9.1%
71.4%
43.2%
16.0%

Το ντέρμπυ της 11ης αγωνιστικής της Golden League ανάμεσα σε ReTirees και Ασβούς βάφτηκε κόκκινο, καθώς οι πρώτοι επικράτησαν με 52-49, υποχρεώνοντας τους Ασβούς στην πρώτη τους φετινή ήττα. Το ματς ήταν αρκετά κλειστό από την αρχή, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν συνεχώς στο σκορ και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά πάνω από τέσσερις πόντους. Οι ReTirees έκαναν ορθότερες επιλογές στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήραν μία σπουδαία νίκη, αφού ο Ζαφειράκης απέτυχε να στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο στην εκπνοή. Πλέον, οι Ασβοί έχουν ρεκόρ 8-1 και οι ReTirees 7-3. Ο Κώστας Αθηναίος με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

Έναρξη στο ματς με τις δύο ομάδες να μπαίνουν «μουδιασμένες» στα πρώτα λεπτά και να είναι κοντά στο σκορ. Ο Αθηναίος άνοιξε το σκορ με καλάθι από κοντά (2-0), ο Στρατηγίου από το highpost ισοφάρισε (2-2), Μαθιουδάκης και Αθηναίος σημείωσαν το 6-2, ο Στρατηγίου με δύο βολές μείωσε σε 6-4, ο Στόλης μετά από την ωραία πάσα του Τσιλάβη για το 8-4 και οι Ασβοί πέρασαν μπροστά με σερί 0-6 για το 8-10 με τους Ζαφειράκη, Στρατηγίου και Κουτσουρή. Ο Στόλης με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (11-10) και οι Ζαφειράκης, Κουτσουρής έκαναν το 11-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ReTirees ανέβασαν ρυθμούς αλλά δεν κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας. Πιο συγκεκριμένα, έτρεξαν σερί 6-0 για το 17-14 με τους Μαθιουδάκη, Τσαντζαλή και Αθηναίο, οι Ασβοί προσπέρασαν ξανά με τους Ζαφειράκη και Κουτσουρή (17-19) και με νέο σερί 6-0 από Αθηναίο και Μαθιουδάκη οι ReTirees «έγραψαν» το 23-19. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 25-21, έπειτα από καλάθια του Γάκη και του Αθηναίου.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τους Ασβούς να παίζουν πιο σφιχτή άμυνα και να επιβάλουν το παιχνίδι τους, παίρνοντας και βραχεία κεφαλή στο σκορ. Με σερί 0-8, λοιπόν, οι Γάκης, Κουτσουρής, Ζαφειράκης και Στρατηγίου σημείωσαν το 25-29, ο Στόλης το 27-29, ξανά ο Στρατηγίου για το 27-31, ο Αθηναίος απάντησε για το 29-31, ο Ζαφειράκης το 29-33, ο Τσιλάβης το 30-33 με μία ελεύθερη βολή, ο Ψαλιδόπουλος με τους πρώτους του πόντους το 32-30-35 κι ο Στόλης το 32-35, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν το ίδιο βιολί, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ αλλά και τους ReTirees να «κλέβουν» τη νίκη στις λεπτομέρειες και με τον Αθηναίο να κάνει πάρτυ στο «ζωγραφιστό». Ο Σαρρής άνοιξε το σκορ του δεκαλέπτου με ωραία κίνηση (34-35), ο Ζαφειράκης με δύο βολές έκανε το 34-37, ο Αθηναίος απάντησε κι αυτός με δύο βολές (36-37), ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο «έγραψε» το 36-40, ξανά ο Αθηναίος κάτω από το καλάθι για το 38-40 και με μία βολή ο Μακρυδάκης έκανε το 38-41. Στη συνέχεια, οι ReTirees έτρεξαν ένα σερί 6-0 με τους Στόλη, Αθηναίο και Τσιλάβη (44-41), ο Μακρυδάκης ισοφάρισε με κρίσιμο τρίποντο σε 44-44, οι Αθηναίος και Στόλης έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα τους (48-44), ο Κουτσουρής μείωσε σε 48-46 με ωραία ατομική προσπάθεια, ο Αθηναίος με διείσδυση πέτυχε το 50-46 κι ο Ψαλιδόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο με 50 δευτερόλεπτα να απομένουν (50-49). Στις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης ο Αθηναίος είχε 2/2 βολές, διαμορφώνοντας το 52-49, που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Ζαφειράκης αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση στην εκπνοή.

Πέρα από τον Αθηναίο, σε καλή μέρα για τους ReTirees βρέθηκαν και οι Μαθιουδάκης και Στόλης. Για τους Ασβούς ξεχώρισαν οι Στρατηγίου, Ζαφειράκης, Γάκης και Ψαλιδόπουλος.