17.4%
33.3%
34.2%
20.0%

Σε ένα παιχνίδι που η άμυνα έκρινε τον νικητή, οι Red-Dicolo έκαναν εύκολα το 2/2 απέναντι στους Kings B.C.. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν οι νικητές δημιούργησε πρόβλημα στους βασιλιάδες οι οποίοι δυσκολεύτηκαν πολύ στο να βρουν σκορ. Πολυτιμότεροι παίκτες για τους νικητές ήταν ο Μπρίκος με 8 πόντους και 6 ασσίστ και ο Σταμαγκάς που σημείωσε 20 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε για τους Red-Dicolo ο Kρίκας κάνοντας το 2-0,  για να απαντήσουν στη συνέχεια οι Καρυπίδης και Γκοτζής κάνοντας το 2-4. Στην συνέχεια, οι Red-Dicolo αντέδρασαν τρέχοντας ένα σερί 6-0 με τους Τσαπατάκη, Μπρίκο και Λαουρδέκη για το 8-4. Εκεί οι Kings B.C. πάτησαν γκάζι τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 5-13 για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι βασιλιάδες κόλλησαν στην επίθεση απέναντι στην άμυνα ζώνης των Red-Dicolo, oι οποίοι βρήκανε ρυθμό από την άμυνα και πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ξεκίνησαν τo δεκάλεπτο με ένα lay-up του Κρίκα και 1/2 βολές του Λαουρδέκη για να πάρουν άμεση απάντηση στην άλλη πλευρά του γηπέδου από τον Γκοτζή για το 16-19. Με ένα σερί 7-0 οι Red-Dicolo πέρασαν μπροστά με σκορ 23-19. Θα μειώσει για τους Kings ο Δερματίνος σε 23-21 για να ξεφύγουν στην συνέχεια οι Red-Dicolo με 5 συνεχόμενους πόντους του Σταμαγκά για το 28-21. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με τους Kings να μειώνουν σε 28-24 και του Red-Dicolo να απαντούν για το σκορ ημιχρόνου 30-24.

Στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου οι Kings μπήκαν δυνατά πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους από τους Δερματίνο και Καρυπίδη. Ωστόσο, εκεί οι Kings φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις, με τους Red-Dicolo να το εκμεταλλεύονται αυτό τρέχοντας ένα σερί 12-0 για το 42-28. Όλο αυτό το διάστημα η άμυνα ζώνης των Red-Dicolo δυσκόλεψε τους βασιλιάδες οι οποίοι δεν έβρισκαν χώρους για να πλησιάσουν στο καλάθι. Ανάσα για τους Kings θα δώσει μετά από πολλή ώρα ο Λάζαρος Καρυπίδης με ένα τρίποντο για το 42-31, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με 4 πόντους του Σταμαγκά και 1/2 βολές του Χαριτόπουλου με σκορ 46-32.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε κυρίως διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Red-Dicolo συνέχισαν στο ίδιο βιολί στις αρχές του δεκαλέπτου πετυχαίνοντας ένα μικρό σερί 6-0 για την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (+20) και το 52-32. Κάπου εκεί οι Kings με μπροστάρη τον Χαριτόπουλο, ο οποίος πέτυχε τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο, θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν το παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα. Θα τρέξουν ένα σερί 2-10 φέρνοντας το παιχνίδι στους 12 πόντους (54-42), για να δεχθούν στην συνέχεια 6 πόντους από τους Σταμαγκά, Τσαπατάκη και Λαουρδέκη για το 60-42. Το παιχνίδι θα τελειώσει με 5 πόντους του Χαριτόπουλου και τελικά οι Red-Dicolo θα πάρουν την νίκη με σκορ 60-47.