28.0%
57.9%
29.6%
26.3%

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, το οποίο κρίθηκε ξανά στην παράταση, η Νίκαια έφυγε με τη νίκη από το κλειστό του Πολυκλαδικού, επικρατώντας με 57-58 των μαχητικών Fundamentals στην τελευταία αγωνιστική της φετινής Rookie. Η Νίκαια μπήκε εξαιρετικά στο ματς, χτίζοντας διψήφια διαφορά μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο, με τους Fundamentals να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο και να στέλνουν το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Νίκαια κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα παρά την προσπάθεια των αντιπάλων και τελικά να κερδίσει το 2ο ροζ φύλλο της για τη φετινή σεζόν. Οι Fundamentals, παρά την ήττα είχαν ήδη κλείσει εισιτήριο για την 8άδα και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, ανάμεσα στους Saints και τους Tenacious B, για την πρώτη μάχη στους 16 του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νικολακόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Χασιώτη να βάζει στο ματς τους Fundamentals με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2 του ματς. Εκεί, ένα σερί 2-8 από τη Νίκαια, με 3 δίποντα των Χατζίκο, Ποθητό, Οικονομάκο και 2/2 βολές του Σιμιντζή για το 4-10, με τους Fundamentals να σφραγίζουν την πρώτη περίοδο με δίποντο από τον Χασιώτη για το 6-10 της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χασιώτης με βολή θα μειώσει στο 7-10, ο Σιμιντζής με 2 απανωτά τρίποντα θα διαμορφώσει το 7-16, ενώ οι Fundamentals με 2/4 βολές του Κοντοδήμα και δίποντο του Κολιούση, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 και το 11-16. Εκεί, η Νίκαια θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς με δίποντο του Νικολακόπουλου και 4 συνεχόμενους πόντους του Οικονομάκου για το 11-22, ο Κολιούσης με βολή θα μειώσει στο 12-22 και ο Καρράς με τον ίδιο τρόπο, θα επαναφέρει τη διαφορά στους 11 και το 12-23 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν οι δύο ομάδες βάζοντας από ένα δίποντο, για τους Fundamentals ο Καλαλής θα κάνει το 14-23 και ο Νικολακόπουλος για τη Νίκαια θα διαμορφώσει το 14-25 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Fundamentals θα μειώσουν με δίποντο του Λάμπρη και βολή του Καλαλή για το 17-25, ο Οικονομάκος με δίποντο θα γράψει το 17-27, ενώ ένα γωνιακό τρίποντο του Αθανασιάδη, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 7 και το 20-27 του ματς. Στη συνέχεια, η Νίκαια θα τρέξει ένα σερί 0-6 με δίποντο του Ποθητού και 4 πόντους του Οικονομάκου για το 20-33, οι Fundamentals θα μειώσουν με βολή του Χασιώτη στο 21-33, με τον Οικονομάκο να διαμορφώνει το 21-36, έπειτα από εύστοχο τρίποντο για τη Νίκαια. Εκεί, ένα δίποντο του Κολιούση θα μειώσει στο 23-36, με τον Οικονομάκο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, διαμορφώνοντας το 23-38 της περιόδου για την ομάδα της Νίκαιας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Fundamentals θα μπουν αποφασισμένοι στο παρκέ και με ένα σερί 16-2 από 8 πόντους του Αθανασιάδη, 4 του Χασιώτη, γκολ-φάουλ του Λάμπρη και βολή του Κολιούση θα μειώσουν στο οριακό 39-40, με τον Οικονομάκο να βάζει φρένο στο σερί αυτό, έπειτα από εύστοχο τρίποντο για το 39-43 του ματς. Στη συνέχεια, οι Fundamentals θα πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τρίποντο του Λάμπρη και δίποντο του Καλαλή για το 44-43, η Νίκαια θα απαντήσει με 4 πόντους του Σιμιντζή για να περάσει ξανά μπροστά στο 44-47, ενώ ο Χασιώτης με βολή και ο Καλαλής με τρίποντο, θα πάνε το παιχνίδι στο 48-47 για τους Fundamentals, λίγα μόλις δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, θα κλείσει με βολή ο Καρράς, με τους Fundamentals να μην καταφέρνουν να βρουν σκορ στην τελευταία επίθεση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση για τις δύο ομάδες.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ένα τρίποντο του Παπάζογλου θα δώσει προβάδισμα στους Fundamentals για το 51-48, ο Οικονομάκος με 2 δίποντα θα διαμορφώσει το 51-52 της Νίκαιας και ο Αθανασιάδης με δίποντο, έβαλε μπροστά τους Fundamentals με το σκορ στο 53-52. Στη συνέχεια, ο Οικονομάκος ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά με τρίποντο και βολή για το προβάδισμα και το 53-56, ο Χαισώτης ισοφάρισε με δικό του τρίποντο στο 56-56, ενώ ένα δύσκολο καλάθι του Χατζίκου, θα κάνει το 56-58 του παιχνιδιού. Την αναμέτρηση σφράγισε με βολή ο Καλαλής, μειώνοντας στο 57-58, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν σκορ στην επόμενη επίθεσή τους και τη Νίκαια να πανηγυρίζει τη 2η νίκη της για φέτος.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Οικονομάκος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 28 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Νίκαια ξεχώρισε επιπλέον ο Ποθητός, με τον Χατζίκο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Fundamentals σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χασιώτης και ο Κολιούσης.