37.5%
61.5%
42.9%
31.3%

Οι Saints πήραν μία πολύτιμη νίκη με 70-62 έναντι των Coffeewaukee Bugs, η οποία τους βοήθησε να παραμείνουν στη πρώτη θέση του Β’ ομίλου της Rising League. Ενώ όλα έδειχναν πως οι Saints θα κατάφερναν να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι (σκορ ημιχρόνου 40-20), οι Coffeewaukee Bugs μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, κυνήγησαν μέχρι τέλους την ανατροπή, ωστόσο οι “Άγιοι” κατάφεραν να υπερασπιστούν το προβάδισμα που είχαν από την αρχή του αγώνα και να αποδράσουν με την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρίστος Καλογερόπουλος, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με 4 απανωτούς πόντους του Τσιβελεκίδη για το 4-0 των Saints, ωστόσο ένα τρίποντο του Βελαέτη μείωσε σε 4-3, με τον Ταπραντζή να σκοράρει για το 6-3, όσο δύο βολές του Λιώνη μείωσαν εκ νέου για τους Bugs σε 6-5. Ένα σερί 9-0 των Saints θα τους βάλει μπροστά με 15-5, με σκόρερ τους Ταπραντζή, Κοντόπουλο και Καλογερόπουλο, ενώ το σερί αυτό θα “σπάσουν” οι Βελαέτης και Ζέικος, μειώνοντας σε 15-10 για τους Bugs. Άλλο ένα σερί των Saints, 7-0 αυτή τη φορά, με 5 πόντους του Νιάρχου και 2 του Κοντόπουλου, θα διαμορφώσει το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο 22-10.

Στη δεύτερη περίοδο πρώτοι θα σκοράρουν οι Saints, με τρίποντο του Καλογερόπουλου για το 25-10, ο Σολδάτος θα απαντήσει για το 25-12, ξανά ο Καλογερόπουλος και 27-12, ενώ η στιχομυθία μεταξύ των δύο νούμερο 8 των δύο ομάδων, θα λήξει με το καλάθι του Σολδάτου και το 27-14. Ακολουθεί σερί 6-0 των “Αγίων”, με Τσιβελεκίδη, Καλογερόπουλο και Τσατσαρούνο να σκοράρουν για το 33-14, απαντά με τρίποντο ο Πετρέλλης και μειώνει σε 33-17, άλλο ένα τρίποντο του Καλογερόπουλου για το 36-17, ενώ ο Πετρέλλης θα ξαναβρεί στόχο πίσω από τα 6 και 75, για το 36-20. Δύο βολές και ένα δίποντο του απόλυτου πρωταγωνιστή του δευτέρου δεκαλέπτου Καλογερόπουλο, θα διαμορφώσουν το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 40-20.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει με καλάθι του Λιώνη, μειώνοντας σε 40-22 για τους Bugs, 42-22 από τον Νιάρχο, 42-24 μειώνει εκ νέου ο Λιώνης, Καλογερόπουλος για το 44-24, ενώ ένα τρίποντο του Βελαέτη θα κάνει το 44-27. Μία βολή του Καλογερόπουλου θα κάνει το 45-27, ωστόσο οι Bugs θα τρέξουν ένα 0-6 σερί, με Σολδάτο, Βελαέτη και Λιώνη να μειώνουν σε 45-33, το οποίο σερί θα σπάσει ο Καλογερόπουλος με τρίποντο (48-33). Δύο βολές του Λιώνη και μία του Πετρέλλη για το 48-36, για τους Saints θα σκοράρει μία ο Τσατσαρούνος (49-36), ενώ ο Σολδάτους θα γράψει το 49-38.

Οι Saints θα κάνουν γερό μπάσιμο για να ξεκαθαρίσουν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, ξεσπώντας με το καλημέρα σε ένα σερί 7-0, με Καλογερόπουλο, Κοντόπουλο και Τσατσαρούνο να σκοράρουν για το 56-38. Ζέικος σκοράρει για τους Bugs και το 56-40, τρίποντο του Τσιβελεκίδη και 59-40, απαντά για τρεις ο Ζέικος (59-43), ενώ ο Νιάρχος σκοράρει σε βολή για το 60-43. Από κει και έπειτα, θα ξεσπάσει η αντεπίθεση των Bugs για να ανατρέψουν το σκηνικό, τρέχοντας ένα 0-11 σερί, με 5 πόντους του Πετρέλλη και 2 τρίποντα από τους Βελαέτη και Ιωαννίδη, για το 60-54. Θα απαντήσουν μετά από ώρα οι Bugs με τρίποντο του Αντιώτη (63-54), Βελαέτης για το 63-56, βολή του Κοντόπουλο και 64-56, βολή του Λιώνη για το 64-57, ενώ 4 απανωτοί πόντοι του Καλογερόπουλου θα αυξήσουν το προβάδισμα των Saints σε 68-57. Ύστατη προσπάθεια για ανατροπή από τους Bugs, με τρίποντο Ιωαννίδη και δίποντο Βελαέτη να μειώνουν στους 6 (68-62), παρόλα αυτά εκείνοι έμελλε να είναι και οι τελευταίοι πόντοι τους, ενώ δύο βολές Κοντόπουλου έγραψαν το τελικό 70-62 υπέρ των Saints.

Τον MVP Καλογερόπουλο, πλαισίωσαν οι Κοντόπουλος, με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ, Τσατσαρούνος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασσίστ, καθώς και ο Νιάρχος, με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Coffeewaukee Bugs ξεχώρισε ο Βελαέτης, με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, ενώ αξιοσημείωτοι είναι οι 12 πόντοι, τα 3 ριμπάουντ και οι 5 ασσίστ του Πετρέλλη, μαζί με το double-double (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) του Λιώνη.