35.7%
70.0%
35.6%
3.1%

Σε ντερμπι εξελίχθηκε το ματς της Bronze League κατηγορίας μεταξύ των String Raftors και των Pigs! Στην 4η περίοδο κρίθηκε τελικά ο αγώνας με τις δυο ομάδες να χρειάζονται το ροζ φύλλο για να κυνηγήσουν διαφορετικούς στόχους. Mvp του αγώνα ήταν ο Κούβαρης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παπαδόπουλο να ανοίγει το σκορ για τους String Raftors και τον Βλυσσίδη να κάνει στην συνέχεια το 4-0. Το σκορ για τους Pigs άνοιξε ο Δημητριάδης Β. με εύστοχο τρίποντο. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Κούβαρης για το 7-3. Παπαδόπουλος και Βάκκας συμπλήρωσαν με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 12-3. Οι Pigs με τον Σπάχο μείωσαν σε 12-5. Ο Βάκκας σημείωσε νέο δίποντο και ο Δριβάκος έκλεισε την πρώτη περίοδο με το δίποντο που πέτυχε για το 14-7.

Στο ξεκίνημα της 2ης οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ. Πρώτα οι Pigs με τον Δριβάκο έκαναν το 14-9. Απάντησαν με τριποντο του Θεοχάρη οι Raftors για να μειώσει στην επόμενη φάση ο Μαργαρίτης στο 17-11. Από ένα έμεσο τρίποντο πέτυχαν και οι 2 ομάδες , πρώτα ο Θεοχάρης και έπειτα ο Δημητριάδης για το 20-14. Στο – 4 μείωσε ο Τσιτούρας με δίποντο. Σερι 6-0 ακολούθησε από τους String Raftors. Ο Θεοχάρης πέτυχε 2/2 βολές, ο Βάκκας 1/2 , ο Μιχελής μακρινό δίποντο και ο Κούβαρης 1/2 βολές για το 26-16. Η περίοδος έκλεισε με καλάθι και φάουλ του Τσιτούρα, ο οποίος πέτυχε και την βολή.

Μετα το ημίχρονο οι Pigs θέλησαν να διεκδικήσουν το ματς στα ίσια. Ο Δριβάκος σημείωσε δίποντο για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Υφαντόπουλος και το 28-21. Ο Αρνής μετά από φάουλ στο τρίποντο ευστόχησε σε 2 απτις 3 βολές που εκτέλεσε και ο Τσιτούρας πέτυχε δίποντο για το 28-25. Με μια στις 2 βολές ο Θεοχάρης ανέβασε την διαφορά στο +4. Ο Τσιτούρας με 2/2  βολές και ο Μιχαλούδης με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το 29-31 βάζοντας μπροστά τους Pigs για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Κούβαρης ισοφάρισε γρήγορα αλλά ο Τσιτούρας με 1/2 βολές ξανα έβαλε μπροστά την ομάδα του. Η προσπέραση ήρθε δια χειρός Μιχελή με τρίποντη βόμβα που σημείωσε για το 34-32. Με 1/2 βολές του Θεοχάρη έκλεισε η 3η περίοδος με σκορ 35-32.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Κλάδη να ευστοχεί σε δίποντο και να μειώνει στον έναν. Με δίποντο του Παπαδόπουλου και 3ποντο του Κούβαρη απάντησαν οι String Raftors για το 40-34. Με ακροβατικό δίποντο του Δημητριάδη Β. μείωσαν οι Pigs στο -4. Ο Βλυσσίδης σκόραρε για 2 , για να απαντήσει ο Τσιτούρας με τον ίδιο τρόπο. Το σκηνικό συνεχίστηκε με τον Βάκκα να πετυχαίνει κρίσιμο δίποντο μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Τσιτούρας μείωσε πάλι στους 4 και το 44-40. Ο Υφαντόπουλος με δίποντο που πέτυχε εξασφάνισε τις όποιες ελπίδες των Pigs για να πάρουν τον αγώνα αφού ο χρόνος δεν ήταν αρκετός. Το ματς έκλεισε ο Δριβάκος με δίποντο που σημείωσε για το τελικό 46-42.

Εκτός από τον MVP Κούβαρη, σημαντική ήταν και η βοήθεια του Θεοχάρη που σημείωσε 10 πόντους , μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε και 2 κοψίματα. Από τους Pigs ξεχώρισαν ο Τσιτούρας που πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ και ο Δριβάκος που είχε 8 πόντους 14 ριμπάουντ, 4 ασσιστ και 3 κοψίματα.