11.8%
46.7%
38.6%
17.6%

Κάνοντας ένα τρομερό σερί στην τρίτη περίοδο οι Paranormal Inactivity κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά, την οποία διαχειριστηκαν καλά για να φτάσουμε στο τελικό 57-46 και να γίνει το 2-0 στη σειρά με τους Saints. MVP του αγώνα ήταν ο Ιωσήφ Βολακάκης με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες δεν είχαν σταθερό ρυθμό. Κάποια λεπτά έπαιζε καλά η μία και κάποια η άλλη, με τους Saints να είναι εκείνοι που με ένα μικρό run στο τέλος κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Βαρλάμης έκανε το 0-2, ο Σκουλάτος ισοφάρισε σε 2-2 και οι Τσατσαρούνος με τρίποντο και καλογερόπουλος με δίποντο έγραψαν το 2-7. Σκουλάτος, Ρουστάς και Βολακάκης έβαλαν μπροστά με 8-7 τους Paranormal, με τον Τσατσαρούνο να βάζει ξανά καλάθι για το 8-9. Παπαδάκης και Ρίκος έκαναν το 11-9, για να απαντήσουν με 0-5 οι Δαγκλής, Καλογερόπουλος και Μαλινδρέτος για το τελικό 11-14 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς είχε κάπως πιο σταθερό ρυθμό. Το ματς άρχισε να σκληραίνει, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά φάουλ, κάτι το οποίο το περιμέναμε λόγω της σημαντικότητας του αγώνα. Ο Παπαδάκης μείωσε σε 13-14, ο Δαγκλής απάντησε με το 13-16 και ξανά Παπαδάκης για το 14-16. Κωστάκης και Δαγκλής έκαναν το 14-19, με τον Βολακάκη να απαντάει με 4-0 για το 18-19. Με το ίδιο σερί απάντησε ο Κοντοπουλος κάνοντας το 18-23, για να ακολουθήσει ένα καλάθι από τον Χρυσαφιάδη και μια βολή από τον Βολακάκη για το 21-23. Ο Βαρλάμης έγραψε το 21-25 και ο Ρουστάς με τρίποντο μείωσε σε 24-25. Μια βολή του Βαρλάμη για το 24-26 και 27-26 από τον Σκουλάτο. Το τελικό 27-28 του ημιχρόνου γράφτηκε από τον Καλογερόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο οι Paranormal έκαναν ένα απίστευτο σερί, πήραν διψηφιο προβάδισμα και ουσιαστικά σκότωσαν τον αντίπαλο. Κωστάκης και Καλογερόπουλος έβαλαν μπροστά με 27-32 τους Saints, για να ακολουθήσει ένα 6-0 από Παπαδάκη, Βολακάκη και Ρίκο για το 33-32. Ο Κοντόπουλος έβαλε ένα καλάθι για το 33-34, με τους Ρίκο, Βολακάκη, Χρυσαφιάδη και Σκουλάτο να τρέχουν ένα 11-0 και να σημειώνουν το τελικό 44-34 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Paranormal μπήκαν όσο δυνατά τελείωσαν το τρίτο, αύξησαν τη διαφορά και καθάρισαν την πρόκριση. Παπαδάκης και Σκουλάτος έκαναν το 49-34, με τον Μαλινδρέτο να μειώνει σε 49-38. Καλάθι από τον Βολακάκη για το 51-38 και 51-41 από τους Βαρλάμη και Τσατσαρούνο. Ρίκος, Παπαδάκης και Βολακάκης έκαναν ένα 6-0 για το 57-41, με τον Καλογερόπουλο να σημειώνει 5 πόντους για το τελικό 57-46 του αγώνα.

Για τους Paranormal Inactivity, πέρα από τον Βολακάκη, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Ρίκος, Παπαδάκης, Σκουλάτος. Για τους Saints ξεχώρισε ο Καλογερόπουλος.