23.1%
30.0%
38.2%
38.9%

Οι ReTirees, έπειτα από το σοκ της προηγούμενης εβδομάδας, εμφανίστηκαν σχεδόν πλήρεις και έφτασαν σε μια νίκη άνετη νίκη με σκορ 69-46 κόντρα στους ελλειπείς Red-Dicolo για να επιστρέψουν στα ροζ φύλλα. MVP του αγώνα ήταν ο Αντώνης Κατιάκος με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι ReTirees μπηκαν καλύτερα στο ματς, έβαζαν την μπάλα με άνεση στο καλάθι και στα μετοπισθεν είχαν εγκλωβίσει τους Red-Dicolo με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψηφιο από νωρίς. Ο Λαουρδέκης έγραψε το 0-2, απάντηση με 7-0 σερί οι Κατιάκος, Τσαντζαλής και Σιφναίος, 7-4 ο Λαουρδέκης, 10-4 ο Γιαμαίος, 10-6 ο Λαουρδέκης ξανά και άλλο ένα 7-0 οι Κατιάκος και Σιφναίος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με 17-6.

Στην δεύτερη περίοδο το σενάριο δεν άλλαξε, οι ReTirees συνέχισαν φορτσάτοι, με αποτέλεσμα η διαφορά να πηγαίνει πάνω από τους 20. Ο Στόλης έγραψε το 19-6, 19-12 οι Λαουρδέκης και Κρίκας, 33-12 με 14-0 σερί οι Τσαντζαλής, Σιφναίος και Πλεξουσάκης, 33-14 ο Λαουρδέκης, 35-14 ο Κωστούλας, 35-16 πάλι με καλάθι του Λαουρδέκη και 37-16 ο Λάππας για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo ανέβασαν στροφές, πατώντας στην χαλάρωση που έδειξαν οι παίχτες του coach Κουσούλη, για να μειώσουν την διαφορά στη μέση. Κρίκας και Boboric έγραψαν το 37-25, 40-25 ο Στόλης, 40-28 ο Boboric, 42-28 ο Σαρρής, 42-31 και πάλι ο Boboric, ο οποίος έκανε καταπληκτικο δεκάλεπτο, 43-31 ο Κατιάκος, 43-32 ο Κρίκας, 45-32 ο Γιαμαίος και δύο βολές ο Λαουρδέκης για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 45-34.

Στην τελευταία περίοδο οι Red-Dicolo άντεξαν 2-3 λεπτά ακόμη να πιεζουν, δεν κατάφεραν όμως να μειώσουν πολύ παραπάνω και στη συνέχεια οι ReTirees με ένα μπαμ ξεφυγαν ξανά για να φτάσουν άνετοι στο ροζ φύλλο. Ο Κρίκας μείωσε σε 45-36, 46-36 ο Λάππας, 46-38 ο Νικολόπουλος, 51-38 οι Γιαμαίος και Κωστούλας, 51-39 ο Boboric, 53-39 ο Κωστούλας, 53-41 ο Λαουρδέκης, 59-41 οι Κατιάκος και Κωστούλας, 59-43 ο Κρίκας, 63-43 ο Γιαμαίος με δύο προσωπικά καλάθια, 63-45 ο Boboric, 66-45 ο Κατιάκος, 66-46 ο Boboric ξανά και 69-46 ο Σαρρής με τρίποντο για να σημειώσει το τελικό σκορ.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Κατιάκο, καλή απόδοση έπιασε και ο Γιαμαίος. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Boboric και Λαουρδέκης.