23.5%
44.4%
54.3%
25.8%

Με νίκη προχώρησαν οι Ασβοί αφού επικράτησαν με 47-66 των Red-Dicolo σε ένα παιχνίδι όπου από το 2ο δεκάλεπτο, οι νικητές επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο από κλειστό της Νηαρ Ηστ 1 στροφή πριν το φινάλε του πρώτου γύρου. Οι Red-Dicolo μπήκαν με καλή ψυχολογία προερχόμενοι από 2 σερί νίκες, όμως η καλή τους επίδοση δεν είχε διάρκεια, με τους Ασβούς να το εκμεταλλεύονται, αφού έτρεξαν το γήπεδο, ευστόχησαν στα σουτ και έτσι ανέβηκαν στο 5-4 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Boboric να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κουτσουρή να απαντά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση και το 2-2 του ματς. Εκεί, ο Boboric και ο Μπουλούκος με 2 τρίποντα άνοιξαν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 8-2, ενώ η απάντηση των Ασβών, ήρθε έπειτα από 2 δίποντα των Κουτσουρή και Αγγελογιαννόπουλο, που μείωσαν τη διαφορά του ματς στην κατοχή και το 8-6. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Τσαπατάκη και ένα δίποντο του Boboric διαμόρφωσε το 13-6 των Red-Dicolo, οι Ασβοί ροκάνισαν τη διαφορά ύστερα από 2 δίποντα των Αγγελογιαννόπουλο και Ψαλιδόπουλο στους 3 πόντους και το 13-10, ενώ ο Λαουρδέκης με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, έκανε το 15-10 για την ομάδα των Red-Dicolo. Με δίποντο από τον Νακόπουλο στο ζωγραφιστό, οι Ασβοί έριξαν τη διαφορά στους 3 ξανά και το 15-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο ο Κρίκας Κ., ο οποίος έκλεισε και την περίοδο στο 17-12 των Red-Dicolo.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Red-Dicolo με 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Μπουλούκο και Κρίκα Κ. θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 21-15, ένα τρίποντο από τον Κουτσουρή μείωσε στο 21-15, ενώ ένα ακόμα καλάθι από τους Red-Dicolo, αυτή τη φορά από τον Καραμούστο, διαμόρφωσε το 23-15 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν οι Ασβοί με 2 τρίποντα του Μακρυδάκη, 1 του Ψαλιδόπουλου και 7 σερί πόντους του Νακόπουλου, για να σφραγίσουν έτσι το πρώτο μισό της αναμέτρησης με προβάδισμα 8 πόντων και το σκορ στο 23-31.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κατσιγιάννης με δίποντο άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό για το 23-33, ο Τσαπατάκης μείωσε στους 7 με τρίποντο για το 26-33, όμως οι Ασβοί, με τρίποντο – απάντηση του Κουτσουρή και δίποντο από τον Αναγνωστόπουλο, έγραψαν το 26-38 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Λαουρδέκης με 2/2 βολές και ο Τσαπατάκης με δίποντο μείωσαν στο 30-38, ο Κουτσουρής απάντησε με δίποντο για το 30-40, ενώ ο Κρίκας Κ. με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 32-40, με τους Μακρυδάκη, Κουτσουρή να ευστοχούν σε 2 βολές και τον Αγγελογιαννόπουλο να προσθέτει ακόμα 2 πόντους με δίποντο για να κάνουν έτσι οι Ασβοί το 32-44 του ματς. Με εύστοχη βολή του Κρίκα Κ., οι Red-Dicolo μείωσαν στο 33-44, ο Αναγνωστόπουλος με δίποντο απάντησε για το 33-46, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε ο Τσαπατάκης στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου με 3/3 βολές, μείωσε τη διαφορά στους 10 και το 36-46 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ασβοί με ένα γρήγορο 2-6 από τους Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο θα κάνουν το 38-52, ο Μπουλούκος με δύσκολο καλάθι μείωσε στο 40-52, ενώ ο Κατσιγιάννης με τρίποντο έγραψε το 40-55 του ματς. Με δίποντο του Boboric οι Red-Dicolo μείωσαν σε 42-55, ο Κουτσουρής με τρίποντο και δίποντο έγραψε το 42-60, ενώ με 2 βολές του Κρίκα Κ., το σκορ πήγε στο 44-60. Εκεί, ένα μίνι σερί 2-6 των Ασβων έκανε το 46-66, ενώ ο Κρίκας Κ. με βολή έκλεισε το ματς στο τελικό 47-66.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Νακόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 26 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κουτσουρής και Μακρυδάκης, ενώ από τους Red-Dicolo ξεχώρισε η προσπάθεια των Τσαπατάκη και Μπουλούκο.