21.4%
50.0%
44.1%
5.0%

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 64-73 για να τερματίσουν 1οι στην κανονική περίοδο στη Silver και να μπουν κόντρα στα Χαμένα Ταλέντα στα πλέι οφς. Τα Χαμένα Ταλέντα πήραν το εισιτήριο μιας και η ήττα σήμαινε και αποκλεισμό για τους Athens Supergrungers των οποίων η σεζόν ολοκληρώθηκε εδώ παρά τη μεγάλη προσπάθεια στον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Κούλουμπου για να απαντήσουν ο Σκαμαγκάς με τον Κλωνάρη. Ο Θεοδώρου με τον Χριστόπουλο έγραψαν το 6-4, αλλά ο Τσαπατάκης με τον Μπρίκο έφεραν το ματς στο 7-10. Ο Κατσαμπάνης μείωσε στον πόντο, ο Μπρίκος σκόραρε ξανά, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παπαδάκη στο 12-12. Στη 2η περίοδο ο Αϊβαλιώτης με τον Τσίπρα έφεραν την ομάδα τους στο 16-12, με τον Χριστόπουλο να την κρατά στο +4 πριν απαντήσει ο Σκαμαγκάς. Ο Αϊβαλιώτης με τρίποντο έφερε το ματς στο 21-17, για να σκοράρει ο Θεοδώρου για το 23-18. Οι Red-dicolo με τον Τσαπατάκη και τον Κλωνάρη ισοφάρισαν σε 23-23, με τον Κρίκα και τον Σπυριδωνίδη να γράφουν το 24-28, βάζοντας την ομάδα τους μπροστά. Το ημίχρονο, όμως, έκλεισε από τον Κατσαμπάνη, τον Χριστόπουλο και μια βολή του Θεοδώρου για το 29-28.

Στην επανάληψη ο Κλωνάρης έδωσε προβάδισμα στους Red-dicolo, με τον Κούλουμπο να απαντά, για να έρθουν Τσαπατάκης και Σπυριδωνίδης για το 31-34. Ο Κατσαμπάνης μείωσε στον πόντο, με τον Τσίπρα να βάζει μπροστά με 37-36 την ομάδα του. Οι Red-dicolo πήραν 6 πόντους σε μια φάση με τον Κρίκα, για να πάνε στο 37-42 με καλάθι και φάουλ και τρίποντο μετά από φάουλ την ώρα που έμπαινε η βολή, ενώ λίγο μετά ο Τσαπατάκης με βολές τους έφερε στο 38-45. Οι Athens Supergrungers είχαν και πάλι απάντηση για το 43-45 με τον Παπαδάκη, για να σκοράρουν ο Μπρίκος με τον Σπυριδωνίδη για το 43-49, πριν κλείσει το δεκάλεπτο ο Χριστόπουλος στο 45-49.

Στην 4η περίοδο ο Σκαμαγκάς έφερε την ομάδα του στο 45-53, με τον Σταθόπουλο να απαντά. Το τρίποντο του Τσαπατάκη έγραψε το +9 για τους Red-dicolo, με τον Τσίπρα και τον Κατσαμπάνη να μειώνουν σε 51-56. Ο Κρίκας με τον Κλωνάρη έγραψαν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Red-dicolo, 51-61, με τον Σπυριδωνίδη να μειώνει, αλλά τον Σκαμαγκά να απαντά με βολές. Ο Αϊβαλιώτης με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 58-63 με 2:10 για το τέλος, για να απαντήσει ο Σκαμαγκάς και να γράψει ξανά ο Αϊβαλιώτης το 60-65. Όμως, ο Σπυριδωνίδης με τον Κλωνάρη και τον Σκαμαγκά από τη γραμμή των βολών έφεραν τους Red-dicolo στο 60-69 με τους Athens Supergrungers να αστοχούν σε συνεχόμενα σουτ, και μετά την απάντηση του Σταθόπουλου, ο Σκαμαγκάς και ο Μπρίκος έγραψαν το 62-72, με το ματς να κλείνει από Αϊβαλιώτη και Μπρίκο στο 64-73.

Για τους νικητές ο Τσαπατάκης είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κρίκας 15 πόντους, ο Σκαμαγκάς 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπρίκος 10 πόντους, 8 ασίστ, ο Κλωνάρης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Αϊβαλιώτης είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κατσαμπάνης 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Χριστόπουλος 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 τάπες, ο Τσίπρας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 9 πόντους, 6 ριμπάουντ.