22.2%
42.9%
26.3%
21.1%

Οι Saiyans κάνοντας ένα καταπληκτικό παιχνίδι από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 59-41 κόντρα στους Pick ‘n’ Troll και να πάρουν τεράστιο πλεονέκτημα για την δεύτερη θέση του Γ ομίλου της Rising. MVP του αγώνα ήταν ο Βάιος Μουσούντας με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χατζηκυριάκος άνοιξε το σκορ για τους Pick ‘n’ Troll, ο Αντωνόπουλος ισοφάρισε σε 2-2, 6-2 με τους Παπαδόπουλο και Παυλή να βάζουν από ένα καλάθι, 6-4 ο Μπούρας, 8-4 ο Παυλής, 8-6 ο Αράπογλου, 10-6 ο Χατζηκυριάκος, 10-10 ο Αντωνόπουλος με ένα δικό του 0-4 σερί και τρίποντο από τον Παυλή για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Pick ‘n’ Troll να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 13-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαγεωργίου ξεκίνησε με ένα καλάθι για να γράψει το 15-10, όμως, στη συνέχεια οι Saiyans έκαναν ένα αδιανόητο 0-18 με τους Αλεξόπουλο, Μπούρα, Αράπογλου, Αντωνόπουλο και Μουσούντα για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 15-28. Το τελικό 16-28 του ημιχρόνου το έγραψε ο Φιλιππίδης με μια εύστοχη βολή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαγεωργίου έβαλε ακόμη ένα καλάθι και μείωσε σε 18-28, οι Παπαδέας, Μπούρας και Αράπογλου απάντησαν με 0-11 σερί για το 18-39, 19-39 ο Παπαγεωργίου με μια βολή, 19-40 ο Παπαδέας, 33-40 με ένα τρομερό 0-14 σερί οι Τσοπανάκης, Κυριακόπουλος, Παπαγεωργίου και Χατζηκυριάκος και 33-42 με δύο βολές του Μουσούντα για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Saiyans στο +9.

Στην τελευταία περίοδο ο Χατζηκυριάκος μείωσε σε 36-42 με ένα εύστοχο τρίποντο, οι Μπούρας και Μουσούντας απάντησαν με 0-6 σερί για το 36-48, 38-48 ο Κυριακόπουλος, 38-50 ο Μουσούντας, 39-50 ο Παπαγεωργίου, 39-53 ο Αράπογλου, 40-53 ο Παπαγεωργίου ξανά, 40-56 ο Μπούρας, 41-56 ο Φιλιππίδης και γκολ φάουλ από τον Αράπογλου για το τελικό 41-59 του αγώνα.

Για τους Saiyans, πέρα από τον Μουσούντα, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Μπούρας με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, Αντωνόπουλος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και Αλεξόπουλος με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Pick ‘n’ Troll σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παυλής με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, Χατζηκυριάκος με 10 πόντους και Παπαγεωργίου με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.