19.4%
40.0%
50.0%
28.6%

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση και έμφαση στην άμυνα, οι Heat έφυγαν με το ροζ φύλλο με σκορ 40-48 κόντρα στους String Raftors χάρη σε ένα ξέσπασμα που έκαναν στην τελευταία περίοδο. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Αρβανιτάκης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Heat μπήκαν δυνατά ξεκινώντας με 0-5 χάρη σε ένα τρίποντο του Γιορνταμιλάκη και ένα καλάθι του Παρασκευόπουλου, ο Θεοχάρης μείωσε σε 2-5, 2-11 οι Αρβανιτάκης, Παρασκευόπουλος και Βερεντζιώτης, 5-11 με τρίποντο ο Κουταλίδης, 5-14 οι Νικολάου και Παρασκευόπουλος ξανά και 8-14 με τρίποντο του Βάκκα για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Νικολάου ανέβασε τη διαφορά σε double score γράφοντας το 8-16, οι String Raftors απάντησαν με 7-0 των Βάκκα και Δημητρακόπουλου για το 15-16, 15-19 οι Αρβανιτάκης και Βερεντζιώτης, 18-19 με νέο τρίποντο του Κουταλίδη, 18-22 οι Καρατζάς και Βερεντζιώτης, 19-22 ο Μπούχλας με μια βολή, 19-24 ο Βιλλιώτης και 21-24 από τον Μπούχλα ξανά για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανταλλαζαν συνεχώς καλάθια, με αποτέλεσμα οι Heat, που είχαν τα ηνία, να μην μπορούν να ανοίξουν την διαφορά τους, παρά την προσπάθεια που έκαναν. Ο Κοκκαλίδης έγραψε το 21-26, 24-26 με τρίποντο του Υφαντόπουλου, 24-28 από Ρον Βιλλιώτη, 26-28 ο Μπούχλας, 26-31 με μια βολή του Γιορνταμιλάκη και ένα καλάθι του Παρασκευόπουλου, 31-31 με 5-0 σερί οι Βάκκας και Δημητρακόπουλος και 31-34 με νέο τρίποντο από τον Αρβανιτάκη. Κουταλίδης και Βάκκας απάντησαν με 4-0 για να δώσουν το προβάδισμα στους String Raftors με 35-34, όμως αυτό δεν παρέμεινε ως το τέλος της περιόδου καθώς ο Αρβανιτάκης έγραψε ένα ακόμη τρίποντο για το 35-37 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κούβαρης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους String Raftors γράφοντας ένα τρίποντο για το 38-37, 38-44 με 0-7 σερί οι Βερεντζιώτης, Αρβανιτάκης και Καρατζάς, 40-44 οι Θεοχάρης και Δημητρακόπουλος και νέο 0-4 σερί από τους Αρβανιτάκη και Βιλλιώτη για το τελικό 40-48 του παιχνιδιού.

Για τους Heat, πέρα από τον Αρβανιτάκη, σε καλό βράδυ βρέθηκαν επίσης οι Βερεντζιώτης, Βιλλιώτης και Παρασκευόπουλος. Για τους String Raftors ξεχώρισαν οι Βάκκας, Κούβαρης, Δημητρακόπουλος και Μπούχλας.