33.3%
40.9%
27.3%
15.8%

Σε ένα τεράστιο ντέρμπι, οι Saints κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη απέναντι στους, μέχρι πρότινος, συγκάτοικους στην κορυφή Κένταυρους, αφού έπειτα από τη νίκη αυτή, οι Saints παρέμειναν στην πρώτη θέση, ενώ οι Κένταυροι ακολουθούν πλέον με μία νίκη διαφορά. Το παιχνίδι διατηρήθηκε σε χαμηλό επίπεδο από άποψη σκορ για τις δύο ομάδες, ενώ οι Saints ήταν σε όλο το ματς πίσω στο σκορ, εκτός από το πρώτο λεπτό και τα τελευταία 4 της αναμέτρησης, όπου πήραν και την διαφορά με μεγάλα σουτ των Αντιώτη, Παύλου και Καλογερόπουλο πίσω από τα 6,75.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντιώτη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και την ομάδα των Κενταύρων να τρέχουν ένα σερί με δίποντο του Καριώτη, 5 συνεχόμενους πόντους του Ρέντα και βολή του Μανώληκα θα κάνουν το 3-8. Με βολή θα απαντήσει ο Παύλου για να μειώσει σε 4-8, ενώ ο Δρόσης με δίποντο έπειτα από μακρινή πάσα του Ρέντα θα διαμορφώσει το 4-10. Εκεί, ο Νιάρχος με δίποντο θα μειώσει σε 6-10, ενώ οι Κένταυροι θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 2/4 βολές από τους Μανώληκα και Ρέντα, αλλά και μακρινό τρίποντο στη λήξη από τον Δρόση που θα διαμορφώσει το 6-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saints θα καταφέρουν και θα μειώσουν την διαφορά στο καλάθι έπειτα από ένα σερί 7-0 από τους Κοντόπουλο και Τσατσαρούνο που θα κάνουν το 13-15, ενώ ο Ρέντας με δίποντο θα δώσει ανάσα στους Κένταυρους για το 13-17. Στη συνέχεια, ο Παύλου με 2/2 βολές θα μειώσει σε 15-17, ο Καριώτης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 15-20, ενώ ο Κοντόπουλος θα μειώσει με βολή σε 16-20. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσουν οι Κένταυροι με 4 συνεχόμενους πόντους του Τσιντιρή και δύσκολο δίποντο του Καριώτη για να στείλει για πρώτη φορά το ματς σε διψήφια διαφορά, κάνοντας το 16-26.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Saints θα μπουν πολύ δυναμικά, μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους, έπειτα από ένα σερί 7-0 για να κάνουν το 23-26. Οι Κένταυροι θα απαντήσουν στη συνέχεια με βολή του Παγώνη για το 23-27, όμως ένα ακόμα τρίποντο του Αντιώτη θα μειώσει το ματς στον πόντο για το 26-27. Εκεί ο Καριώτης με δίποντο θα κάνει το 26-29, ο Τσατσαρούνος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 28-29, ενώ ο Δρόσης με τρίποντο θα κάνει το 28-32. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο από τον Τσατσαρούνο και ακόμα ένα τρίποντο του Δρόση για το 30-35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μανώληκας με δίποντο θα κάνει το 30-37, όμως οι Saints θα πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-0 και το σκορ να είναι στο 40-37. Εκεί, ο Ρέντας με δίποντο θα μειώσει σε 40-39, ο Καλογερόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 43-39 και ο Καριώτης με βολή το 43-40. Με 2 λεπτά να απομένουν για το φινάλε, ο Αντιώτης με τρίποντο και ο Καλογερόπουλος με βολή θα στείλουν το ματς στους 7 πόντους (47-40), ο Ρέντας με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα μειώσει σε 47-42, ενώ το τελικό 49-42 θα κάνει ο Καλογερόπουλος με 2/2 βολές, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει “στις αποσκευές” των Saints.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Αντιώτης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 14 πόντους με 14 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 22 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Αντιώτη από τους Saints ξεχώρισε και ο Τσατσαρούνος, με τον Καλογερόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Κένταυρους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Καριώτης και ο Δρόσης.