17.2%
73.1%
54.3%
36.4%

Σε ένα φοβερό ματς όπου κρίθηκε στην παράταση, οι Έμπυροι πήραν τεράστια νίκη επί των Reapers με το τελικό 93-88. Στο ξεκίνημα, οι Reapers πήραν μία διαφορά 9 πόντων, η οποία ανετράπη από τους Έμπυρους στο 2ο δεκάλεπτο παίρνοντας και μία διαφορά 8 πόντων. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε έφτασε στην παράταση όπου εκεί ο Καλτσής με μεγάλα σουτ αλλά και η αστοχία των Reapers, έδωσαν τη νίκη στους Έμπυρους.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Reapers να ανοίγουν το σκορ με 2 βολές του Πουμπουρίδη και τους Έμπυρους να απαντούν με τρίποντο του Δεμέτη. Με 2 δίποντα των Πουμπουρίδη και Βαξεβανίδη αλλά και βολή του Μανωλίτση, οι Reapers θα διαμορφώσουν το 7-3. Στη συνέχεια, ο Βιτωράτος με 2/2 βολές θα κάνει το 7-5, ενώ οι Reapers με ένα σερί 9-2 θα αυξήσουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 16-7. Οι Έμπυροι, με βολή του Βιτωράτου και τρίποντο του Δεμέτη θα κάνουν το 16-11, ενώ ο Κρινής με 2/2 βολές θα γράψει το 18-11. Με 2/2 βολές θα απαντήσει και ο Χρόνης με τον Καντιώτη να περνάει την άμυνα των Έμπυρων και να ευστοχεί σε δίποντο για το 20-13. Η πρώτη περίοδος θα κλείσει με δίποντο του Χρόνη και 2/2 βολές του Βιτωράτου για το 20-17 υπέρ των Reapers

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καλτσής και ο Δεμέτης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν σε 20-20, ο Καντιώτης με 2/2 βολές θα κάνει το 22-20, ενώ ο Μαυρόγιαννης με 2 απανωτά δίποντα θα δώσει προβάδισμα στους Έμπυρους για το 22-24. Στη συνέχεια, ο Κρινής με τρίποντο και φάουλ (έχασε τη βολή) θα κάνει το 25-24 υπέρ των Reapers, ενώ ο Δεμέτης και ο Χρόνης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 25-29. Με τον Μαυρόγιαννη να ευστοχεί σε ακόμα 2 βολές, οι Έμπυροι θα πάρουν προβάδισμα 6 πόντων για το 25-31. Οι Reapers, με 2/2 βολές του Βαξεβανίδη θα μειώσουν σε 27-31, ο Χρόνης με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 27-33 και ο Πουμπουρίδης θα απαντήσει με δικό του εύστοχο δίποντο για το 29-335. Οι Έμπυροι με ένα μίνι σερί 1-5 θα κάνουν το 30-38 χτίζοντας μία διαφορά η οποία θα μειωθεί με σερί των Reapers 5-0 για το 35-38. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντα των Βιτωράτο και Βαξεβανίδη για Έμπυρου και Reapers αντίστοιχα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-41 υπέρ των Έμπυρων.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Βιτωράτος με τρίποντο θα κάνει το 38-44, όμως οι Reapers με δικό τους σερί 7-2 θα μειώσουν στον πόντο για το 45-46. Εκεί, οι Έμπυροι με δίποντο του Χρόνη θα κάνουν το 45-48, οι Reapers θα απαντήσουν με τον Καντιώτη με τον ίδιο τρόπο για το 47-48, το 47-50 θα κάνει ο Μαυρόγιαννης και το 49-50 ο Καντιώτης. Στη συνέχεια, ο Νέζος με δίποντο θα διαμορφώσει το 47-52, ο Καντιώτης θα μειώσει ξανά στον πόντο και ο Δεμέτης με νέο δίποντο θα κάνει το 51-54. Οι Reapers θα μειώσουν όμως ξανά στον πόντο με ένα μίνι σερί 4-2 για το 55-56, ο Χρόνης με δίποντο θα κάνει το 55-58, ο Καντιώτης με βολή θα γράψει το 56-58, ενώ ο Δεμέτης με δίποντο θα διαμορφώσει το 56-60. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Μανωλίτσης με δίποντο για το 58-60 για τους Έμπυρους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χρόνης με τον Βιτωράτο θα ευστοχήσουν σε βολή και τρίποντο αντίστοιχα, ενώ οι Reapers θα απαντήσουν με ένα σερί 8-0 για να περάσουν μπροστά για το 66-64. Στη συνέχεια, οι Έμπυροι, με δίποντο του Μαυρόγιαννη, βολή του Χρόνη και τρίποντο του Βιτωράτου θα κάνουν το 66-70, ο Μανωλίτσης με δίποντο θα μειώσει σε 68-70 και ο Μαυρόγιαννης με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 68-73. Έπειτα, οι Reapers με ένα μίνι σερί 8-2 θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για το 76-75, ο Χρόνης με βολή και ο Μαυρόγιαννης με δίποντο θα κάνουν το 76-78, με τον Στεφανάκη να ευστοχεί σε δίποντο στο τέλος και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Έμπυροι στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Μαυρόγιαννη, Δεμέτη και Βιτωράτου οι οποίοι αποβλήθηκαν με 5 φάουλ. Με βολές το παιχνίδι θα πάει στο 81-80 υπέρ των Reapers, ο Καλτσής με δίποντο από τη γωνία θα κάνει το 81-82, ο Βαξεβανίδης με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Reapers για το 84-82, ο Χρόνης με δίποντο θα ισοφαρίσει και ο Κρινής με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 86-84. Νέο δίποντο του Καλτσή στη συνέχεια για την ισοφάριση, ο Καντιώτης με 2/2 βολές θα κάνει το 88-86, ενώ οι Έμπυροι με τρίποντο του Καλτσή, δίποντο και 2/2 βολές του Χρόνη θα σφραγίσουν το ματς στο 88-93.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χρόνης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 26 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 13 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 32 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Χρόνη από τους Έμπυρους ξεχώρισε και ο Μαυρόγιαννης, με τον Δεμέτη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Reapers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κρινής και ο Βαξεβανίδης.