16.7%
35.0%
40.0%
8.3%

Οι Red-Dicolo παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον Γ.Α.Σ.Τ. κατάφεραν να επικρατήσουν άνετα με 37-61 και να ανέβουν στο 7-6. MVP του αγώνα ήταν ο Ιωάννης Κλωνάρης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo μπήκαν παθιασμένα στο ματς, έδειξαν ότι θέλουν πολύ αυτήν τη νίκη και προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό. Ο Καμαριωτάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, 0-6 σερί οι Κρίκας, Μακρής και Κλωνάρης για το 2-6, 5-6 με τρίποντο ο Μίλσης, 5-11 οι Κρίκας και Μακρής, 7-11 ο Καμαριωτάκης, 7-13 ο Κρίκας, 9-13 ο Καμαριωτάκης ξανά, 9-15 ο boboric 10-15 ο μόνιμος σκόρερ του ΓΑΣΤ ξανά, 10-18 ο Λαουρδέκης, 13-18 με γκολ φάουλ ο Καμαριωτάκης και 13-21 με ένα καλάθι του Boboric και μια βολή του Σταμούλη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΓΑΣΤ προσπάθησε να πιεσει λίγο παραπάνω, βρήκε ρυθμό και μείωσε δείχνοντας ζωή στο ματς. Φωτεινάκης και Λαουρδέκης έγραψαν το 13-25, 15-25 ο Διαμαντόπουλος, 15-27 ο Σταμούλης, 24-27 με ένα 9-0 σερί οι Καμαριωτάκης και Αναστασίνης και 24-29 με δύο βολές ο Κρίκας για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo άρχισαν να δείχνουν ξανά το σοβαρό πρόσωπο που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, από την άλλη ο ΓΑΣΤ δυσκολευόταν πολύ στο σκοράρισμα, οπότε οι Red-Dicolo άρχισαν να παίρνουν διαφορά και ψυχολογία. Κρίκας και Κλωνάρης έγραψαν το 24-33, 26-33 ο Διαμαντόπουλος, 26-37 οι Κρίκας και Boboric, 30-37 οι Καμαριωτάκης και Μουζουράκης, 30-39 ο Μπρίκος με δύο βολές, 31-39 ο Καμαριωτάκης και 31-43 ο Λαουρδέκης με δύο βολές και ένα καλάθι για να κλείσουμε την περίοδο με τους Red-Dicolo στο +12.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ συνέχισε να έχεις δυσκολίες στην επίθεση, ενώ πλέον έμοιαζε να έχει μείνει και από ανάσες, κάτι που έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των Red-Dicolo. Ο Σταμούλης έβαλε καλάθι για το 31-45, 35-45 οι Μουζουράκης και Αναστασίνης, από ένα καλάθι οι Κρίκας και Σταμούλης για το 35-49, 36-49 ο Καμαριωτάκης, 36-56 οι Κλωνάρης και Κρίκας, 37-56 ο Διαμαντόπουλος και ένα 0-5 των Κλωνάρη και Κρίκα ξανά για τι τελικό 37-61.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον Κλωνάρη, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Κρίκας, Λαουρδέκης και Μπρίκος. Για τον ΓΑΣΤ ξεχώρισε με διαφορά ο Καμαριωτάκης.