21.1%
36.4%
29.7%
16.7%

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Κένταυρους με 58-38 παίζοντας τρομερή άμυνα στον αγώνα για να φτάσουν στο 16-5 και να παραμείνουν στη μάχη της κορυφής του ομίλου, την ώρα που οι Κένταυροι πλέον έπεσαν στο 11-10 και την 7η θέση. Πέντε παίκτες πάνω από 9 πόντους για τους νικητές, που με ένα σερί 20-2 καθάρισαν την αναμέτρηση στο 3ο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Red-dicolo, 6-0 από Κλωνάρη, Κρίκα Κ. και Τσαπατάκη, για να απαντήσουν ο Παππάς με τον Κάκαρη. Ο Τσαπατάκης έφερε την ομάδα του στο 8-3, με τον Λουρανδάκη να σκοράρει για το 8-5, πριν έρθουν Κλωνάρης και Κρίκας Κ. για το 13-5 των Red-dicolo. Ο Λουρανδάκης απάντησε και πάλι, με τον Θειακούλη να φέρνει το ματς στους 9 πόντους, 16-7. Ο Καλογερόπουλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 4 πόντους για το 16-11, για να απαντήσει ο Τσαπατάκης στη 2η περίοδο. Ο Παππάς σκόραρε για το 18-13, με τον Τσαπατάκη να βάζει βολές για το 20-13. Οι Κένταυροι με τον Αδαμάκη, τον Κάκαρη και ένα τρίποντο από τον Βότσαρη έφτασαν στο 20-19, με τον Θειακούλη να απαντά κι αυτός για τρεις. Ο Μανώληκας σκόραρε για το 23-21, με τον Κρίκα Κ. να φέρνει το ματς στους 4 και τον Κάκαρη να μειώνει και πάλι στους 2 πόντους για το 25-23. Όμως, ως εκεί ήταν για τους Κένταυρους. Ένα 7-0 από τους Red-dicolo τους έφερε με Τσαπατάκη, Δημητρίου και Κλωνάρη στο 32-23 στο ημίχρονο.

Το σερί συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, Μπρίκος, Κρίκας Κ. και Κλωνάρης σκόραραν ως το 40-23 ολοκληρώνοντας ένα 15-0 για την ομάδα τους. Ο Κορδαλής διέκοψε το σερί, με τον Μπρίκο και τον Κρίκα Κ. να σκοράρουν και πάλι για το 45-25, σερί 20-2 για τους Red-dicolo σε διάστημα περίπου 7 λεπτών στα δύο δεκάλεπτα. Οι Κένταυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ένα 0-7 από Καλογερόπουλο και Αδαμάκη τους έφερε ως το 45-32, αλλά οι Red-dicolo πήραν τάιμ άουτ και απάντησαν με δικό τους 7-0 ως το τέλος της περιόδου, Μπρίκος και Θειακούλης έφεραν την ομάδα τους στο 52-32 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Βότσαρης σκόραρε για το 52-35, με τον Κρίκα Κ. και τον Κρίκα Αλ. να γράφουν βολές για το 54-35. Ο Κανάκης έβαλε τρίποντο για το 54-38, με τον Κρίκα Κ. να απαντά και τον Θειακούλη με τον Μπρίκο στο τέλος να έχουν από μία βολή για το τελικό 58-38.

Για τους νικητές ο Κλωνάρης είχε 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 τάπες, ο Κρίκας Κ. 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τσαπατάκης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Θειακούλης 10 πόντους, ο Μπρίκος 9 πόντους. Για τους Κένταυρους ο Καλογερόπουλος είχε 8 πόντους, ενώ κανείς άλλος δεν είχε πάνω από 2 εύστοχα εντός παιδιάς σουτ.