβλέηκερς μπήκαν για να χτυπήσουν το ματς, εκμεταλλεύτηκαν την κατάρρευση των Pick ‘n’ Troll και τελικά έφτασαν στη νίκη χωρίς να έχουν άγχος στο τελευταίο 5λεπτο. Ο Έξαρχος ισοφάρισε σε 50-50, ο Γκοβάτσος απάντησε για το 53-50 και ακολούθησε ένα 0-16 από Βάσση, Furness, Έξαρχο, Μοσχίδη και Κωστή για το 53-66. Το τελικό 55-66 του παιχνιδιού σημειώθηκε από τον Κάτσα.

Πέρα από τον Μοσχίδη, πολύ μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Σταματίου, Βάσσης και Έξαρχος για τους Σουβλέηκερς. Για τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισαν οι Τσοπανάκης, Ρούσσος και Γκοβάτσος.