15.0%
30.0%
43.3%
22.6%

Συναρπαστική αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο κλειστό γυμναστήριο του Πολυκλαδικού, με τους Ballarhinos να παραμένουν φαβορί μόνο στα χαρτιά και τους Pigs να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη για το’22 με σκορ 57-50. Η διάθεση των Pigs φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να βρίσκονται στη μεγαλύτερη διάρκεια αυτού μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να χτίσουν κάποια καλή διαφορά και να ξεφύγουν. Με όπλο τους την άμυνα ζώνης και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Ballarhinos στα μακρινά σουτ, οι Pigs έφυγαν από το Αιγάλεω με το πρώτο τους ροζ φύλλο για την νέα χρονιά. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Τσιτούρας με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στη πρώτη περίοδο, ο Παπαβασιλείου με 3 προσωπικούς του πόντους άνοιξε το σκορ για τους Ballarhinos 0-3, για να απαντήσει ο Τσιτούρας για τους Pigs 2-3, Πρίτσος θα πετύχει καλάθι και 2-5, δίποντο Τσιτούρα και βολή Δριβάκου 5-5, ο Κόλλιας θα ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντων 5-8, για να απαντήσουν οι Pigs με ένα σερί 5-0 για το 10-8, 0-5 σερί αυτή την φορά για τους Ballarhinos 10-13 και Δημητριάδης Βασίλης για το τελευταίο καλάθι της περιόδου 12-13.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Pigs με 4 προσωπικούς πόντους του Βγενόπουλου και μία βολή του Δημητριάδη Βασίλη θα περάσουν στη θέση του “οδηγού” 17-13, 17-15 από τον Πρίσκο, συνέχεια για τους “γηπεδούχους” με Δριβάκο και Δημητριάδη Βασίλη 21-15, τρίποντο Δρακόπουλου 21-18, ξανά Δημητριάδης Βασίλης και Δριβάκος θα βρουν στόχο 25-18 για να πετύχει άλλο ένα τρίποντο ο Δρακόπουλος και να κλείσει το ημίχρονο 25-21.

Στη τρίτη περίοδο, ο Γιοβάνης θα κάνει το ποδαρικό στο σκοράρισμα για το δεύτερο ημίχρονο 25-23, Τσιτούρας θα ακολουθήσει και 27-23, σερί 0-5 για τους Ballarhinos και το τελευταίο προβάδισμα τους στο παιχνίδι 27-28, οι Pigs θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 5 πόντων κάνοντας το 32-28, τρίποντο Γαλάνη το 32-31, τρίποντο απάντησης από τον Σπάχο 35-31, καλάθια Πρίτσου-Γαλάνη 35-35, για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο από τον Αρνή 38-35.

Στη τέταρτη περίοδο, ο Πρίτσος για άλλη μια φορά θα πετύχει καλάθι 38-37, καλάθι και φάουλ του Δημητριάδη Βασίλη 41-37, Ballarhinos θα μειώσουν με τον Γαλάνη 41-39, σερί 6-0 για τους Pigs 47-39, για να έρθει το σερί των Ballarhinos και με το 0-6 να φέρνουν το ματς στο καλάθι 47-45, 6 ακόμα πόντοι για τους Pigs και εκνέου προβάσιμα 8 πόντων 53-45, τρίποντο Ζήση 53-48, 4 βολές των Toninelli, Δημητράδη Βασίλη και Βγενόπουλο για το μεγαλύτερο προβάσιμα των Pigs +9 57-48 και τελευταίο καλάθι του αγώνα από τον Δρακόπουλο 57-50.