33.3%
72.7%
39.1%
28.0%

Τα Χώματα νίκησαν με 87-79 τους Red Hot Chili Hoopers και κλειδωσαν την έκτη θέση ανεξάρτητα από το τι θα γίνει στο ματς που τους μένει. MVP του αγώνα ήταν ο εξωγήινος Στέφανος Καραγιάννης που είχε 50 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο τα Χώματα κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Τον ρυθμό αυτόν όμως μπορούσαν να τον ακολουθήσουν και οι Hoopers, που ηταν σε πολύ καλή μέρα. Ο Καραγιάννης ξεκίνησε με τρίποντο το ματς, με τον Φραγκογιαννη να μειώνει σε 3-2 και να ακολουθεί ένα 8-0 από Καραγιάννη, Ψαρρό και Μπίλια για το 11-2. Βαγγέλης και Κυριάκογλου μειωσαν σε 11-9, για να απαντήσουν με 5-0 οι Καραγιάννης και Μελάς για το 16-9. Τρεις πόντοι του Βαγγέλη για το 16-12 και 5-0 από Μπίλια και Ψαρρό για το 21-12. Ο Σακλαρίδης μείωσε με τρίποντο σε 21-15 και οι Μελάς και Καραγιάννης ανέβασαν σε 24-15. Το τελικό 24-18 της περιόδου σημειώθηκε από τον Ορφανίδη στο buzzer.

Στη δεύτερη περίοδο ο καλός ρυθμός και το συχνό σκοράρισμα συνεχίστηκε, με τα Χώματα να μην χάνουν το προβάδισμα, όμως οι Red Hot Chili Hoopers ακολουθούσαν βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Ο Ψαρρός έκανε το 27-18, ο Βαγγέλης απάντησε για το 27-21 και ακολούθησε ένα 5-0 του Καραγιάννη για το 32-21. Τρίποντο του Μακρή για το 32-24 και ξανά καλάθι ο Καραγιάννης για το 34-24. Ξανά τρίποντο ο Μακρής για το 34-27 και καλάθι από τον Δαμανάκη για το 36-27. Ο Βαγγέλης βάζοντας 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 36-31 και οι Καραγιάννης, Λιγνός ανέβασαν πάλι στους 10(41-31). Τρίποντο από τον Κυριάκογλου για το 41-34, καλάθι από τον Μελά για το 43-34 και 43-36 από τον Βαγγέλη. Γκολ φάουλ από τον Καραγιάννη για το 46-36 και μια βολή από τον Βαγγέλη για το τελικό 46-37 του ημιχρόνου.

Την Τρίτη περίοδο την κέρδισαν κατά κράτος οι Red Hot που όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά του ημιχρόνου, αλλά πήραν και κεφάλι στο σκορ. Η περίοδος ξεκίνησε με 0-10 από Φραγκογιάννη, Μακρή, Μπογέα και Βαγγέλη για το 46-47, με τον Ψαρρό να βάζει τρίποντο για το 49-47 και τον Ορφανίδη να απαντάει για το 49-50. Μια βολή από τον Καραγιάννη για το 50-50 και 50-52 από τον Σακλαρίδη. Γκάτσης και Λιγνός έβαλαν μπροστά με 54-52 τα Χώματα, όμως οι Σακλαρίδης, Φραγκογιάννης και Ορφανίδης είχαν απάντηση και πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ κάνοντας το 54-59. Άλλο ένα γκολ φάουλ από τον Καραγιάννη για το 57-59 και 57-61 από τον Κυριάκογλου. Τρίποντο του Μελά για το 60-61, απάντηση από τους Hoopers για το 60-64 και άλλο ένα τρίποντο από τον Μελά για το τελικό 63-64 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το ματς κύλησε καλάθι-καλάθι σχεδόν σε όλη διάρκεια, όμως λίγο πριν το τέλος ο σεληνιασμένος Καραγιάννης πήρε κρίσιμες επιθέσεις και έδωσε το ροζ φύλλο στα Χώματα. Ο Καραγιάννης έκανε το 65-64, ο Βαγγέλης το 65-66 και οι Καραγιάννης (ξανά) και Γκάτσης ανέβασαν σε 69-66. Τρίποντο του Μακρή για το 69-69, 71-69 από τον Ψαρρό και 71-70 από μια βολή του Βαγγέλη. Ψαρρός και Καραγιάννης ανέβασαν σε 74-70, για να ισοφαρίσουν οι Βαγγέλης και Μπογέας βάζοντας από ένα καλάθι. Τρίποντο του Ψαρρού για το 77-74 και 0-4 από Βαγγέλη και Μπογέα για το 77-78. Δύο βολές του Καραγιάννη για το 79-78 και 79-79 από τον Μπογέα με 1.09 να μένει. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Καραγιάννης έβαλε 7 πόντους και ο Ψαρρός μια βολή για να πάρουν το ροζ φύλλο τα Χώματα με 87-79.

Για τους νικητές, πέρα από τον Καραγιάννη, καλό ματς έκανε και ο Ψαρρός. Για τους Red Hot Chili Hoopers ξεχώρισαν οι Βαγγέλης και Μακρής.