0.0%
40.0%
34.3%
15.8%

Οι Pick ‘n’ Troll πήραν μια πολύ σημαντική και ζόρικη νίκη με 37-38 κόντρα στους Underdogs, για να κρατήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για μια θέση στην οχτάδα του ομίλου. MVP του αγώνα ήταν ο Χασάπης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα πάει σε χαμηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικες. Παπαδόπουλος και Χασάπης ξεκίνησαν το ματς με 0-3, 3-3 ο Ζήσης, 3-9 οι Χασάπης και Κυβρικοσαίος, 7-9 οι Τσικνάκος και Ζήσης και καλάθι από τον Γκοβάτσο για το τελικό 7-11 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Underdogs ανέβασαν κάπως τα ποσοστά τους, εσφιξαν τα λουριά στην άμυνα και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ντζιλέπης και Τσικνάκος ισοφάρισαν σε 11-11, 11-13 ο Γκοβάτσος 13-13 ο Τσικνάκος ξανά, 13-15 ο Χασάπης με δύο βολές, 15-15 ο Ρούμπας, 15-16 ο Τσοπανάκης με μια βολή και 17-16 ο Ρούμπας ξανά για να βάλει μπροστά την ομάδα του στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν την καλύτερη τους περίοδο, το προβάδισμα πήγαινε εναλλάξ πότε στον έναν και πότε στον άλλον, κάτι που έκανε το παιχνίδι να έχει τεράστιο ενδιαφέρον πάρα το χαμηλό σκορ. Γκοβάτσος και Παπαδόπουλος έγραψαν το 17-19, 18-19 ο Βαμβακάς, 18-21 ξανά ο Παπαδόπουλος, 25-21 οι Ρούμπας, Ντζιλέπης και Τσικνάκος, 25-25 οι Παπαδόπουλος και Τσοπανάκης, 27-25 ο Ρούμπας ξανά, 27-28 ο Παπαδόπουλος και 29-28 ο Βαμβακάς με δύο βολές για να κλείσουμε και αυτήν την περίοδο με τους Underdogs να είναι μπροστά με έναν.

Στην τελευταία περίοδο οι Pick ‘n’ Troll μπήκαν πολύ καλά, πήραν προβάδισμα, το οποίο γρήγορα όμως ανέτρεψαν οι Underdogs και όλα έδειχναν πως εκείνοι θα φύγουν νικητές. Στο τελευταίο 1:20 όμως η παρέα του Τσοπανάκη έβγαλε δύο σημαντικές άμυνες έβαλε τα καλάθια και πήρε εκείνη τη νίκη. Ο Χασάπης έγραψε το 29-30, 30-30 ο Ντζιλέπης, 30-34 ο Παπαδόπουλος και απάντηση για το 37-34 με 7-0 σερί οι Ρούμπας, Ντζιλέπης και Ζήσης με 2:30 για λήξη. Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 37-36 με 1:21 να μένει και ο Παπαγεωργίου έκλεψε την μπάλα στο κατέβασμα για να βάλει μπροστά την ομάδα του με 37-38 1:10 πριν το φινάλε. Στη συνέχεια ακολούθησε από μια άστοχη προσπάθεια για κάθε ομάδα με τους Underdogs να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Οι Pick ‘n’ Troll έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, με τον Τσοπανάκη να την ολοκληρώνει με κλέψιμο στην τελική πάσα πριν το σουτ του αντιπάλου για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Για τους Pick ‘n’ Troll, πέρα από τον Χασάπη, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Παπαδόπουλος. Για τους Underdogs ξεχώρισαν οι Ρούμπας, Τσικνάκος και Ζήσης.