31.0%
72.7%
47.6%
31.3%

Έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι, οι ReTirees κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη και συνάμα πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στους πολύ μαχητικούς Deflections με το τελικό 89-86 στην παράταση για το πρώτο παιχνίδι της σειράς των προημιτελικών. Οι ReTirees μπήκαν “διψασμένοι” για νίκη στο ξεκίνημα, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται με 19 πόντους (38-19) στα μέσα τους 2ου δεκάλεπτου. Από το σημείο εκείνο, οι Deflections ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά, με αποκορύφωμα το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πήραν και το προβάδισμα, 2:30 πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, ο Τσιλάβης έφερε το ματς στα ίσα (72-72), με τους Deflections να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν ξανά χέρι-χέρι, με τους ReTirees να ξεφεύγουν με 5 πόντους (87-82) και τους Deflections να μειώνουν ξανά στον πόντο (87-86), με 4 εύστοχες βολές. Τα δευτερόλεπτα ήταν πολύ λίγα εκεί, οι ReTirees ευστόχησαν σε νέο ζευγάρι βολών και έτσι σφράγισαν με νίκη την πρώτη αναμέτρηση της σειράς και πλέον είναι 1 μόλις νίκη μακριά από την είσοδό τους στο Final 4 του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νικολαΐδη να ευστοχεί στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σε τρίποντο για το αρχικό 0-3 και τους ReTirees να μπαίνουν στο ματς με ένα πολύ καλό σερί 9-0 με 5 πόντους του Σκοπελίτη και από 2 των Τσιρίδη και Μαθιουδάκη για το 9-3. Εκεί, οι Deflections θα βρουν σκορ με δύσκολο καλάθι του Μαράντου, μειώνοντας έτσι σε 9-5 το ματς. Οι ReTirees, δεν θα χαλαρώσουν όμως και με ένα νέο σερί 11-0 με 4 πόντους του Μαθιουδάκη, 3 του Τσιρίδη και από 2 των Τσιλάβη και Κωστούλα, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 15 πόντους, διαμορφώνοντας παράλληλα το 20-5 στην αναμέτρησης, για να μειώσει με δίποντο ο Μιχαηλίδης στο 20-7 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Κωστούλα από μέση απόσταση, οι ReTirees θα κάνουν το 22-7, ο Σκανδάλης με τρίποντο θα μειώσει στους 12 και το 22-10, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα βρεί την ομάδα του coach Κουσούλη στο +16, με το σκορ να πηγαίνει στο 26-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαράντος με δίποντο θα μειώσει σε 26-12, με τρίποντο ο Λουκόπουλος θα γράψει το 29-12, ενώ ο Γεργεριτάκης με ένα σερί 3-7, θα καταφέρει να ροκανίσει τη διαφορά των ReTirees στους 13 πόντους και στο 32-19 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Σοφούλης και ο Λουκόπουλος με 2 απανωτά τρίποντα θα πάνε το ματς στο 38-19, όμως οι Deflections θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 2-8, μειώνοντας στους 13 ξανά και στο 40-27 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Σκοπελίτης θα βρεί σκορ με ένα όμορφο καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα για το 42-27, ο Σκανδάλης με 2/2 βολές και ο Γεργεριτάκης με γκολ-φάουλ θα μειώσουν στους 10 (42-32), ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Τσιρίδης, γράφοντας το 44-32 για την ομάδα των ReTirees στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι ReTirees πολύ γρήγορα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους με τρίποντο του Σοφούλη και δίποντο του Τσιλάβη για το 49-32, οι Deflections θα βρουν τρόπο όμως να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (49-41), έπειτα από 3 δίποντα των Νικολαΐδη, Μιχαηλίδη και Μαράντο αλλά και τρίποντο του Παπακωνσταντίνου. Στη συνέχεια, ο Τσιλάβης με δίποντο και ο Σκοπελίτης με τρίποντο θα κάνουν το 54-41, ενώ ο Μαράντος με γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 54-44. Εκεί, ο Τσιρίδης με όμορφο lay up θα γράψει το 56-44, οι Deflections θα μειώσουν σε 56-49 με δίποντο του Γεργεριτάκη και τρίποντο του Νικολαΐδη, όμως οι ReTirees θα απαντήσουν με 5 πόντους του Σκοπελίτη και 2 του Τσιρίδη για το 63-49 της αναμέτρησης. Οι Deflections με 2/2 βολές του Μιχαηλίδη θα μειώσουν στο 63-51, ενώ το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Τσιλάβης για το 65-51 των ReTirees με εύστοχο δίποντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Deflections με τρίποντο του Γεργεριτάκη και 2 δίποντα των Μιχαηλίδη και Μαράντο θα ρίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 65-58, ο Τσιρίδης με δίποντο θα ανοίξει ξανά τη διαφορά στους 9 για το 67-58, ενώ οι Deflections θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα, έπειτα από ένα σερί 0-12 για το 67-70, με 2:30 να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί, ο Τσιλάβης με δίποντο θα μειώσει στο 69-70, ο Μιχαηλίδης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, γράφοντας το 69-72, όμως ο Τσιλάβης με 3/4 βολές, θα ισοφαρίσει στο 72-72, με τις 2 ομάδες να μην καταφέρνουν να ευστοχήσουν στις επόμενες επιθέσεις και έτσι το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μαθιουδάκης με 2 δίποντα θα κάνει το 76-72, ο Μιχαηλίδης θα απαντήσει με δικό του καλάθι και θα μειώσει στο 76-74, ενώ ο Μαθιουδάκης, ξανά με δίποντο θα διαμορφώσει το 78-74 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Μαράντος θα ροκανίσει ξανά τη διαφορά στην κατοχή για το 78-76, ο Μαθιουδάκης με νέο καλάθι θα κάνει το 80-76, με τον Νικολαΐδη να απαντά με 2/2 βολές για το 80-78 του ματς. Στη συνέχεια, ο Σκοπελίτης με δίποντο θα γράψει το 82-78, οι Γεργεριτάκης και Μιχαηλίδης θα ισοφαρίσουν στο 82-82 με 2 συνεχόμενα δίποντα, με τους Σκοπελίτη και Λουκόπουλο να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, ανοίγοντας παράλληλα τη διαφορά στους 5 πόντους για το 87-82. Με 4 βολές των Μαράντο και Γεργεριτάκη, οι Deflections θα ρίξουν ξανά τη διαφορά στον πόντο (87-86), όμως το φινάλε θα έρθει με 2/2 βολές του Σκοπελίτη για το τελικό 89-86 των ReTirees.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αλέξης Τσιλάβης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 30 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους ReTirees ξεχώρισε επιπλέον ο Σκοπελίτης, με τον Τσιρίδη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Deflections σε καλή μέρα βρέθηκε ο Γεργεριτάκης και ο Νικολαΐδης.