11.8%
37.5%
41.0%
16.1%

Τις πολύ καλές εμφανίσεις τους θα συνεχίσουν για το 2023 και τον Β’ γύρο οι Σουβλέηκερς, αφού θα προσπεράσουν και το εμπόδιο των Saints με το τελικό 38-53, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Rising League. Οι Saints μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς, όμως οι Σουβλέκερς παρέμειναν κοντά στο ημίχρονο και στο 3ο δεκάλεπτο ανέβασαν ρυθμούς, έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησαν και μέχρι τέλους για να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Περιστερίου, φτάνοντας τις 7 νίκες για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βάσση να να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Saints να ανοίγουν λογαριασμό με 3 συνεχόμενα δίποντα των Νιάρχο, Τσιβελεκίδη και Καλογερόπουλο για το 6-2. Εκεί, ο Κυπραίος με όμορφο καλάθι θα απαντήσει και θα μειώσει σε 6-4, με τον Κοντόπουλο να ευστοχεί και εκείνος σε δίποντο, διαμορφώνοντας το 8-4 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Σαπλαούρας με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα ροκανίσει τη διαφορά ξανά στην κατοχή, όμως οι Saints με νέο δίποντο του Τσιβελεκίδη θα γράψουν το 10-6. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 5 σερί πόντους του Σταματίου αλλά και βολή του Σαπλαούρα για το προβάδισμα των Σουβλέηκερς και το 10-12 της 1ης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saints θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα των Παύλου και Καρατζά, τρίποντο του Κοντόπουλου και βολή του Παύλου για το 18-12, οι Σουβλέηκερς μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά θα βρουν σκορ με βολή του Σαπλαούρα και δίποντο του Furness για να μειώσουν σε 18-15, με τον Καλογερόπουλο να ευστοχεί έπειτα από μία πολύ καλή συνεργασία με τον Καρατζά για το 20-15 των Saints. Εκεί, ο Μοσχίδης με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 20-17, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με όμορφο καλάθι ο Τσιβελεκίδης, για να ανοίξει τη διαφορά στους 5 και να στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 22-17 για τους Saints.

Στην επανάληψη, οι Σουβλέηκερς θα μπουν πιο συγκεντρωμένοι και θα πάρουν το προβάδισμα με 5 σερί δίποντα των Βάσση, Κυπραίο και Σαπλαούρα για να κάνουν το 22-27 στο ματς. Οι Saints μετά το time out θα ανασυγκροτηθούν και θα απαντήσουν με τρίποντο του Καλογερόπουλου που θα ξεκολλήσει την ομάδα του επιθετικά για να μειώσει παράλληλα τη διαφορά στους 2 για το 25-27. Οι Σουβλέηκερς στη συνέχεια θα τρέξουν ένα σερί 2-9 και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους για το 27-36, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή ο Καρατζάς, μειώνοντας έτσι σε 28-36 για την περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μοσχίδης με σουτ μέσης απόστασης θα στείλει τη διαφορά στους 10 για το 28-38, οι Saints με δίποντο του Κοντόπουλου και 2/2 βολές του Τσιβελεκίδη θα μειώσουν σε 31-38, με τους Μοσχίδη και Furness να απαντούν με 2 σερί δίποντα και να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους για το 32-42 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Saints θα μειώσουν με 4 εύστοχες βολές των Καρατζά και Παύλου σε 36-42, οι Σουβλέηκερς θα απαντήσουν με εύστοχο ζευγάρι βολών του Κωστή, δίποντο του Κυπραίου στην αντίπαλη ρακέτα και ακόμα 2 βολές του Σαπλαούρα για το 36-48, ο Καλογερόπουλος θα μειώσει με δίποντο σε 38-48, ενώ το ματς θα σφραγίσουν οι Σουβλέηκερς με δίποντο του Furness και τρίποντο του Κουκούλη για το τελικό 38-53.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Απόστολος Σαπλαούρας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 10 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 13 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Σουβλέηκερς ξεχώρισε επιπλέον ο Σταματίου, με τον Βάσση να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Saints σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κοντόπουλος και ο Καρατζάς.