29.4%
71.4%
48.4%
17.6%

Τροπαιούχοι της πέμπτης κατηγορίας αναδείχθηκαν οι San Mames, οι οποίοι στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας κόντρα στους The Whalers κατάφεραν να κάνουν ένα εξωπραγματικό 21-0 στην τρίτη περίοδο που τους έδωσε πολύ σημαντικό προβάδισμα για να πάρουν τη νίκη με 76-63. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Θερμός με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σαλματάνης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους San Mames με ένα εύστοχο τρίποντο, οι Whalers απάντησαν με 0-6 σερί των Μουρελάτου και Μαράτου για να περάσουν μπροστά με 3-6, 5-6 με καλάθι του Θερμού, 5-11 από τους Μαράτο και Λάμπρου, 7-11 ξανά ο Θερμός, 7-13 ο Λάμπρου με νέο δίποντο, 11-13 με ένα καλάθι του Γαλανή και ένα του Θερμού, 11-15 ο Κότσαλος μέσα από το ζωγραφιστό, 13-15 ο Μεϊμάρης, 13-17 ξανά ο Κότσαλος και απάντηση με 4-0 οι Αργεντίνης και Θερμός για το τελικό 17-17 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μουρελάτος και Λάμπρου έβαλαν από ένα καλάθι ο καθένας και έδωσαν προβάδισμα στους Whalers με 17-21, 19-21 ο Θερμός, 19-24 με τρίποντο του Θανάση Παπαρούνη, 21-24 ο Θερμός και πάλι, 21-28 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Λάμπρου, 23-28 ο Θερμός, 23-30 από τον Μαράτο, 29-30 με γρήγορο 6-0 σερί οι Θερμός και Γαλανής, 29-32 από τον Κότσαλο, 36-32 με νέο σερί οι San Mames με τους Γαλανή και Θερμό, 36-35 οι Μουρελάτος και Λάμπρου, 38-35 ο Γαλανής, 38-41 με ένα τρίποντο του Λάμπρου και ένα του Θανάση Παπαρούνη, 40-41 με δύο βολές του Αργεντίνη, 40-44 με νέο τρίποντο του Παπαρούνη, 43-44 με μια βολή του Καλαμπαλίκη και ένα καλάθι του Αργεντίνη, 43-47 με πόντους του Μαράτου και τρίποντη απάντηση του Παππά για το τελικό 46-47 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι San Mames έπιασαν τρομερή απόδοση στην άμυνα τους καθώς δεν δέχτηκαν ούτε έναν πόντο και σκοράροντας 21 εκείνοι με τους Παππά, θερμό, Καλαμπαλίκη και Γαλανή πήραν ένα τρομερό προβάδισμα στον τελικό της πέμπτης κατηγορίας με 67-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαράτος μείωσε με δύο βολές σε 67-49, 69-49 με καλάθι του Θερμού, 69-51 με δύο βολές του Λάμπρου, 71-51 από τον Αργεντίνη, 71-60 με 0-9 σερί οι Μουρελάτος, Λάμπρου και Μαράτος, 74-60 με τρίποντο του Παππά, 74-63 από τον Λάμπρου και καλάθι του Αργεντίνη ξανά για το τελικό 76-63 του μεγάλου τελικού της πέμπτης κατηγορίας που έστεψε τροπαιούχους τους San Mames.

Για τους San Mames, πέρα από τον Θερμό, τεράστια εμφάνιση έκανε και ο Γαλανής με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους Whalers ξεχώρισε ο Λάμπρου με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες.