3.8%
42.9%
45.0%
29.4%

Έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι οι Σουβλέηκερς κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη απέναντι στους String Raptors. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης με τον αγώνα να κρίνεται κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο με την τάπα του Σταματίου στον Θεοχάρη. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Σταματίου που σημείωσε 14 πόντους με 12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ, και 3 κοψίματα.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με τον Δημητρακόπουλο να κάνει πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό και να ανοίγει το σκορ για το 2-0. 2-2 ο Κωστής, 4-2 ο Δημητρακόπουλος και 4-6 από τους Σταματίου και Βάσση. Οι String Raptors θα τρέξουν σερί 10-0 και θα προηγηθούν με 14-6, ενώ το δεκάλεπτο θα τελειώσει με μια βολή του Μαστοράκη και καλάθι του Θεοχάρη με το σκορ να γίνεται 16-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα μικρό σερί 0-5 οι Σουβλέηκερς θα μειώσουν σε 16-12, με τους Θεοχάρη και Υφαντόπουλο να απαντούν για το 20-12. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με τους Σουβλέηκερς να ανεβάζουν ρυθμό και να τρέχουν ένα επιμέρους 2-10 και να πηγαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο με σκορ 22-22, έπειτα από ένα buzzer beater τρίποντο του Κωστή που ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ άνοιξε ο Κουταλίδης με 2 βολές και ο Σταμπολτζής ισοφάρισε σε 24-24. Ο Δημητρακόπουλος θα κάνει το 26-24, ενώ ο Μοσχίδης με δύο καλάθια θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 26-28. Οι String Raptors θα τρέξουν νέο σερί 8-0 για το 34-28 και Βάσσης και Σταματίου θα μειώσουν σε απόσταση καλαθιού, σε 34-32. 35-32 έπειτα από μια βολή του Θεοχάρη, 35-34 από τον Μαστοράκη και 37-34 από τον Παπαδόπουλο. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με καλάθι του Σταματίου και δύο βολές του Κούβαρη με σκορ 39-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε ο Μοσχίδης, ενώ απάντησε γρήγορα ο Δημητρακόπουλος για το 41-38. Με δυο βολές ο πρώτος θα κάνει το 41-40 και ο Βάκκας θα κάνει το 43-40. Με μικρό σερί 0-5 θα περάσουν μπροστά οι Σουβλέηκερς με σκορ 43-45 και ο Δημητρακόπουλος θα ισοφαρίσει σε 45-45. Σε αυτό το σημείο ο Σταματίου σεληνιάστηκε και πέτυχε 3/3 τρίποντα και οι Μοσχίδης, Υφαντόπουλος και Δημητρακόπουλος από ένα καλάθι με το σκορ να διαμορφώνεται 49-56. Οι String Raptors θα τρέξουν ένα σερί 7-0 και θα ισοφαρίσουν σε 56-56. Ο Σταμπολτζής θα ευστοχήσει σε μια βολή, ενώ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα ο Σταματίου θα ρίξει τάπα στον Θεοχάρη, χαρίζοντας έτσι την νίκη στους Σουβλέηκερς με σκορ 56-57.