20.0%
61.1%
51.9%
0.0%

Οι Red-Dicolo κέρδισαν τους Nothing But Net κάνοντας ένα τρομερό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, με το ματς ως εκείνο το σημείο να πηγαίνει πόντο πόντο. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Πολύζος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν φορτσάτες στο παρκέ, αντάλλαζαν συνεχώς καλάθια και μοίραζαν θέαμα. Ο Τσαπατάκης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα για το 0-2, ο Μακρυγιάννης απάντησε με δύο δικά του για το 4-2 και 4-4 από τον Πολύζο. Ο Γκλάβας έβαλε μπροστά τους Net με 6-4, ο Πολύζος ισοφάρισε ξανά και ο Καραμανής μαζί με τον Ζαχαρόπουλο έκαναν το 10-6. Κοντομήτρος, Μελέτης και Μπρομπονάς ανέβασαν σε 12-13,με τους Καραμανή και Ζαχαρόπουλο να κάνουν ένα 6-0 για το 18-13. Στη συνέχεια ο Πολύζος μείωσε σε 18-15 και ο Δημητρίου έγραψε το τελικό 20-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο καλός ρυθμός των δύο ομάδων, όχι απλά συνεχίστηκε, αλλά ανέβηκε κι άλλο. Ο Κοτσίφης έκανε το 22-15, ο Πολύζος μαζί με τον Κλωνάρη μείωσαν σε 22-18 και 24-18 από τον Ράπτη. Ο Μπρομπονάς μείωσε σε 24-20, ο Κοτσίφης έβαλε ξανά καλάθι για το 26-20 και 26-25 από Πολύζο και Τσαπατάκη. Πάλι λύση από τον Κοτσίφη, που έκανε το 29-25 με γκολ φάουλ, ο Μακρής μείωσε σε 29-27 και 33-27 από Ζαχαρόπουλο και Ράπτη. Τρίποντο του Μακρή για το 33-30 και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Γκλάβα για το 37-30. Κοντομήτρος και Τσαπατάκης μείωσαν σε 37-33 και 39-33 από τους Νετ. Κοντομήτρος και Τσαπατάκης μείωσαν σε 39-37, ο Ράπτης ανέβασε σε 41-37 και ο Κοντομήτρος σε 41-39 για να μπουν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες έγιναν κάπως πιο σκληρές, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μη βρίσκουν πόντους με την ίδια ευκολία, αλλά να συνεχίζει να μη μπορεί να ξεφύγει κάποιος από τους δύο. Ο Δημητρίου έκανε το 43-39, ο Πολύζος μείωσε σε 43-41 και ο Καραμανής ανέβασε ξανά στους 4 τη διαφορά. Ο Μπρομπονάς μείωσε σε 45-43, ο Καραμανής έβαλε μια βολή για το 46-43 και 46-48 με ένα 0-5 των Τσαπατάκη και Κοντομήτρο. Μακρυγιάννης και Γκλάβας έκαναν το 49-48, ο Πολύζος έκανε το 49-50 και 52-50 από Γκλάβα και Ράπτη. Ο Πολύζος ισοφάρισε σε 52-52, ο Ράπτης έβαλε ξανά καλάθι για το 54-52 και ο Γκλάβας μια βολή για να κάνει το 55-52, σκορ με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Τετάρτη και τελευταία περίοδος και οι δύο ομάδες μπήκαν με το ίδιο κέφι, μέχρι που οι Red-Dicolo στο τέλος έκαναν ένα ξέσπασμα που τους έδωσε το ροζ φύλλο. Ο Κλωνάρης μείωσε σε 55-54, 57-54 από τον Δημητρίου και 57-56 από τον Μπρομπονά. Ζαχαρόπουλος και Μακρυγιάννης ανέβασαν σε 61-56 βάζοντας από ένα καλάθι, ο Κοντομήτρος μείωσε σε 61-59 και ο Ζαχαρόπουλος έβαλε ξανά καλάθι για το 63-59. Μπρομπονάς, κοντομήτρος, Μακρής και Μπρίκος έτρεξαν 0-6 για το 63-65, ο Γκλάβας έκανε το 66-65 και ο Μακρής απάντησε με τρίποντο για το 66-68. Μια βολή από τον Γκλάβα για το 67-68 και κάπου εκεί το ματς ήθελε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά. Οι Red-Dicolo δεν έφαγαν ξανά καλάθι και έτρεξαν ένα 0-7 με τους Πολύζο και Κοντομήτρο για το να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 67-75.

Πέρα από τον Πολύζο, για τους Red-Dicolo, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Κοντομήτρος, Μακρής και Τσαπατάκης. Για τους Nothing But Net ξεχώρισαν οι Γκλάβας και Ζαχαρόπουλος.