20.0%
54.5%
39.4%
20.6%

Σε έναν αγώνα μεταξύ δύο φορμαρισμένων ομάδων, που προέρχονταν αμφότερες από νίκες, οι The Saints αντιμετώπισαν τα Σφυριά, για τον Β’ όμιλο της Rising League, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται ουσιαστικά στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Τα Σφυριά επικράτησαν τελικά με 50-53, κερδίζοντας έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο αντίπαλο, που παρά τις σημαντικές ελλείψεις που αντιμετώπιζε, κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικός για σαράντα λεπτά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν νευρικές, έχοντας υψηλά ποσοστά αστοχίας σε δίποντα και τρίποντα. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ άνοιξε με το τρίποντο του Καλογερόπουλου 3 λεπτά μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Σαμέρας από τα Σφυριά, κάνοντας το 3-6, αλλά η νευρικότητα και η αστοχία των δύο ομάδων δεν διορθώθηκε, παρά μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 6-8 και διαμορφώθηκε από το δίποντο του Τσατσαρούνου, λίγο πριν το φινάλε.

Στη δεύτερη περίοδο η βελτίωση και των δύο ομάδων ήταν εμφανής, αλλά παρά το δυναμικό ξεκίνημα των The Saints, με το τρίποντο του Φώτογλου στο πρώτο λεπτό (9-8), τα Σφυριά με ένα επιμέρους 2-13, έστειλαν τη διαφορά στους δέκα για πρώτη φορά 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Σε αυτό συνέβαλαν τα μέγιστα οι Κωνσταντινόπουλος, Τσίτος και Τσούκας, που πέτυχαν από τέσσερεις πόντους έκαστος. Από την άλλη η μόνη αξιόπιστη επιθετικά λύση των The Saints ήταν ο Καλογερόπουλος, που πέτυχε έξι πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και δεν επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο η διαφορά. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου (17-25), γράφτηκε από τις εύστοχες βολές του Ταπραντζή, που κέρδισε το φάουλ σε νεκρό χρόνο, επιχειρώντας το buzzer beater.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους The Saints, οι οποίοι παρά τις ελλείψεις τους μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν και το πέτυχαν, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, στο σύνολο σχεδόν της περιόδου. Αφού κράτησαν τα Σφυριά χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά, κατάφεραν να μειώσουν σε 24-25, με δίποντο του Καλογερόπουλου 6 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια και μέσα σε ένα δίλεπτο τα Σφυριά αντέδρασαν κάνοντας ένα σερί 0-8, με δύο τρίποντα των Σαμέρα και Γεωργιάδη, αλλά οι The Saints με ένα δικό τους 10-0, με συνεχόμενα τρίποντα των Φώτογλου (2) και Καλογερόπουλου, πήραν το προβάδισμα με 34-33 στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη και πλέον καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου, που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στα Σφυριά (34-36). Η συνέχεια ήταν καθηλωτική, καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να επιβάλλει τον ρυθμό της. Οι The Saints ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (40-38) με τέσσερεις συνεχόμενους πόντους του Καστραντά, αλλά και πάλι τα Σφυριά είχαν απάντηση, τρέχοντας ένα σερί 0-6, με τρίποντο του Κωνσταντινόπολου έκαναν το 40-44, 6.30 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Saints είχαν τις λύσεις και τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν και πάλι και να ισοφαρίσουν σε 47-47, με τρεις πόντους του Ταπραντζή και δύο των Τσατσαρούνου και Φώτογλου, 3 λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σιαμαντάς για τα Σφυριά, που πέτυχε τους εννιά τελευταίους πόντους της ομάδας του και παρά τις προσπάθειες του Φώτογλου, που μείωσε σε 50-51, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 50-53, μιας και το μακρινό τρίποντο, που επιχείρησε ο Ταπραντζής στη λήξη του χρόνου, η μπάλα αναπήδησε βασανιστικά στο στεφάνι και δεν κατέληξε στο καλάθι.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καλογερόπουλος με 18 πόντους, ενώ 15 προσέθεσε και ο Φώτογλου για τους The Saints. Ακόμη αξιοσημείωτη ήταν και η επίδοση του Ταπραντζή που είχε 7 κλεψίματα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 πόντους. Για του νικητές ξεχώρισαν ο Κωνσταντινόπουλος με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από 9 πόντους πέτυχαν οι Σαμέρας (3/4 τρίποντα) και Σιαμαντάς, που ήταν και οι πόντοι που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του. Τέλος κοντά στο double double βρέθηκε και ο Τσίτος, που πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 7 ήταν επιθετικά.