11.1%
57.9%
24.4%
17.9%

Με το εισιτήριο του προημιτελικού έφυγαν από το κλειστό του Λάμπρος Κατσώνης οι Kavlanta Hawks, αφού έκαναν το 2/2 απέναντι στους Whalers, αυτή τη φορά επικρατώντας με το τελικό 41-46. Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και για τις δύο ομάδες, αφού καμία δεν κατάφερε να κρατήσει σταθερό προβάδισμα, με τις εναλλαγές να είναι πάρα πολλές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι Whalers είχαν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα, όμως οι Kavlanta Hawks με μπροστάρηδες τους Ζυγομήτρο και Παπαθωμά, πήραν το προβάδισμα στο τέλος και συνεπώς και τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κότσαλο να ανοίγει το σκορ με 2 απανωτά δίποντα για το αρχικό 4-0 και τους Kavlanta Hawks να μπαίνουν στο ματς με δίποντο του Παπαθωμά στο ζωγραφιστό, μειώνοντας έτσι στους 2 και το 4-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Πάτσο θα κάνει το 7-2, όμως ένα σερί 0-8 από τους Kavlanta Hawks, έπειτα από τρίποντο του Έψιμου, δίποντο του Μαρουίζου και γκολ-φάουλ από τον Ζυγομήτρο για να πάρουν το προβάδισμα, με το σκορ στο 7-10. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με ένα οριακό προβάδισμα των Whalers, αφού ο Παπαρούνης και ο Πάτσο με 2 δικά τους δίποντα, διαμόρφωσαν το 11-10 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσόντζος με βολή θα ισοφαρίσει το ματς στο 11-11, ένα δίποντο του Μουρελάτου θα κάνει το 13-11 των Whalers, ενώ ο Ζώης με δική του βολή, θα μειώσει για το 13-12 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Μουρελάτος με νέο δίποντο και ο Κότσαλος με βολή θα πάνε τη διαφορά στους 4 και το 16-12, ο Ζυγομήτρος θα μειώσει με βολή στο 16-13, ενώ ο Κότσαλος με τον ίδιο τρόπο, θα γράψει το 17-13 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν με δίποντο ο Ζώης για τους Kavlanta Hawks και βολή ο Κανίστρας για τους Whalers, με την ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες πολύ κοντά και στους 3 πόντους, με το σκορ να γράφει 18-15 υπέρ των Whalers.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαράτος με δίποντο θα στείλει τη διαφορά στους 5 και το 20-15, ο Ζώης με τρίποντο θα μειώσει στους 2 και το 20-18, ενώ ο Κότσαλος με δικό του καλάθι, θα κάνει το 22-18 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Παπαθωμά θα ρίξει τη διαφορά στην κατοχή και το 22-20, ο Παπαρούνης με εύστοχο τρίποντο θα γράψει το 25-20, ενώ ένα δίποντο από τον Ζυγομήτρο από μέση απόσταση, θα διαμορφώσει το 25-22 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα καλάθι ακόμα από τον Παπαρούνη θα γράψει το 27-22 των Whalers, ο Ζώης θα μειώει με όμορφο lay up στο 27-24, ενώ ο Μουρελάτος με εύστοχη βολή, θα κάνει το 28-24 του παιχνιδιού. Με 5 βολές του Τσόντζου και τρίποντο του Ζώη, οι Kavlanat Hawks θα περάσουν μπροστά για το 28-32, ο Μουρελάτος θα μειώσει με δίποντο στο 30-32, ενώ ο Ζώης με ένα ακόμα τρίποντο, θα διαμορφώσει το 30-35 για τους Kavlanta Hawks. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με 2/3 βολές ο Μουρελάτος σχεδόν σε νεκρό χρόνο, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 3 και το 32-35 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Whalers θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα με ένα γρήγορο σερί 7-2, έπειτα από 3 δίποντα του Μουρελάτου και βολή του Πάτσο για το 39-37, ο Ζυγομήτρος θα ισοφαρίσει στο 39-39 με δικό του δίποντο στη ρακέτα, ενώ οι Whalers θα απαντήσουν με καλάθι του Μαράτου στον αιφνιδιασμό για το 41-39. Στο τελευταίο 1:30, ο Ζυγομήτρος με ένα πολύ δύσκολο δίποντο και ο Παπαθωμάς με τρίποντο θα βάλουν μπροστά τους Kavlanta Hawks για το 41-44, ενώ ο δεύτερος, θα σφραγίσει με 2/2 βολές το ματς στο τελικό 41-46.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Παπαθωμάς ο οποίος σταμάτησε στους 11 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 20 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ζυγομήτρος και Ζώης, ενώ από τους Whalers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μουρελάτο και Πάτσο.