5.9%
54.5%
44.2%
9.5%

*Εκμεταλλευόμενος το βήμα που μου δίνεται δεν μπορώ παρά να κάνω μία σύντομη συναισθηματική ομολογία για τη μελανή σελίδα που γράφτηκε στις 26.1 στο χώρο της καλαθοσφαίρισης και εν γένει του αθλητισμού. Ο χαμός του Kobe.. Του ανθρώπου που ίσως έφερε εσάς και εμένα στη θέση που είμαστε σήμερα και στη ζωή που επιλέξαμε να κάνουμε. Να κυνηγάμε τη σπυριάρα, να σουτάρουμε, να διαβάζουμε άρθρα για μπάσκετ, να καρδιοχτυπάμε στα παρκέ, να πανηγυρίζουμε τα καλάθια σαν μικρά παιδιά, να μην χωράει ο νους μας τις ήττες μας, να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι, να αγαπάμε κάθε μέρα και παραπάνω το άθλημά μας, το Μπάσκετ. Και εάν και η γενιά μου δεν πρόλαβε τον ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΉΤΗΤΑ κορυφαίο παίκτη όλων των εποχών, είχε τον δικό της κορυφαίο παίκτη, το παιδί με το νούμερο 8, τον άντρα με το νούμερο 24, τον πατέρα, τον άνθρωπο, τον Kobe Bryant. Που μας άφησε οριστικά,  μαζί και την κόρη του Gianna, την Κριστίνα Μόσερ, τον Τζόνι Αλτομπέλι, την  Κέρι, την Αλίσα, την Πέιτον Τσέστερ, την Σάρα και τον Αρα Ζομπαγιάν.

Αντίο, Ευχαριστώ και Γιατί. Mamba Out

Τέλος στις ήττες (δύο σερί) για τους Miami Heal, ενώ παράλληλα έφτασαν στις νίκες τους Pick n’ troll και έκαναν 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Αν και για 2 δεκάλεπτα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο η παρέα του Κυριακόπουλου έκανε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο(μόλις 4 πόντους) και στην ουσία εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Με σερί 1-6 άρχισαν οι Miami Heal  τον αγώνα, δύο καλάθια του Ρίζου και ένα του Καλδάνη μετά από ωραία προσποίηση. Αντίστοιχα σκόραρε και ο Μιχαηλίδης όμως, ενώ ο Τσόλας έκανε το -1 (5-6). Ωραία συνεργασία Γκούτση-Ζούμπου (αιφνιδιασμός), ενώ ο πρώτος έβαλε και δυναμικό ντράιβ για το 7-10, πριν ο Ρίζος φτάσει το σκορ στο 7-14. Παρόλα αυτά ο Μιχαηλίδης έβαλε δίποντο και πάσαρε ωραία στον Παπαγεωργίου που σκόραρε με baseline drive. (11-14)

Όπως τελείωσε έτσι ξεκίνησε το δεκάλεπτο και ο Παπαγεωργίου έγραψε το 13-14 με καλάθι σε αιφνιδιασμό. Ο Σερέτης έβαλε 2 καλάθια με πλάτη στη στεφάνη για το 13-18. Ισοφάριση και προβάδισμα όμως για τους Pick n’ troll μετά από σερί 6-0 με τον Χασάπη να βάζει δύσκολο και συνάμα ωραία ντράιβ.(19-18) Ο Ζούμπος ωστόσο έβαλε αντίστοιχο καλάθι και ο Καμούζης έγραψε το 19-22. Με -1 έκλεισαν οι Pick n’ troll το 1ο ημίχρονο με τον Τσόλα να είναι ο σκόρερ του καλαθιού.

Εφιαλτικό το 3ο δεκάλεπτο για την παρέα του Παπαδόπουλου, καθώς σκόραραν μόλις 4 πόντους και δέχτηκαν 11.Το σκορ για το 2ο ημίχρονο άνοιξε στο 7ο λεπτό από ντράιβ του Καλδάνη, ενώ οι βολές του Αρναούτη και το δίποντο του Καμούζη έκαναν το σκορ 21-28. Δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Τσόλας βρήκε σκορ, ενώ μετά το τρίποντο του Ζούμπου, ο ίδιος έβαλε ένα ακόμα καλάθι από το ζωγραφιστό για το 25-33 της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το πλέον παραγωγικό του ματς χωρίς εντούτοις να αλλάξει η ομάδα που προηγούνταν ήδη. Ο Καλδάνης πέρασε ωραία πάσα laser στον Ρίζο για το 26-35, όμως τα καλάθια των Παπαγεωργίου-Τσόλα πήγαν το ματς στο 30-35. Τρομερή συνεργασία Ζούμπου και Καλδάνη καθώς αντάλλαξαν 2 πάσες και έβαλαν αιφνιδιασμό για το 32-30, ενώ ο πρώτος λίγο αργότερα ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-42, καλάθι που ουσιαστικά έδειξε νικητή. Μία βολή από τον Παπαδόπουλο και νέο σερί 5 πόντων από τους Miami Heal για το 35-47. Παπαδόπουλος και Ρίζος έκαναν το 38-50, εντούτοις ο Μιχαηλίδης με τρίποντο έκανε το τελικό σκορ 41-50.

Καλός και καθοριστικός ο Ζούμπος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο, ενώ ο Ρίζος πρόσθεσε 14 πόντους. Αμυντικά βοήθησε κυρίως ο Καμούζης με 7 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Από την άλλη ο Τσόλας έκανε ό,τι μπορούσε με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και μία τάπα και οι Παπαγεωργίου-Χασάπης πρόσθεσαν 8 ο καθένας.