20.0%
60.0%
33.3%
14.3%

Στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων το βράδυ της Παρασκευής παρακολουθήσαμε ένα ματς που χρειάστηκαν δύο παρατάσεις ώστε να βγει ο νικητής.Οι TheSaints και οι Ατάλαντοι τα έδωσαν όλα με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 64-56 στη 2η παράταση έχοντας τον Καλογερόπουλο και τον Καστραντά με double double.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες αρκετά χωρίς να υπάρχει μεγάλη διακύμανση στο σκορ ο Κοντόπουλος και ο Καλογερόπουλος για τους The Saints και ο Αρκολάκης με τον Ξυγκάκη για τους Ατάλαντους τράβηξαν το σκοράρισμα με το δεκάλεπτο να λήγει στο 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν συνέχισαν να είναι παραγωγικές κάτι που φαίνεται με το  σκορ δεκαλέπτου στο 3-10, για τους Ατάλαντους που όλα τους τα καλάθια τα έβαλαν διαφορετικοι παίχτες το ημίχρονο έκλεισε στο 18-25 υπέρ τους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι The Saints γρήγορα επέστρεψαν στο παιχνίδι και μάλιστα πέρασαν και μπροστά με καλάθι του Καλογερόπουλου για τι 27-26.Έτσι πόντο πόντο πήγε και αυτό το δεκάλεπτο μέχρι το τέλος που βρήκε τους Ατάλαντους να είναι μπροστά με 33-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι όσων αφορά την εικόνα τους ματς αφού οι εναλλαγές στο σκορ και στο προβάδισμα ήταν αμέτρητες.Έτσι μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό με τους Ατάλαντους να είναι μπροστά με 42-43 και τον Καστραντά να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ να σηκώνεται να γράφει το 44-43 και να αστοχή μετά στη συμπληρωματική βολή στα 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Στις επόμενες δύο επιθέσεις οι δύο ομάδες έκαναν από ένα λάθος πριν ξαναπαέι ο Καστραντάς στις βολές και να μένουν μόνο 7 δευτερόλεπτα,εκεί έβαλε ½ κάνοντας το 45-43.Εκεί οι Ατάλαντοι κάνοντας μόλις δύο πάσες κατάφερε ο Μαντζέλος να βγάλει μόνο του τον Κυριαθόπουλο ο οποίος έκανε το 45-45 από κοντά και στέλνοντας το ματς στη παράταση αφου το σουτ του Καλογερόπουλου στα υπολοιπόμενα 1,3 δεύτερα δεν είχε τύχη.

Στην παράταση οι Ατάλαντοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος της ένα μικρό προβάδισμα που το συντηρούσαν κυρίως με καλάθια του Ξυγκάκη.Ο Καλογερόπουλος με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 51-50 περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη για να δώσει εκ νέου ο Ξυγκάκης προβάδισμα με δύο δικές τους βολές και το 51-52 στα 43 δευτερόλεπτα.Οι The Saints αστόχησαν στην επόμενη επίθεση έτσι έκανα φάουλ στέλνοντας τον Μανώλη τον Αρκολάκη στις βολές για να βάλει την μια απ τις δύο και να κάνει το σκορ 51-53.Έτσι στην επόμενη φάση ο Δαγκλής αστόχησε και πάλι ο Καστραντάς σηκώθηκε ανενόχλητος για να γράψει το 53-53 με τον Ξυγκάκη να κάνει λάθος στο κατέβασμα και να δίνει τη δυνατότητα στους The Saints να διεκδικήσουν το ματς στα 3,5 δευτερόλεπτα που απομέναν όμως ο Καλογερόπουλος δεν ευστόχησε και το ματς πήγε και σε δεύτερη παραταση.Εκεί που οι The Saints μπήκαν απόλυτα αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς και με τους Ατάλαντους να έχουν κουράστει.Με τον Δαγκλή να βάζει 7 πόντους οι The Saints πήραν διαφορά ακόμα και 9 πόντων στο 62-53 για να μειώσει με τρίποντο ο Μεντζέλος και ο Δαγκλης να γράψει το τελικό 64-56.

Απ τους νικητές MVP και άνθρωπος της τελευταίας στιγμής Καστραντας με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ επίσης πολυ καλός ο Καλογερόπουλος με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ αλλά και ο Δαγκλής με 15 πόντους.Για τους Ατάλαντους ξεχώρισε ο Ξυγκάκης με 16 πόντους 10 ριμπάουντ και 8 ασσίστ και ο Μεντζέλος με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.