23.8%
41.7%
48.0%
28.0%

Έχοντας την πλήρη συγκέντρωσή τους σε όλο το παιχνίδι, οι Jack’s κατάφεραν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, αυτή τη φορά απέναντι στους Jack’s, επικρατώντας τελικά με το 44-74, 2 αγωνιστικές πριν τη λήξη της regular season. Οι Puerto Tsirko στάθηκαν ανταγωνιστικοί για ένα δεκάλεπτο, αφού από το δεύτερο και μετά, δεν κατάφεραν να βρουν τον ρυθμό που είχαν στην πρώτη περίοδο, φανερά επηρεασμένοι από τις πολλές ελλείψεις που είχαν. Οι Jack’s εκμεταλλεύτηκαν τα κενά διαστήματα των αντιπάλων, έχτισαν ψυχολογία και συνεπώς μία διαφορά δύσκολη να κάμψουν οι Puerto Tsirko.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μπουτσικάκη και Γαλανάκη να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 0-5, οι Puerto Tsirko να μπουν στο παιχνίδι με δίποντο και τρίποντο των Στενάκη και Τζουρτό για την ισοφάριση στο 5-5, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Γαλανάκη και ένα δίποντο του Μανωλέα στη ρακέτα θα πάνε τη διαφορά στους 5 και το 5-10 του ματς. Στη συνέχεια, οι Puerto Tsirko θα βρουν ρυθμό, κυρίως πίσω από τα 6.75, αφού ο Τζουρτός με 2 και ο Στενάκης με 1 εύστοχο σουτ από εκεί, αλλά και δίποντο του τελευταίου, θα πάρουν το προβάδισμα για την ομάδα τους, με το σκορ να γράφει 16-10. Το πρώτο δεκάλεπτο θα έρθει “τούμπα”, αφού οι Jack’s, κατάφεραν να πάρουν τελικά το προβάδισμα πριν ηχήσει η κόρνα της περιόδου, με 5 πόντους του Μανωλέα και 2 του Γαλανάκη για το οριακό προβάδισμα και το σκορ στο 16-17 για τους Jack’s.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βάνας με καλάθι στην ρακέτα θα ανοίξει τη διαφορά στους 3 και το 16-19, οι Puerto Tsirko με βολή του Δημητριάδη και δίποντο του Κυριαζή, θα ισοφαρίσουν στο 19-19, όμως ένα γωνιακό τρίποντο από τον Μπουτσικάκη, θα δώσει προβάδισμα στους Jack’s για το 19-22. Εκεί, ένα δίποντο του Καρακατσάνη θα μειώσει στον πόντο και το 21-22, οι Jack’s με ένα γρήγορο 0-9 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με 5 πόντους του Μπουτσικάκη και από 2 των Ελευθεριάδη και Γαλανάκη για το 21-31, με τους Puerto Tsirko να βρίσκουν λύση στην επίθεση με βολή του Στενάκη για το 22-31 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, 2 καλάθια των Jack’s από τους Ουζουνίδη και Μπουτσικάκη θα πάνε το παιχνίδι στο 22-35, ο Τζουρτός με πλάτη στο καλάθι θα μειώσει στο 24-35, ενώ ο Γαλανάκης με όμορφο drive στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα, κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά στους 13 πόντους και το 24-37 του ημιχρόνου για τους Jack’s.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Jack’s θα ευστοχήσουν σε 3 δίποντα του Ουζουνίδη και βολή του Γαλανάκη για το 24-44, ο Στενάκης με δίποντο από την base line θα μειώσει στο 26-44, ενώ ένα σερί 0-9 από τους Jack’s από 5 πόντους του Ελευθεριάδη και από ένα δίποντο των Μανωλέα και Βάνα, θα πάνε το ματς στο 26-53. Με δίποντο του Κυριαζή, οι Puerto Tsirko θα μειώσουν στο 28-53, ο Μανωλέας με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 28-55, ενώ ένα σερί 7-2 από τους Puerto Tsirko, έπειτα από τρίποντο του Δημητριάδη, 2 βολές του Κυριαζή και δίποντο στην εκπνοή του Στενάκη, θα κλείσει την περίοδο στους 22 και το 35-57, υπέρ των Jack’s.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καρακατσάνης με δίποντο θα μειώσει στο 37-57, ο Δρακόπουλος με βολή και δίποντο θα πάνε το ματς στο 37-60, ενώ ο Κυριαζής με δικό του καλάθι, θα διαμορφώσει το 39-60 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα σερί 0-9 των Jack’s από 6 πόντους του Γαλανάκη, 2 του Μανωλέα και βολή του Μπουτσικάκη θα στείλουν το παιχνίδι στο 39-69, ο Τζουρτός με 3/3 βολές θα μειώσει στο 42-69, ο Κελεμτζής με τρίποντο και δίποντο θα γράψει το 42-74, ενώ ο Δημητριάδης με 2/2 βολές, θα σφραγίσει την αναμέτρηση στο τελικό 44-74.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ανδρέας Γαλανάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Γαλανάκη από τους Jack’s ξεχώρισε και ο Ουζουνίδης, με τον Μπουτσικάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Puerto Tsirko σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Τζουρτός, ο Κυριαζής και ο Μπίλιας.