17.6%
41.7%
49.0%
0.0%

Οι Kourayo B.C. πήραν μια σημαντική νίκη ενόψει του πλασαρίσματός τους στα playoffs, επικρατώντας με το 50-55 των λείψανδρων Fundamentals. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τρόπο ισορροπημένο και με μια στιχομυθία στο σκοράρισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο με το 15-24 επιμέρους υπέρ των Kourayo έδειχνε πως τα πράγματα θα ξεκαθάριζαν πρόωρα, ωστόσο ένα φοβερό 11-0 σερί των Fundamentals στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου αναζωπύρωσε το ματς, καθώς πέρασαν μπροστά με έναν. Κάπου εκεί όμως οι Kourayo επέστρεψαν με ένα 0-8 σερί στα τελευταία πλέον λεπτά και κάπως έτσι κλείδωσαν την 9η εφετινή τους νίκη.

Το παιχνίδι ξεκινά με Σαφλέκα από μέση απόσταση για το 0-2, τρίποντο Καλαλή για το 3-2, 3-4 ο Αβούρης, Καλαλής με 4 πόντους για το 7-4, Σαφλέκας ξανά για το 7-6, 9-6 ο Σαρρής, Παπαδόπουλος με 4 πόντους κάνει το 9-10, ενώ το 11-10 του πρώτου δεκαλέπτου γράφει ο Καραμάνος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Αθανασιάδης-Αναστασίου κάνουν το 17-10, σερί 0-9 των Kourayo με Αναστασίου, Σαφλέκα για το 17-19, Αθανασιάδης και 19-19, ενώ το 19-21 γράφει ο Σαφλέκας.

Επιστροφή στο παρκέ με Καλαλή για το 21-όλα, Αναστασίου και Σαφλέκας κάνουν το 21-25, Αθανασιάδης μειώνει στο 23-25, Σαφλέκας και Μπαρδής για το 23-29, δυο βολές Καλαλή για το 25-29, Αναστασίου στο ανοιχτό γήπεδο για το 25-31, Καραμάνος με τρίποντο για το 28-31, Παπαδόπουλος και 28-33, μειώνει ο Καλαλής στο 30-33, Αβούρης με γκολ φάουλ κάνει το 30-36, Καλαλής και 32-36, Τυχόπουλος, Παπαδόπουλος με 5 πόντους μάζι κάνουν το 32-41, Καραμάνος και 34-41, ενώ οι Αβούρης και Τυχόπουλος γράφουν το 34-45 του δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος και Καλαλής με γκολ φάουλ για το 37-45, Σαφλέκας κάνει το 37-47, Αθανασιάδης, Καραμάνος, Καλαλής για ένα τρομερό 11-0 σερί και τα πάνω κάτω στο ματς με τους Fundamentals να περνούν μπροστά με το 48-47, γρήγορα όμως απαντούν στα τελευταία λεπτά οι Kourayo με Σαφλέκα, Παπαδόπουλο και Αναστασίου για το 48-55, ενώ το μόνο που θα δούμε από άποψη σκορ έπειτα από αυτό είναι δύο εύστοχες βολές του Καλαλή για το τελικό 50-55.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Αβούρης, ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 24 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Παπαδόπουλος και Αναστασίου, ενώ από τους The Fundamentals ξεχώρισε η προσπάθεια των Καλαλής και Καραμάνος.