21.4%
50.0%
49.1%
23.8%

Πραγματοποιώντας ένα άκρως παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε να φτάσει σε ακόμα μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά απέναντι στους Puerto Tsirko στην 17η αγωνιστικής της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι τα μισά του παιχνιδιού, με τους Puerto Tsirko να βρίσκονται οριακά πίσω στο σκορ, όμως οι παίκτες του Αστέρα, πάτησαν γκάζι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους, αφού η διαφορά ολοένα και αυξανόταν μέχρι να φτάσουν στο τελικό 37-75, που τους εξασφάλισε το 10ο φετινό ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αστέρα Ευελπίδων να μπαίνει πολύ καλά στο ματς, έπειτα από βολή του Μαγκώνη, δίποντο του Ανδριόπουλου και καλάθι στη ρακέτα από τον πρώτο για το αρχικό 0-5 και τους Puerto Tsirko να μπαίνουν στο ματς, ύστερα από 3 δίποντα των Γρίβα και Σαραντόπουλο για το προβάδισμα και το 6-5 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο του Χαρτοκόλλη και ένα τρίποντο του Λάκουρα θα γράψουν το 6-10 του Αστέρα, σκορ που θα κλείσει και την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νούκας με όμορφο δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στην κατοχή και το 8-10, ο Πολυχρονόπουλος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης θα απαντήσει για το 8-12, ενώ ένα τρίποντο του Σαραντόπουλου, θα μειώσει στον πόντο και το 11-12 του ματς. Εκεί, ο Παπαδόπουλος με δικό του καλάθι θα στείλει τη διαφορά στους 3 και το 11-14, ο Καρακατσάνης με βολή θα μειώσει στο 12-14, για να απαντήσει ο Αστέρας Ευελπίδων με ένα σερί 0-11, έπειτα από 5 πόντους του Τομαρά, 4 του Ανδριόπουλου και 2 του Σκλήρη για να χτίσει προβάδισμα 13 πόντων, με το σκορ στο 12-25. Στη συνέχεια, ο Αλτιπαρμάκης θα μειώσει με δίποντο στο 14-25, ο Χαρτοκόλλης με εύστοχο τρίποντο θα πάει το ματς στους 14 και το 14-28, όμως το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2 απανωτά τρίποντα ο Δακτυλίδης, ο οποίος και θα στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 20-28 στο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ένα δίποντο του Ανδριόπουλου θα κάνει το 20-30, ο Καρακατσάνης με 2/2 βολές θα μειώσει στους 8 ξανά για το 22-30, ενώ ένα σερί 2-11 από τον Αστέρα θα στείλει τη διαφορά στους 17 πόντους και το 24-41 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο του Καρακατσάνη θα μειώσει στο 26-41, ο Τομαράς με τρίποντο θα διαμορφώσει το 26-44, ενώ ο Μπίλιας με δικό του καλάθι θα γράψει το 28-44 του ματς. Εκεί, ένα γρήγορο 2-6 από τον Αστέρα με 3 δίποντα των Λάκουρα, Μαγκώνη και Χαρμπαλή θα κάνει το 30-50, ο Σαραντόπουλος με δύσκολο δίποντο μείωσε στο 32-50, ενώ 2 συνεχόμενα δίποντα των Πολυχρονόπουλο και Τομαρά, θα σφραγίσουν την τρίτη περίοδο στο 32-54 για τον Αστέρα Ευελπίδων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αστέρας Ευελπίδων με ένα ευρύ σερί 2-12 θα ανοίξουν για τα καλά την ψαλίδα της διαφοράς για το 34-66, ο Κόπελος με δίποντο και ο Μπίλιας με βολή θα μειώσουν προσωρινά στο 37-66, ενώ ένα νέο σερί 0-9 από τον Αστέρα, θα σφραγίσει το παιχνίδι στο τελικό 37-75.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σπύρος Λάκουρας ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ανδριόπουλος και Μαγκώνης, ενώ από τους Puerto Tsirko ξεχώρισε η προσπάθεια των Μπίλια και Κόπελο.