15.8%
33.3%
17.9%
16.7%

Οι Saints κέρδισαν τους Halia Mavericks με 37-30 για να μπουν με νίκη στη νέα σεζόν. Ένα σερί 12-0 τους έφερε μπροστά στην πρώτη περίοδο, με τους Halia Mavericks να αντιδρούν και να προσπερνούν στο 4ο δεκάλεπτο αλλά τους Saints να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να φτάνουν στο ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αγγελωνίτη Π. να σκοράρει για το 0-3 και το 3-5 μετά την απάντηση του Καλογερόπουλου. Από εκεί και πέρα και ως το τέλος του δεκαλέπτου οι Saints κράτησαν τους Halia Mavericks χωρίς πόντο και με ένα δικό τους 12-0 πήραν τον έλεγχο. Ο Τσατσαρούνος σκόραρε για το 7-5, με τον Καλογερόπουλο να γράφει τρίποντο για το 10-5 πριν φέρει ο Μαλινδρέτος το ματς στο 12-5, με την περίοδο να κλείνει από τον Τσατσαρούνο στο 15-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κληρονόμος ήταν που με τρίποντο μείωσε στο 15-8, με τον Τσατσαρούνο και τον Καλογερόπουλο να απαντούν για το 19-8 και τη μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας τους στο ματς. Οι Halia Mavericks από εκεί και πέρα ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, εγκλώβισαν με την κλειστή τους ζώνη τους Saints και άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Ο Κυριαζόπουλος με τον Μανιό μείωσαν σε 19-13 για να έρθει ο πρώτος για το 20-15 λίγο μετά. Ο Ταπραντζής απάντησε για το 23-15, αλλά ο Κληρονόμος με βολές έφερε το ματς στο 23-17, πριν κλείσει ο Τσατσαρούνος το ημίχρονο στο 25-17.

Στην επανάληψη ο Κληρονόμος με τρίποντο έγραψε το 25-20, για να γράψουν το 29-20 οι Saints με τον Καλογερόπουλο και τον Μπιλάλη. Όμως, ένα 0-10 από τους Halia Mavericks άλλαξε τη ροή του αγώνα, Αγγελωνίτης Π. και Αγγελωνίτης Α. έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 29-25.

Στην 4η περίοδο ο Κυριαζόπουλος με τον Αγγελωνίτη Π. ήταν που ολοκλήρωσαν το 0-10 για το 29-30 της ομάδας τους που προσπέρασε έχοντας κρατήσει τους Saints σε 14 πόντους σε 25 λεπτά από τη 2η περίοδο και μετά ως 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Μαλινδρέτος σκόραρε για το 31-30, ο Μπιλάλης έφερε το ματς στο 33-30 στα 3:30, με τους Halia Mavericks να είναι άστοχοι και τον Μαλινδρέτο να γράφει το 35-30 για να πάμε στο τελευταίο 1:30 όταν και ο Μαλινδρέτος με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 36-30, για να βάλει άλλη μία στα 50 δευτερόλεπτα και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, που έκλεισε τον αγώνα με 8-0 σερί.

Για τους νικητές ο Μαλινδρέτος είχε 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Τσατσαρούνος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καλογερόπουλος 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ταπραντζής 2 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελωνίτης Π. είχε 11 πόντους, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Κληρονόμος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κυριαζόπουλος 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.