23.8%
53.3%
44.4%
4.5%

Σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση νικητές ήταν οι Μπίρι Μπίρι κόντρα στους Tomahawks με 67-62. MVP του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Μικράκης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες, παρόλο που έδειχναν όρεξη για να τρέξουν, ήταν αρκετά αστοχες και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά. Μικράκης και Τσιμικλής ξεκίνησαν με 6-0, για να απαντήσουν με 0-6 οι Σάρδης, Παπακωνσταντίνου και Κάρλος για το 6-6. Προβάδισμα ξανά οι Μπίρι Μπίρι με τον Ευαγγελίδη (8-6) και 8-8 από τον Παπακωνσταντίνου για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες κατέβηκαν διαφορετικά. Ναι μεν συνέχισαν να τρέχουν, αλλά έβρισκαν καλύτερες λύσεις επιθετικά και αυτό τους βοήθησε στο να σκοράρουν με μεγαλύτερη συνέπεια. Τσιμικλής και Ευαγγελίδης έκαναν ένα 8-0 για το 16-8, με τους Αυγέρη και Κάρλος να απαντούν με 0-6 για το 16-14. Καλάθι από τον Καλάκο για το 18-14, απάντηση του Τσιμικλή για το 18-16 και καλάθι από τον Μικράκη για το 20-16. Αυγέρης και Παπακωνσταντίνου ισοφάρισαν σε 20-20, ο Τσιμικλής έγραψε το 22-20 και ο Γώγολος έβαλε μια βολή για το 22-21. Τσιμικλής, Σαγιάς και Μικράκης έκαναν ακόμη ένα 6-0 για το τελικό 28-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Tomahawks ήθελαν να αντεπιτεθουν και να τρέξουν ακόμη περισσότερο από ότι στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Μπίρι Μπίρι είχαν λύσεις και η διαφορά έμεινε ως είχε. Ο Ευαγγελίδης έγραψε το 30-21, ο Κάρλος μείωσε σε 30-23 και ο Καλάκος έβαλε ένα καλάθι για το 32-23. Παπακωνσταντίνου και Σάρδης μείωσαν σε 32-28 και ακολούθησε ένα καλάθι του Μικράκη για το 34-28 και ένα από τον Αυγέρη για το 34-30. Ευαγγελίδης και Μικράκης έδρασαν ξανά για το 39-30, με τον Τσαούση να σημειώνει ένα καλάθι για το τελικό 39-32 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπίρι Μπίρι είχαν το προβάδισμα συνεχώς, όμως οι Tomahawks με τρομερό τρίποντο 3″ πριν τη λήξη έστειλαν το ματς παράταση. Ο Ευαγγελίδης έκανε ένα 4-0 για το 43-32, με τον Παπακωνσταντίνου να απαντάει με 6 δικούς του συνεχόμενους πόντους για το 43-38. Καλάθι-καλάθι οι δύο ομάδες μέχρι το 49-42, όπου οι Tomahawks έκαναν ένα 0-5 με Κάρλος και Παπακωνσταντίνου για το 49-47. Ευαγγελίδης και Μικράκης σημείωσαν το 52-47 και οι Tomahawks μείωσαν στον πόντο (52-51) με τους Γώγολο και Παπακωνσταντίνου. Μανιάτης και Μικράκης ανέβασαν στο 56-51 με 1.05 να μένει και στη συνέχεια ακολούθησε από μια άστοχη επίθεση για τις δύο ομάδες. Με 17″ για λήξη ο Παπακωνσταντίνου ευστοχεί σε ένα τρίποντο για το 56-54 και φάουλ, αν και με μικρή καθυστέρηση αφού πρώτα κοίταξα για κλέψιμο, από του συμπαίκτες του Γώγολου στον Μανιάτη για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο guard των Μπίρι Μπίρι έβαλε 1/2 και σημείωσε το 57-54 με 8″ να μένουν. Ο Παπακωνσταντίνου έχοντας κρύο αίμα έβαλε τρίποντο ξανά για το 57-57 με 3″ να μένουν και αυτό ήταν το σκορ με το οποίο έληξε η κανονική διάρκεια, αφού στον χρόνο που έμενε οι Μπίρι Μπίρι δεν πρόλαβαν να σουτάρουν.

Στην παράταση οι Μπίρι Μπίρι ήταν αυτοί που είχαν πιο καθαρό μυαλό και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το γήπεδο. Ο Μανιάτης σημείωσε το 59-57, ο Παπακωνσταντίνου ισοφάρισε σε 59-59 και ακολούθησε ένα 4-0 από Κάρλος και Μικράκη για το 63-59 με 1.32 να μένει. Άλλο ένα τρίποντο από τον Παπακωνσταντίνου για το 63-62 με 1.01 για λήξη. Ο Σαγιάς έβαλε ένα follow για το 65-62 με 40″ να μένουν και τους Tomahawks να χάνουν την επόμενη επίθεση. 29″ έμεναν για λήξη, οι Tomahawks αποφάσισαν να παίξουν καθαρή άμυνα και το πλήρωσαν με καλάθι από τον Μανιάτη 5″ πριν χτυπήσει η κορνα της λήξης (67-62). Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, αφού και το επόμενο τρίποντο των Tomahawks ήταν αστοχο.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Μικράκη, καταπληκτικός ήταν και ο Ευαγγελίδης, ενώ επίσης καλή εμφάνιση έκανε ο Τσιμικλής. Για τους Tomahawks ο Παπακωνσταντίνου ήταν εξαιρετικός, ενώ αρκετά βοήθησαν επίσης και οι Αυγέρης και Κάρλος.